Reklama

Jak uniknąć żylaków?

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, która może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Jej pierwsze objawy - pojawiające się na nogach „pajączki”, uczucie ciężkości nóg, a także obrzęki i kurcze stóp - nie powinny być lekceważone. Kilka zmian w sposobie codziennego funkcjonowania zwiększa szansę na długie cieszenie się dobrym zdrowiem i nogami bez żylaków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żylaki - czym są?

Mięśnie nóg, napierając na żyły, pełnią w organizmie funkcję pompy. Gdy jesteśmy wystarczająco aktywni, naciskają na żyły głębokie, wspomagając prawidłowy przepływ krwi do serca. Brak aktywności ruchowej, niewłaściwa dieta, siedzący lub trwale stojący tryb pracy - to niektóre czynniki sprawiające, że ów mechanizm nie działa poprawnie. Kiedy krew nie przepływa sprawnie przez żyły głębokie, jej nadmiar cofa się, szukając ujścia w żyłach powierzchniowych. Ich przepełnienie powoduje, że wydłużają się i poszerzają, a w konsekwencji ulegają deformacji i stają się żylakami.

Grupy ryzyka

Nie tylko mało aktywny tryb życia i niewłaściwa dieta powodują rozwój choroby żylakowej. Sprzyjają jej także uwarunkowania genetyczne, podeszły wiek oraz ciąża. Również zakładanie zbyt ciasnych rajstop, skarpet i obuwia wzmaga ryzyko powstawania żylaków. Osoby mające krewnych borykających się z żylakami, a także kobiety spodziewające się potomstwa, szczególnie, jeśli nie jest to pierwsza ciąża, powinny wcielić w życie metody zapobiegawcze, zanim jeszcze dostrzegą u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o rozwoju niewydolności żylnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skuteczne zapobieganie

Więcej ruchu i zdrowych produktów w diecie - to klucz nie tylko do uniknięcia choroby żylakowej, ale również do zachowania ogólnego, dobrego stanu organizmu. Codzienny spacer, przejażdżka na rowerze czy trzydzieści minut gimnastyki to niewielka cena za dobre samopoczucie i zdrowe, estetycznie wyglądające nogi. Należy też spożywać bogate w błonnik warzywa i zrezygnować z nadmiaru słodyczy (dzięki temu unikniemy zaparć powodujących żylaki odbytu). Istotne jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie niegazowanej wody mineralnej i niesłodzonych soków. Dobrze też zastąpić czarną herbatę zieloną. Dla utrzymania dobrego stanu organizmu dorosły człowiek powinien wypijać dwa litry płynów dziennie.

Wsparcie z aptecznej półki

Jeśli chcemy mieć jeszcze większą pewność, że dobrze i skutecznie przeciwdziałamy żylakom, możemy wspierać nasze działania odpowiednio dobranymi lekami bez recepty. Lekarze i farmaceuci coraz częściej zachęcają pacjentów do codziennego zażywania środków zawierających składniki takie, jak: diosmina, diosmina z hesperydyną, trokserutyna, saponiny kasztanowca - escyna czy glikozydy kasztanowca - eskulina. Ich działanie znacznie zmniejsza kruchość ścian naczyń żylnych. Dodatkowo diosmina chroni naczynia żylne, zwiększając napięcie ich ścian. Pamiętajmy jednak, aby wsparcie farmakologiczne dawało skuteczne efekty, przyjmowanie suplementów powinno mieć regularny charakter. Nie lekceważmy problemu żylaków. To nie defekt kosmetyczny, ale objaw choroby. Żyjmy zdrowiej i nie wahajmy się sięgać po dostępne środki medyczne oraz poradę specjalistów. Już dziś warto o siebie zadbać.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Historia objawień i kultu w Lourdes

Adobe.stock.pl

Najświętszą Marię Pannę z Lourdes wspomina Kościół katolicki 11 lutego. Tego dnia 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża ukazała się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Lourdes.

Więcej ...

Wywiad wojskowy Danii: trzy scenariusze zagrożenia ze strony Rosji

2025-02-11 15:00
 Władimir Putin

PAP/EPA

Władimir Putin

Duński wywiad wojskowy (FE) przedstawił we wtorek trzy scenariusze zagrożenia dla Europy ze strony Rosji po zakończeniu jej wojny z Ukrainą. Założono w nich, że Stany Zjednoczone nie wesprą państw europejskich NATO, a kraje te nie wzmocnią wystarczająco swojej obronności.

Więcej ...

Radomianin odznaczony medalem "Cum dilectione"

2025-02-11 17:50

Ec.Domnowall/ pl.wikipedia.org

Sławomir Adamiec - członek Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH) - jest pierwszym radomianinem, który otrzymał medal "Cum dilectione". Wyróżnienie jest jednym z trzech odznaczeń jakie przyznaje Kustodia Ziemi Świętej, osobom wspierającym działalność autonomicznej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Ziemi Świętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Wiadomości

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Wiara

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Lekarz w białym chlebie

Kościół

Lekarz w białym chlebie

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień...

Rok liturgiczny

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca