Reklama

Nasz patron św. Józef

19 marca Kościół wspomina św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona archidiecezji łódzkiej i ludzi pracy. Marzec jest miesiącem szczególnej czci św. Józefa, a w tygodniu oddana jest mu każda środa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z hebrajskiego imię Józef oznacza „Bóg przydał”. W Starym Testamencie tak nazwała swojego syna Rachela, żona patriarchy Jakuba. Ewangelia mówi, że św. Józef pochodził z rodu króla Dawida. Mieszkał w Nazarecie, a na życie zarabiał jako cieśla. Po zaręczynach z Maryją stanął przed tajemnicą cudownego poczęcia. Była to dla Józefa próba ufności i wiary. Ostatecznie zaufał Bogu i wziął Maryję do siebie, a kiedy Dziecię przyszło na świat, nadał Mu imię Jezus. Ewangelie kilkakrotnie wspominają o św. Józefie – przy narodzinach Pana Jezusa, ofiarowaniu w świątyni, spisie ludności, ucieczce do Egiptu i powrocie do Nazaretu. W życiu dorosłego Jezusa postać św. Józefa już się nie pojawia, stąd większość biblistów uważa, że św. Józef wtedy nie żył.
W liturgii Kościoła wschodniego wspomnienie św. Józefa znane jest już od IV wieku. Na zachodzie pojawiło się 4 wieki później, a w 1642 r. papież Grzegorz XV rozszerzył kult św. Józefa na cały Kościół katolicki. W 1847 r. papież Pius IX ogłosił tego Świętego patronem Kościoła. Pierwszą w dziejach encyklikę o św. Józefie – Quamquam pluries wydał papież Leon XIII. Jan Paweł II pisał o św. Józefie w encyklice o pracy ludzkiej Laborem exercens (1981 r.), a także poświecił mu adhortację apostolską Redemptroris custos.
Wiele sanktuariów posiada imię św. Józefa. Największe znajduje się w Montrealu (Kanada) i rocznie nawiedzane jest przez 1,5 mln pielgrzymów. Cudowna figura Świętego, do której pielgrzymują wierni z całego świata, ukoronowana została papieskimi insygniami w 1955 r. Wiele krajów obrało św. Józefa za swego patrona, m.in. Czechy, Kanada, Portugalia, Hiszpania i Austria. Liczne są też miasta i diecezje oddane jego szczególnej opiece.
W Polsce św. Józef czczony jest od XI wieku i kult ten pozostaje bardzo żywy. Jeszcze do niedawna imię Józef należało do najpopularniejszych imion męskich w naszym kraju. Nosi go wielu księży i biskupów.
Św. Józef jest patronem aż 264 polskich kościołów, w tym największego sanktuarium w Kaliszu, ze słynącym łaskami obrazem. W starszych kościołach parafialnych instalowane były zawsze wizerunki św. Józefa. Jest on zwykle przedstawiany z Dziecięciem Jezus na ręku i z lilią w dłoni. Jego atrybutami są ponadto: narzędzia ciesielskie, warsztat stolarski, bukłak na wodę, kij wędrowca, kwitnąca różdżka (Jessego), miska z kaszą, lampa, winorośl.
Spójrzmy na św. Józefa i powierzmy mu w dniu 19 marca nasze codzienne trudności i niedostatki. Wielu świętych potwierdzało moc tego wstawiennictwa, m.in.: św. Franciszek Salezy, św. Wincenty á Paulo, św. Jan Bosko, a nade wszystko św. Teresa z Avila, która twierdziła wręcz, że o cokolwiek prosiła Pana Boga za przyczyną św. Józefa, zawsze to otrzymywała i nie była nigdy zawiedziona.

Modlitwa do św. Józefa

Św. Józefie, moc Twej modlitwy sprawia, że najtrudniejsze sprawy Tobie powierzone, stają się łatwymi do rozwiązania. Błagamy Cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas niebezpieczeństwa nam grożące, weź pod swoją opiekę nasze życie, nasz dom i wszystko, co Twojej przemożnej opiece polecamy. Okaż nam, św. Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twymi wiernymi sługami.
Św. Józefie, Ojcze i Opiekunie naszej Rodziny, przyczyń się za nami. Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Nowe wino

2024-05-19 11:10
Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj