Reklama

Bp Andrzej Jeż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż został nowym ordynariuszem tarnowskim. Decyzję Benedykta XVI ogłosiła 12 maja 2012 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce. Uroczyście odczytano ją także podczas odpustu w Szczepanowie - miejscu narodzenia św. Stanisława patrona Polski i diecezji tarnowskiej, liczącej 225 lat.
Bp Andrzej Jeż był wykładowcą i ojcem duchownym w tarnowskim seminarium, wikariuszem i proboszczem. Bliska jest mu sprawa powołań. Cieszy się szacunkiem wiernych i księży, jest wybitnym kaznodzieją. Parafianie, wśród których pracował, mówią, że jest otwarty, życzliwy i wrażliwy na potrzeby innych - „prawdziwy duszpasterz”. Dał się poznać jako dobry organizator i człowiek, który potrafi słuchać innych.
Nowy Biskup tarnowski specjalizuje się w teologii dogmatycznej. Jego zainteresowania naukowe to: homiletyka, dogmatyka, historia Kościoła, historia sztuki sakralnej. Interesuje się także literaturą i poezją, architekturą ogrodów i turystyką górską. Zna języki francuski i włoski. Jego hasło biskupie to słowa: „Ad laudem Trinitatis et Deiparae” (Na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy). Bp Jeż jest gorliwym czcicielem Matki Bożej - pochodzi z parafii w Limanowej, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
Bp Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 r. w Limanowej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Jerzego Ablewicza 12 czerwca 1988 r. Pracował jako wikariusz w parafii Krościenko n. Dunajcem (1988-91), a następnie w parafii Wierzchosławice (1991-93). W 1993 r. skierowano go na studia specjalistyczne w zakresie homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po uzyskaniu tytułu licencjata, w 1996 r., został odwołany ze studiów i mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Podjął również wykłady z homiletyki i rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które zakończył w 2001 r. obroną pracy doktorskiej z teologii dogmatycznej pt.: „Christus communicator. Próba zbudowania modelu chrystologicznego o teorię komunikacji interpersonalnej”.
21 sierpnia 2004 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Jednocześnie pełnił urząd dziekana dekanatu Tarnów-Zachód oraz był członkiem Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej. 29 lipca 2007 r. biskup tarnowski powierzył mu urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a następnie urząd dziekana dekanatu Nowy Sącz-Centrum. Został mianowany kanonikiem gremialnym i prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu oraz członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej (2008 r.).
20 października 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Andrzeja Jeża biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Tigillava (Afryka). Sakrę biskupią otrzymał 28 listopada 2009 r. w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
Jako biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej pełnił obowiązki wikariusza generalnego oraz moderatora kurii diecezjalnej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Charytatywnej.

(BP KEP)

* * *

Redakcja „Niedzieli” wyraża radość z powołania Biskupa Andrzeja Jeża na nowego ordynariusza tarnowskiego. Niech będzie gorliwym Pasterzem na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy, niech szeroko otwiera „skarbiec zbawienia” dla swoich diecezjan z ziemi tarnowskiej, zawsze wiernej Bogu i Ojczyźnie. Wspieramy Waszą Ekscelencję szczególną modlitwą u Matki Bożej na Jasnej Górze.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny
z zespołem „Niedzieli”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest cichy i pokorny sercem

Pixabay.com

Więcej ...

Nowenna za wstawiennictwem św. Moniki o nawrócenie dzieci

2026-04-28 10:23
Św. Augustyn i jego matka Św. Monika, 1855

en.wikipedia.org

Św. Augustyn i jego matka Św. Monika, 1855

Więcej ...

Dziś uroczystości pogrzebowe posła Łukasza Litewki. Tutaj obejrzysz je na żywo

2026-04-29 08:25
Śp. Łukasz Litewka

PAP/Leszek Szymański

Śp. Łukasz Litewka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in. tabliczka...

Wiadomości

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in. tabliczka...

Skandal w Łodzi. Wyrzucono krzyż z Urzędu Miasta!

Wiadomości

Skandal w Łodzi. Wyrzucono krzyż z Urzędu Miasta!

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Kościół

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Kościół

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Kościół

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Nasza Katecheza - odc. 1 - W którym momencie chleb i wino...

Niedziela Wrocławska

Nasza Katecheza - odc. 1 - W którym momencie chleb i wino...

Nowy nuncjusz apostolski w Libii pochodzi z Polski

Kościół

Nowy nuncjusz apostolski w Libii pochodzi z Polski