Reklama

Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej

Śpiewajmy Panu

Niedziela podlaska 47/2002

Dwa dni (27-28 września) w Bielskim Domu Kultury trwały przesłuchania 57 podmiotów wykonawczych zgłoszonych w 9 kategoriach X Jubileuszowego Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej (DFPR) "Śpiewajmy Panu". Młodzi wykonawcy z parafii diecezji drohiczyńskiej przedstawili przed Jury i publicznością zespołowo i indywidualnie repertuar o religijnej inspiracji. Zmagania konkursowe zakończył gościnny występ Tomka Kamińskiego z Torunia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

29 września, w niedzielę, w Koncercie Galowym Laureatów honorowymi gośćmi byli: bp Antoni Dydycz, ks. prał. Wojciech Wasak, wiceburmistrz miasta, Jan Kiryziuk, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, sponsorzy i mieszkańcy miasta. Festiwal był ostatnim akordem odbywającego się Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w dekanacie bielskim.
Ofiaruj nam Jahwe strofy nowej pieśni.
Niech w harfach obudzi się psalm.
Piosenką dziś chwalmy i w barwach chwałę nieśmy.
Śpiewając radośnie Cantate Deo.
Śpiew hymnu festiwalowego Cantate Deo poprzedził wystąpienie ks. Roberta Solki, dyrektora Festiwalu. Dokonując otwarcia DFPR ks. Robert powiedział: "Serdecznie witamy wszystkich na Jubileuszowym 10 DFPR ´Śpiewajmy Panu´ 2002 w Bielsku Podlaskim. Po raz kolejny spotykamy się, aby uwielbiać śpiewem naszego Stwórcę i Zbawiciela. Jest on wspólnym dziełem Młodzieży z Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Bielskiego Domu Kultury i wszystkich ludzi dobrej woli, którym sprawy Boże są bardzo bliskie.
Naszym festiwalowym zmaganiom towarzyszyć będzie jury w składzie: Anna Kurpińska - wykładowca emisji głosu w Instytucie dla Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i wokalistka związana ze sceną Galerii Porczyńskich, Elżbieta Bilmin - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i dyrygent chóru ´Canto´ - przewodnicząca jury, ks. Jarosław Kuźmicki - dyrektor Studium Organistowskiego i wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, Józef Deniziak - nauczyciel muzyki i dyrygent Orkiestry Dętej przy Bielskim Domu Kultury i Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Janina Plutowicz - kierownik Działu Edukacji Artystycznej Bielskiego Domu Kultury".
Ksiądz Dyrektor serdecznie przywitał szanowne jury i życzył wytrwałości w ocenie wykonawców. Gorąco przywitał wykonawców, szczególnie najmłodszych, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Przedstawił prezenterów Festiwalu: Małgorzatę Tymińską - studentkę pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, Patryka Chojnackiego - studenta Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Elżbietę Kosiak, uczennicę z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz Wojciecha Murawskiego, ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku Podlaskim. Życzył wykonawcom sukcesów, aby śpiew był oddaniem chwały Panu Bogu, ubogacał duchowo i napełnił serca radością i miłością.

Z historii festiwalu

DFPR "Śpiewajmy Panu" zapoczątkowany został Charytatywnym Koncertem Piosenki Religijnej 7 listopada 1992 r. Wystąpiło wówczas 200 osób. W roku następnym - inicjator Koncertu Charytatywnego - ks. Roman Kowerdziej przy współudziale i zaangażowaniu młodzieży z Ruchu Światło-Życie zorganizował I Festiwal, który spotkał się ze strony społeczności z dużym zainteresowaniem. Po czterech latach, w związku ze zmianą placówki duszpasterskiej ks. R. Kowerdzieja, funkcję dyrektora DFPR pełnił ks. Paweł Anusiewicz. Patronat honorowy objął bp Antoni Dydycz i burmistrz Bielska Podlaskiego. Przez kolejne lata soliści i zespoły w przesłuchaniach zaprezentowali różne gatunki muzyki. W organizację Festiwalu aktywnie włączyła się młodzież należąca do wspólnot i grup oazowych. Dziś Festiwalowi przewodzi Ruch Światło-Życie i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z parafii Matki Bożej z Góry Karmel.
Tradycyjnie już przesłuchania wieńczy koncert solistów i zespołów o chrześcijańskiej inspiracji. W ubiegłym roku koncertował zespół "Sunday" z Białegostoku, który wykonał utwory własne jak też chętnie śpiewane przez młodzież. 30 września, w niedzielę Mszę św. z udziałem uczestników IX Festiwalu sprawował ks. W. Niemyjski, wieloletni dyrektor Festiwalu.

