Raport Amnesty International
Wzrost chrystianofobii w świecie
W najnowszym raporcie Amnesty International czytamy: „Choć nie chcemy nadużywać słowa chrystianofobia, trzeba przyznać, że dyskryminacja chrześcijan w świecie stale narasta. Potwierdzają to zgodnie różne instytucje”. Amnesty International szczegółowo opisuje prześladowania chrześcijan w różnych regionach. Za głównego winnego uznaje islam. Wyznawcy Chrystusa są zagrożeni praktycznie we wszystkich regionach, gdzie żyje duża liczba mahometan. Autorzy raportu wspominają też o Indiach, gdzie zagrożeniem dla chrześcijan jest wojujący hinduizm, czego przykład stanowią pogromy w stanie Orisa, profanacje cmentarzy czy narzucanie hinduistycznych obrzędów w szkołach.
Osobny rozdział w dokumencie o chrystianofobii poświęcono przymusowej ateizacji w krajach komunistycznych, takich jak Chiny, Korea Północna, Wietnam czy Kuba.
Mówiąc z kolei o Wietnamie, raport zauważa, że katolicy są tam jedyną grupą społeczną, która ma odwagę publicznie upomnieć się o swe prawa. Budzi to oczywiste niezadowolenie reżimu i prowadzi do zaostrzenia państwowych restrykcji.
Raport Amnesty International nie wspomina natomiast o przejawach chrystianofobii w świecie zachodnim.
Nigeria
Krwawy zamach podczas Mszy św.
Reklama
Nieznani uzbrojeni sprawcy zaatakowali 29 kwietnia wiernych zgromadzonych na Mszy św. odprawianej na terenie największego uniwersytetu w mieście Kano w Nigerii. W wyniku zamachu prawdopodobnie zginęło 20 osób, a wiele zostało rannych. Jak dotychczas nikt nie przyznał się do odpowiedzialności za krwawy atak. Od miesięcy chrześcijanie w Nigerii są przedmiotem licznych zamachów, za które w większości odpowiedzialna jest organizacja islamskich fundamentalistów Boko Haram. Przeprowadzili oni już wiele podobnych zamachów na kościoły i inne chrześcijańskie obiekty.
W Wielkanoc samochody-pułapki eksplodowały przy kościołach w Kadunie, Jos i innych miastach tego kraju, zabijając 60 osób i raniąc kilkadziesiąt innych. Kilka kościołów zostało zniszczonych. Od początku tego roku ponad 600 chrześcijan zginęło już w atakach terrorystycznych.
Licząca 160 mln mieszkańców Nigeria jest największym pod względem liczby ludności krajem Afryki. Na południu kraju żyje wielu chrześcijan, północ jest zdominowana przez muzułmanów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Węgry
Religia lub etyka obowiązkowe
Religia i etyka wracają do węgierskich planów lekcji jako przedmioty obowiązkowe.
Nowe prawo o edukacji religijnej ma obowiązywać od września 2013 r. Rodzice będą mogli decydować o przedmiocie, jakiego będzie się uczyć ich dziecko w szkole podstawowej. Strona kościelna odpowiedzialna jest za przygotowanie nauczycieli religii, natomiast po stronie państwa pozostanie kształcenie wykładowców etyki. Do tej pory religia obecna była w węgierskich szkołach jako przedmiot poza planem lekcji. Obecnie raz w tygodniu stanie się ona przedmiotem uczonym na równi z innymi.
Ludzie
Julia Tymoszenko
Nie tylko Europa, ale i cały świat jest oburzony sytuacją Julii Tymoszenko (ur. w 1960 r.). Do mediów wyciekły jej zdjęcia, na których widać, że mogła być bita w więzieniu. Była szefowa ukraińskiego rządu tak właśnie twierdzi. Wcześniej została skazana na siedem lat kolonii karnej za domniemane nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Po tym wyroku, który poszkodowana nazywa politycznym, relacje między Ukrainą a Unią Europejską uległy znacznemu ochłodzeniu.
74 proc. Niemców jest przeciwnych wizycie kanclerz Angeli Merkel i ministrów jej rządu na Ukrainie w czasie Euro 2012. Większość Niemców opowiada się także za zastosowaniem politycznych i gospodarczych sankcji przeciwko Ukrainie. Przedstawicielstwo UE w Kijowie poinformowało, że wszyscy unijni komisarze podzielają stanowisko szefa Komisji Europejskiej - José Manuela Barroso, i tak jak on, nie przyjadą na imprezy związane z Euro 2012 na Ukrainie.
Przedstawiciele UEFA zapewniają, że organizacja mistrzostw na Ukrainie nie jest zagrożona.
Cudzysłów
Gdyby Irlandia w 1979 r. wsłuchała się w słowa Jana Pawła II, zdołałaby uniknąć wielu niepotrzebnych cierpień i kryzysów.
Kard. Seán Brady
Krótko
Prezydent USA przybył z niespodziewaną wizytą do Afganistanu. Barack Obama zapowiedział, że za dwa lata amerykańskie wojsko wyjdzie z Afganistanu, a pozostaną tylko kontyngenty szkolące armię oraz żołnierze wyznaczeni do walki z terrorystami.
W Chicago na szczycie NATO zostanie ogłoszona wstępna gotowość bojowa systemu obrony przeciwrakietowej, czyli popularnej tarczy. Jak stwierdził sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen, testy systemu dały pozytywny wynik. Tarcza będzie na razie chroniła część terytorium NATO.
Wizyta wicepremiera Chin Li Keqianga w Komisji Europejskiej, ku oburzeniu dziennikarzy akredytowanych w Brukseli, odbyła się bez konferencji prasowej. Nie zgodziła się na nią strona chińska. W tym dniu - 3 maja - obchodzony był Światowy Dzień Wolności Prasy.
W Dniepropietrowsku na Ukrainie w wyniku czterech eksplozji 1 osoba zginęła, a 29 odniosło rany. Władze sugerowały, że był to atak terrorystyczny, ale zdaniem ekspertów, były to porachunki mafijne.
Niemcy mocno krytykują ukraińskie władze za traktowanie byłej premier Julii Tymoszenko. Wielu niemieckich polityków wezwało do bojkotu Euro 2012.
W Niemczech blisko 115 tys. pracowników przemysłu elektromaszynowego wzięło udział 2 maja w strajkach ostrzegawczych, do których wezwał związek zawodowy IG Metall. Strajki mają charakter płacowy.
W Wiedniu, w Dunaju, został znaleziony martwy były premier Libii oraz minister ds. ropy Shokri Ghanem. W trakcie walk w Libii Ghanem przeszedł na stronę powstańców.
Były premier Libii Al-Baghdadi Ali al-Mahmudi, przebywający w tunezyjskim więzieniu, poinformował przez swojego adwokata, że reżim Muammara Kaddafiego finansował poprzednią kampanię prezydencką Nicolasa Sarkozy’ego.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.