Reklama

Serwis częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieskie Dzieła Misyjne

Kolejne warsztaty misyjne dla katechetów, nauczycieli i animatorów zorganizowane przez Papieskie Dzieła Misyjne odbyły się 12 października w gmachu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Prowadził je ks. Jacek Gancarek - dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych i delegat Księdza Arcybiskupa ds. misji. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: dyrektor krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego w Polsce - ks. Jan Piotrowski, który wygłosił referat na temat: Duchowość misyjna katechety, i ks. Eugeniusz Szyszka - sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła wraz z s. Joanną Lendzion - sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, którzy mówili o Orędziu Ojca Świętego oraz o uroczystościach związanych z obchodami II Dnia Papieskiego. S. Joanna Lendzion opowiadała o Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci (praca z dziećmi w szkole i parafii) i gorąco zachęcała katechetów i animatorów do podobnej inicjatywy. Korzystając z pomocy kolorowych plansz i folderów przedstawiła pracę misyjną z dziećmi. Podkreśliła wagę modlitwy różańcowej (Różaniec misyjny) i poprosiła o wspólną modlitwę w intencjach Papieża, misjonarzy i krajów misyjnych.
Na zakończenie spotkania ks. Jacek Gancarek podziękował przybyłym gościom i uczestnikom za obecność oraz przypomniał o dniu Misyjnym Dzieci na Jasnej Górze 1 czerwca 2003 r. Po spotkaniu w Kurii wszyscy udali się na wspólną Mszę św. do kościółka rektorackiego, gdzie podjęli modlitwę w intencji Ojca Świętego - Największego Misjonarza i wszystkich misjonarzy z naszej diecezji.
Warsztaty te są dobrą szkołą animacji misyjnej dla katechetów i animatorów misyjnych, pomagają zrozumieć pełniej słowa Ojca Świętego "że każdy chrześcijanin z mocy chrztu św. jest misjonarzem i jest odpowiedzialny za dzieło misyjne Kościoła powszechnego".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tekst i fot.: Ewelina Czok, katechetka

Niepodległość pieśnią pisana

Nie po raz pierwszy mury kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy rozbrzmiewały patriotyczną pieśnią. Doskonała akustyka świątyni, wspaniała publiczność i współpraca miejscowego proboszcza z tutejszym Gminnym Ośrodkiem Kultury sprawiają, że spotkania kulturalne nie należą tu do rzadkości. Tak było również 10 listopada br. W przeddzień rocznicy Odzyskania Niepodległości mieszkańcy Olsztyna, a także goście z bliższych i dalszych okolic po Mszy św. uczestniczyli w koncercie muzyki polskiej. Solistka Beata Zawadzka przy akompaniamencie Teresy Ptak wykonała m.in. utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Ozdobą wieczoru był występ miejscowego chóru "Grazioso" pod batutą Grzegorza Papalskiego, którego jednym z wokalistów i założycieli jest wójt gminy Marian Stępień. Jak powiedział proboszcz parafii ks. Ryszard Grzesik, mieszkańcom Olsztyna tradycje patriotyczne są szczególnie bliskie, to przecież m.in. za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym Olsztyn stracił prawa miejskie w 1870 r. Obecnie, chociaż Olsztyn jest niewielką podczęstochowską miejscowością, tradycje patriotyczne są tu bardzo żywe, a niepodległościowe pieśni niosą się daleko ponad jurajskimi skałkami.

Wojciech Mścichowski

Apel do ruchów, stowarzyszeń i bractw Archidiecezji Częstochowskiej przed Peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego

