Reklama

Jak uniknąć żylaków?

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, która może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Jej pierwsze objawy - pojawiające się na nogach „pajączki”, uczucie ciężkości nóg, a także obrzęki i kurcze stóp - nie powinny być lekceważone. Kilka zmian w sposobie codziennego funkcjonowania zwiększa szansę na długie cieszenie się dobrym zdrowiem i nogami bez żylaków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żylaki - czym są?

Mięśnie nóg, napierając na żyły, pełnią w organizmie funkcję pompy. Gdy jesteśmy wystarczająco aktywni, naciskają na żyły głębokie, wspomagając prawidłowy przepływ krwi do serca. Brak aktywności ruchowej, niewłaściwa dieta, siedzący lub trwale stojący tryb pracy - to niektóre czynniki sprawiające, że ów mechanizm nie działa poprawnie. Kiedy krew nie przepływa sprawnie przez żyły głębokie, jej nadmiar cofa się, szukając ujścia w żyłach powierzchniowych. Ich przepełnienie powoduje, że wydłużają się i poszerzają, a w konsekwencji ulegają deformacji i stają się żylakami.

Grupy ryzyka

Nie tylko mało aktywny tryb życia i niewłaściwa dieta powodują rozwój choroby żylakowej. Sprzyjają jej także uwarunkowania genetyczne, podeszły wiek oraz ciąża. Również zakładanie zbyt ciasnych rajstop, skarpet i obuwia wzmaga ryzyko powstawania żylaków. Osoby mające krewnych borykających się z żylakami, a także kobiety spodziewające się potomstwa, szczególnie, jeśli nie jest to pierwsza ciąża, powinny wcielić w życie metody zapobiegawcze, zanim jeszcze dostrzegą u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o rozwoju niewydolności żylnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skuteczne zapobieganie

Więcej ruchu i zdrowych produktów w diecie - to klucz nie tylko do uniknięcia choroby żylakowej, ale również do zachowania ogólnego, dobrego stanu organizmu. Codzienny spacer, przejażdżka na rowerze czy trzydzieści minut gimnastyki to niewielka cena za dobre samopoczucie i zdrowe, estetycznie wyglądające nogi. Należy też spożywać bogate w błonnik warzywa i zrezygnować z nadmiaru słodyczy (dzięki temu unikniemy zaparć powodujących żylaki odbytu). Istotne jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie niegazowanej wody mineralnej i niesłodzonych soków. Dobrze też zastąpić czarną herbatę zieloną. Dla utrzymania dobrego stanu organizmu dorosły człowiek powinien wypijać dwa litry płynów dziennie.

Wsparcie z aptecznej półki

Jeśli chcemy mieć jeszcze większą pewność, że dobrze i skutecznie przeciwdziałamy żylakom, możemy wspierać nasze działania odpowiednio dobranymi lekami bez recepty. Lekarze i farmaceuci coraz częściej zachęcają pacjentów do codziennego zażywania środków zawierających składniki takie, jak: diosmina, diosmina z hesperydyną, trokserutyna, saponiny kasztanowca - escyna czy glikozydy kasztanowca - eskulina. Ich działanie znacznie zmniejsza kruchość ścian naczyń żylnych. Dodatkowo diosmina chroni naczynia żylne, zwiększając napięcie ich ścian. Pamiętajmy jednak, aby wsparcie farmakologiczne dawało skuteczne efekty, przyjmowanie suplementów powinno mieć regularny charakter. Nie lekceważmy problemu żylaków. To nie defekt kosmetyczny, ale objaw choroby. Żyjmy zdrowiej i nie wahajmy się sięgać po dostępne środki medyczne oraz poradę specjalistów. Już dziś warto o siebie zadbać.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32
Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?