Galowy koncert laureatów

Niedzielny Koncert Galowy Laureatów ks. R. Solka rozpoczął od powitania przybyłych gości w osobach - bp. Antoniego Dydycza, ks. prał. W. Wasaka, księży, laureatów i przedstawienia tegoroczne jury. Koncert Galowy zaszczycili swoją obecnością także ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz nowo erygowanej parafii Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, ks. prał. Zbigniew Karolak, proboszcz w Klichach (przywiózł ze sobą grupkę młodzieży), alumni i siostry zakonne. Ksiądz Dyrektor przypomniał, że Festiwal nie mógłby odbyć się bez licznych sponsorów, których wymienił.
Ksiądz Biskup podkreślił, że Festiwal jest wydarzeniem ważnym dla miasta i diecezji, gdyż odgrywa on doniosłą rolę w formacji młodego pokolenia. Podziękował Księdzu Dyrektorowi, uczestnikom i organizatorom oraz złożył gratulacje wszystkim uczestnikom. Tym, którzy zajęli ostatnie miejsce - przypomniał, że w niebie może być inaczej, mogą oni być pierwszymi. Nawiązując do Jubileuszu Pasterz podkreślił, że w biblijnej tradycji "10" oznacza pełnię, która ubogaca życie, dlatego też życzył następnych dziesiątek i kolejnych rocznic.
Werdykt jury odczytała Elżbieta Bilmin: "Po wysłuchaniu 57 podmiotów wykonawczych w 9 kategoriach Jury postanowiło przyznać: W kategorii solistów młodszych (wiek 6-11 lat) I miejsce Justynie Zalewskiej z Brańska za piosenkę Maryjo Matko, II miejsce Magdalenie Kaszubińskiej z Ciechanowca za piosenkę Zielona nadzieja. W kategorii solistów 11-15 lat przyznano dwa pierwsze równorzędne miejsca: bielszczanom - Julicie Kotowicz za piosenkę Modlitwa i Karolowi Wróblewskiemu za piosenkę Golgota. II miejsce przyznano Gabrieli Pliszce z parafii Robity Kamień za piosenkę Powierz się Matce. Dwa równorzędne III miejsca przyznano Alicji Kosińskiej z Drohiczyna za piosenkę Maryjo, będę Ci śpiewać i Magdalenie Osipczuk z Bielska Podlaskiego za piosenkę: Nie pozwól mi. W tej kategorii Komisja przyznała również wyróżnienia: Jakubowi Plas z Ceranowa, Sylwii Tarasiuk z Bielska, Monice Kiersnowskiej z Brańska i Magdalenie Waszkowiak z Bielska Podlaskiego.
W kategorii solistów starszych - od lat 16., I miejsce przyznano Piotrowi Szekowskiemu z BDK za utwór premierowy Poranna bossanowa, II miejsce wyśpiewała Małgorzta Sztejniec, zaś III miejsce przyznano Monice Ziuzi z Hajnówki .
Wyróżnienie za własną twórczość przyznano Kordianowi Michalskiemu z Bociek.
W kategorii zespołów dziecięcych wyróżnienie przyznano zespołowi ´Ogród wyobraźni´ z Brańska.
W kategorii zespołów młodzieżowych I miejsce przyznano dla Studia Piosenki BDK za piosenkę Historia, II miejsce otrzymał zespół ´Muzyka z magnetofonu´ z Bielska Podlaskiego za piosenkę Tak idę, zaś III miejsce przyznano zespołowi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Bielska Podlaskiego. Zaśpiewał on piosenkę Tańcem chwalmy Go. Wyróżnienie wręczono zespołowi ´Exodus´ za oryginalny pomysł wykonania utworów.
W kategorii ´schole dziecięce´ z małych parafii I miejsc przyznano scholii ´Ichtis´ z Gródka za utwór Wybacz Panie, II miejsce przyznano scholi ´Anielskie Nutki´ z Ciechanowca za piosenkę Alleluja i scholi dziecięcej ´Koło Misyjne´ z Grodziska. Jury przyznało również dwa III miejsca scholi ´Ziarenka´ z Bielska Podlaskiego i scholi ´Margolki´ z Drohiczyna.
Wyróżnienia otrzymały: schola "Aniołki z Jabłonki" z Jabłonny Lackiej, schola z Rudki i Ostrożan.
W kategorii schól dziecięcych z dużych parafii I miejsce przyznano scholi dziecięcej z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie za utwór Pozdrawiam Cię Matko i ´Karmelkom´ z parafii Matki Bożej z Góry Karmel z Bielska Podlaskiego za piosenkę Pioseneczka. II miejsce wyśpiewały schole - dziecięca z parafii Św. Cyryla i Metodego z Hajnówki za piosenkę Jezus Ratownik i ´Promyki Jutrzenki´ z bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Bielska Podlaskiego za piosenkę Pan moją mocą. III miejsce przyznano scholii ´Duszki Pana´ z Brańska i scholi ´Perełki´ za piosenkę Kochaj Jezusa z parafii Podwyższenia Krzyża w Hajnówce.
W kategorii schól młodzieżowych z dużych parafii nie przyznano I oraz III miejsca. II miejsce piosenką Ojcze niebieski wyśpiewała schola z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.
Jury przyznało specjalne wyróżnienie za szczególną aktywność muzyczną, za postawę fair play wobec konkurencji, za akompaniament wielu wykonawcom i pomoc w obsłudze technicznej - Karolowi Dzienisiukowi. Nagrodę - rower górski wręczyła fundatorka Grażyna Krzyworzeka, właścicielka Ka-Nexu.
Ceremonii wręczenia dyplomów i nagród dokonali E. Bilmin i ks. R. Solka.
Z okazji Jubileuszu nagrodę książkową ks. R. Solce w dowód uznania wręczyła Anna Radziszewska, dyrektor Banku Gospodarki Żywnościowej.
24 laureatów zaprezentowało zgromadzonym nagrodzone utwory. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła Karola Wróblewskiego i Magdalenę Kaszubińską, którzy zaśpiewali na bis. Zespół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na zakończenie koncertu wykonał kilka utworów.
Ksiądz Dyrektor podziękował wszystkim, którzy włożyli swój trud w przygotowanie Festiwalu: prowadzącym i obsłudze organizacyjno-technicznej, dyrektorowi BDK - S. Łukaszuk, sponsorom indywidualnym i zakładom pracy.
Odśpiewanie hymnu Cantate Deo i gorący aplauz publiczności zakończyły X DFPR w Bielsku Podlaskim.
X Festiwal sponsorowali: Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Firma "Suempol", Spółdzielnia Inwalidów "Przyszłość", PZU, Urząd Skarbowy, Przedsiębiorstwo PKS, Spółdzielnia Mleczarska "Mlekovita - Bielmlek", Bank Gospodarki Żywnościowej, Kredyt Bank Filia w Bielsku Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Brańsku, Przedsiębiorstwo Robót Wodno-Inżynieryjnych "Ekoinsbud", ABA Plus, Foto Szałkowscy, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe "Maxbud", Hurtownia "Marwit", Przedsiębiorstwo Ka-Nex, Hurtownia "Nord", Komitet Wyborczy Prawica Samorządowa "Jedność", NSZZ "Solidarność", Kancelaria Notarialna Małgorzaty Walendziak, "Andrius", Zajazd "Junior" w Dobromilu, "B-mol Maxima" - firma nagłośnieniowa i sklep muzyczny w Siedlcach, Drukarnia Format i Bożena Grotowicz - przewodnicząca Rady Powiatu.
Przesłuchaniom i Koncertowi Galowemu towarzyszyły liczne mass-media: Telewizja Polska, Oddział Białystok, Katolickie Radio Podlasie, Gazeta Współczesna, Tygodnik Katolicki Niedziela i Serwis Podlasia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: sztuczna inteligencja jest wielkim wyzwaniem