"Trzeci rok nowego tysiąclecia chrześcijaństwa stawia przed nami nowe wezwania i nowe wyzwania" (z Listu Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego do Kapłanów, Osób Konsekrowanych i Katechetów, 1). Stawia je przed nami w tym roku liturgicznym Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego od Adwentu 2002 do Adwentu 2003. Stanie się ona okazją dla każdego z nas do osobistej kontemplacji oblicza Chrystusa, Boga i Człowieka, Umęczonego za nas i Zmartwychwstałego, do której na progu Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa zachęca nas Jan Paweł II w Liście Novo millennio ineunte. Uczynimy to w duchu innego wezwania Ojca Świętego, aby "wypłynąć na głębię" naszych serc i sumień.
W dniach 16 i 17 listopada br. w olsztyńskiej "Świętej Puszczy" odbyło się VI Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Tematem spotkania było hasło nowego roku liturgicznego: Umiłować Chrystusa. Mamy kochać Chrystusa w Bogu, bo sami zostaliśmy przez Niego umiłowani miłością odwieczną; mamy kochać Chrystusa w Nim samym, bo On uczył nas miłować miłością heroiczną i sam dał jej przykład w swojej męce i śmierci dla naszego zbawienia; wreszcie mamy kochać Chrystusa w człowieku, tj. w sobie samym i w innych, w naszych braciach i siostrach. (...).
Z tych wskazań wynika jedno: abyśmy umiłowali Chrystusa i zawierzyli Bożemu miłosierdziu. To wezwanie ma przełożenie na konkretny język czynów: Po pierwsze: mamy zadbać, aby spotkania naszych wspólnot miały jako najważniejszy element formacyjny osobiste przeżycie bliskości Chrystusa, kontemplacji Jego Oblicza; po drugie: aby nasze wspólnoty uczestniczyły w kulcie Chrystusa poprzez czynny udział w przygotowywaniu i prowadzeniu nabożeństw liturgicznych i paraliturgicznych; prowadzenie "modlitwy brewiarzowej" w parafii jako animatorzy modlitwy liturgicznej; po trzecie: troska o znaki święte i wystrój kościoła; pomoc przy przygotowywaniu dekoracji kościoła na Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Ważnym naszym zadaniem jest czynny udział naszych wspólnot w przygotowaniu, przeprowadzeniu i zbieraniu owoców Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego. Określiliśmy to zadanie jako przygotowanie "przed - w trakcie - i po". Po pierwsze: "przed nawiedzeniem" - przez cały rok osobista i wspólnotowa modlitwa w tej intencji, aby przygotować grunt pod dobry zasiew słowa i czynu we własnej parafii i w całej archidiecezji; po drugie: "w trakcie nawiedzenia" - przygotowanie i prowadzenie adoracji i modlitw; po trzecie: "po nawiedzeniu" - podjęcie konkretnych zadań wynikających z Kultu Bożego Miłosierdzia, o czym pisze Ksiądz Arcybiskup, abyśmy "wyznawali miłosierdzie Boże, doświadczali sami miłosierdzia Bożego i czynili miłosierdzie drugim".
"Wyznamy Miłosierdzie Boże", jeśli włączymy się w tworzenie przy własnej parafii "Ogniska Miłosierdzia". Będzie ono działać na trzech płaszczyznach: modlitwy, słowa i czynu, gromadząc w kościołach parafialnych, w kaplicach lub przy przydrożnych krzyżach na wspólnej "modlitwie" w godzinę Miłosierdzia (15.00) pragnących uwielbić Boga bogatego w miłosierdzie (por. Ef 2,4) Koronką do Bożego Miłosierdzia; następnie wszystkie te osoby z parafii, które będą chętne podjąć "posługę słowa" przez kolportaż książek i czasopism katolickich w parafii; a wreszcie wszystkich tych, którzy z Bożego ponaglenia podejmą "czyny miłosierdzia", włączając się w pracę Parafialnego Zespołu "Caritas". Ufamy, że powstanie w ten sposób armia Apostołów Bożego Miłosierdzia, która okaże się niezbędną pomocą dla kapłanów i osób konsekrowanych w duchowej przemianie społeczności lokalnej i całej archidiecezji. Wspierając zaś katolickie środki masowego przekazu i parafialne zespoły "Caritas", przyczyni się do zintensyfikowania działań na rzecz ewangelizacji, apostolstwa i praktyki miłosierdzia. (...)

Ks. dr Dariusz Nowak - Asystent Archidiecezjalnej Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Więcej ...

Wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pigułki "dzień po"

2024-05-01 06:56

Adobe Stock

W środę wchodzi w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż tzw. pigułki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Sami farmaceuci nie są jednak pewni, czy mogą sprzedawać pigułki tak młodym pacjentkom bez zgody rodzica.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst