Reklama

Kościół

Abp Gądecki: Boże Narodzenie jest wezwaniem do otwarcia na przyjście Chrystusa

PAP/Paweł Jaskółka

Święta Narodzenia Pańskiego nie są tylko wspomnieniem historycznego wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Jest to ciągle aktualne wezwanie, aby bez lęku otworzyć nasze umysły i serca, nasze domy i rodziny, także granice naszych państw i narodów Jezusowi Chrystusowi, który właśnie teraz do nas przychodzi - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu na Boże Narodzenie wyemitowanym w wigilijny wieczór w TVP1.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pozdrawiając wszystkich rodaków w kraju i poza jego granicami, abp Stanisław Gądecki przypomniał, że każdy, kto spogląda z wiarą na betlejemski żłóbek, rozumie, że święta Narodzenia Pańskiego nie są tylko wspomnieniem historycznego wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Jest to bowiem "ciągle aktualne wezwanie, aby bez lęku otworzyć nasze umysły i serca, nasze domy i rodziny, także granice naszych państw i narodów Jezusowi Chrystusowi, który właśnie teraz do nas przychodzi i - poprzez spowiedź świętą i Eucharystię, przez codzienną modlitwę, przez uczynki miłosierdzia - pragnie narodzić się w każdym z nas. Pragnie nauczyć nas aktywnego uczestniczenia w życiu swojego Kościoła i naszej odpowiedzialności apostolskiej".

Przewodniczący Episkopatu powiedział, że kieruje tegoroczne orędzie do rodaków z kościoła ojców franciszkanów w Poznaniu, gdzie co roku budowana jest jedna z największych szopek w Europie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Istnieje po temu szczególna okazja, ponieważ w tym roku przypada osiemsetna rocznica powstania pierwszego żłóbka, sporządzonego przez św. Franciszka w Greccio. W wigilijny wieczór uświadamiamy sobie, że budowanie szopek ma swój sens, że ważna jest troska o stół świąteczny, o kultywowanie obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale bez wiary wszystkie te piękne zwyczaje stają się tylko pustymi znakami. Boże Narodzenie możemy bowiem zrozumieć w pełni tylko oczyma wiary" - podkreślił metropolita poznański.

Hierarcha zaznaczył, że to właśnie "w noc Narodzenia Pańskiego wybrzmiewa dobitniej nasz głos dla życia", które "domaga się bezwarunkowego przyjęcia i szacunku, domaga się ochrony i troski zwłaszcza wtedy, gdy jest słabe, chore i zagrożone".

Nawiązał przy tym do tegorocznej beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej. "Ofiara rodziny Ulmów zwróciła naszą uwagę w tym roku, że nawet w otchłani zła można wybrać drogę dobrego Samarytanina, który idzie z pomocą zranionemu człowiekowi, ryzykując wszystko. Dowodząc, że miarą miłości jest miłość bez miary" - dodał abp Gądecki.

Reklama

W Boże Narodzenie - mówił arcybiskup - Chrystus otwiera nasze serca także osoby chore, samotne, opuszczone i bezdomne, na uchodźców i tych, którzy poszukują swego miejsca na tym świecie. - To właśnie Wcielony Syn Boży uczy nas ludzkiej wrażliwości - podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu mówił też o Narodzeniu Pańskim w kontekście dążeń do pokoju. Chrystus bowiem "przyszedł, aby przynieść pokój bliskim i dalekim, aby zjednoczyć w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i narodów". Zaapelował też o żarliwą modlitwę o pokój.

Podziel się cytatem

Reklama

"Módlmy się za wszystkie narody zranione terroryzmem i wojną, a w szczególności za Ziemię Świętą i Ukrainę, która potrzebuje z naszej strony gorącej modlitwy o sprawiedliwy pokój, a także pomocy materialnej" - powiedział abp Gądecki.

Reklama

"Niech nasza modlitwa obejmie wreszcie także tych, którzy ciężko obrażają Boga i swoją bezlitosną agresją działają przeciwko człowiekowi. Niech decydenci uświadomią sobie zło, jakie czynią i odrzucą drogę przemocy, aby szukać Bożego przebaczenia. Każdy bowiem, kto krzywdzi człowieka, znieważa również Boga, który przyjął naszą ludzką naturę" - zaapelował też przewodniczący Episkopatu Polski.

Na zakończenie prosił, aby pójść pokłonić się Chrystusowi, "który zstąpił do nas pośród nocy przygotowanej od tysięcy lat".

Podziel się cytatem

"Niech On rozjaśni mroki naszej codzienności, abyśmy - na bolesne i radosne sprawy osobiste i naszej ojczyzny - umieli spojrzeć na sposób Boży, czyli nie bez Boga, ale z Bogiem bez którego każda ludzka istota marnieje" - powiedział abp Stanisław Gądecki.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-12-24 19:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: wychowanie nie jest dziś sprawą obojętną

Artur Stelmasiak

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...