2024-11-21 18:41
Abp Stanisław Budzik i bp Marian Florczyk w Watykanie

ks. Paweł Rytel-Andrianik/Vatican News

Abp Stanisław Budzik i bp Marian Florczyk w Watykanie

O tym, że internet jest „kontynentem”, który trzeba ewangelizować, oraz nowych technologiach, mogących pomóc w wychowaniu i edukacji, mówił abp Stanisław Budzik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News. Metropolita lubelski i Wielki Kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z bp. Marianem Florczykiem podsumowali audiencję u Papieża, która była zwieńczeniem zebrania plenarnego Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Więcej ...

Franciszek: szkoła jest miejscem, w którym uczymy się otwierać umysł i serce na świat

2024-11-21 16:09
Papież Franciszek i delegacja wydawnictwa „La Scuola”

Vatican Media

Papież Franciszek i delegacja wydawnictwa „La Scuola”

W szkolnych ławach uczy się braterskiego człowieczeństwa dzięki trafnym tekstom, kompetentnym i pełnym pasji nauczycielom oraz narzędziom technicznym, dostosowanym do warunków uczniów - powiedział Ojciec Święty w czasie spotkania z delegacją wydawnictwa „La Scuola”.

Więcej ...

Kard. Zuppi: w Ukrainie potrzebny jest sprawiedliwy i trwały pokój

2024-11-21 18:38
Msza w 1001. dzień wojny w Ukrainie

Vatican Media

Msza w 1001. dzień wojny w Ukrainie

„Dziś usilnie prosimy o zakończenie wojny oraz sprawiedliwy i trwały pokój”. Taką modlitwę wzniósł do Boga kard. Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch (CEI), podczas Eucharystii odprawionej wczoraj wieczorem, w środę 20 listopada, w bazylice Santa Maria in Trastevere w Rzymie z okazji 1000. dnia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. W Mszy św. zorganizowanej przez ambasadę Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, wzięła również udział pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zełenska, żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, która wczoraj przebywała w Rzymie, gdzie również spotkała się prywatnie z papieżem Franciszkiem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

Wiara

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...