Reklama

Koronacja Madonny z Puszczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla sięgającego przełomu XVII i XVIII wieku kultu Madonny z Puszczy z Ostrów Tuszowskich w powiecie kolbuszowskim 19 maja 2012 r. jest datą szczególną. W tym dniu miała miejsce koronacja cudami słynącego obrazu Patronki Leśników i Pani Ziemi Kolbuszowskiej. To wydarzenie jest uwieńczeniem wieloletnich starań o koronację obrazu, będącego kopią rzymskiej Matki Bożej Śnieżnej z Bazyliki Santa Maria Maggiore.
Mszę św. koronacyjną koncelebrowali m.in.: biskup diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny, bp Edward Janiak - krajowy duszpasterz leśników, bp Edward Frankowski z Sandomierza, bp Marian Rojek z Przemyśla, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, ks. inf. Władysław Kostrzewa i ks. prał. Bolesław Klaus - przedstawiciele Biskupa Tarnowskiego, rektorzy WSD z Sandomierza i Rzeszowa, ks. dr Sławomir Zych, honorowy kapelan Nadleśnictwa Mielec i opiekun naukowy sanktuarium z ramienia Biskupa Rzeszowskiego, który od lat zabiegał o koronację obrazu, ks. Ryszard Madej - proboszcz miejsca i kustosz sanktuarium. Przybyli też licznie księża, klerycy, diakoni, siostry zakonne, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, parlamentarzyści Parlamentu Europejskiego oraz polskiego, a przede wszystkim leśnicy z Edwardem Balwierczakiem - dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Janem Kraczkiem - dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, strażacy, myśliwi, Bractwo św. Józefa z parafii ze Staromieścia w Rzeszowie, przybyły także pielgrzymki piesze i rowerowe oraz poczty sztandarowe.
W homilii bp Janiak mówił m.in. o przyrodzie, tak bardzo związanej z sanktuarium w Ostrowach Tuszowskich. Bóg dał wspaniałą przyrodę człowiekowi, aby ten dzięki swojej pomysłowości miał co jeść i w co się ubrać, gdzie pracować, aby równocześnie niezwykle dbał o ten wielki dar. Społeczeństwo, zasoby kulturowe i przyrodnicze są gwarantem właściwego rozwoju, ale potrzebna jest odpowiedzialność ludzi w korzystaniu z tych dóbr. Niekontrolowany rozwój współczesnego świata, brak szacunku dla życia, egoizm, wygodnictwo, chciwość, bezmyślność i bierność powodują zaburzenie właściwego funkcjonowania człowieka i otaczającego go świata przyrodniczego. Skażenie środowiska to efekt skażenia moralnego - podkreślał bp Janiak. Wzywał do właściwego korzystania z dóbr naturalnych, wychowywania od najmłodszych lat w szacunku dla przyrody. - Przyroda jest naszym wielkim sprzymierzeńcem - wyjaśniał. - Trzeba wiele dojrzałości, mądrości i zrównoważenia, trzeba przychodzić w takie miejsca, jak to, aby zrozumieć i nauczyć się właściwego zrozumienia słowa „przyroda”. I naprawdę tak długo nie będzie harmonii między człowiekiem a przyrodą, jak długo nie będzie prawdziwego braterstwa między ludźmi - mówił bp Janiak.
Korony na słynący cudami obraz nałożyli bp Kazimierz Górny oraz bp Edward Janiak. Po zakończeniu Mszy św. w uroczystej procesji obraz został przeniesiony do kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

„Bracia braciom” – franciszkańscy wolontariusze sprzątają, osuszają domy po powodzi

2024-09-27 10:39

Karol Porwich/Niedziela

Ok 40 osób z całej Polski, z duszpasterstw franciszkańskich i nie tylko, pomaga powodzianom w Kłodzku i okolicach w ramach inicjatywy „Bracia braciom”. Sprzątają, skuwają tynki, osuszają domy. - Teraz chodzi o to, by jak najszybciej wysprzątać, zapewnić prąd, ogrzewanie. Zbliża się zima. Warunki będą coraz trudniejsze - mówi Hubert Kasprzak, koordynator akcji. Jak zapowiada, „Bracia braciom” to projekt pomocy długofalowej. Wolontariusze wciąż są potrzebni.

Więcej ...

Co mówi Duch do Kościoła

2024-09-27 22:15
Abp Józef Kupny wręczał dziś dekrety wszystkim członkom komisji synodalnych. Na zdjęciu świeccy, duchowni i konsekrowani członkowie komisji

Tomasz Lewandowski

Abp Józef Kupny wręczał dziś dekrety wszystkim członkom komisji synodalnych. Na zdjęciu świeccy, duchowni i konsekrowani członkowie komisji "Synodalna parafia misyjna".

Poznaliśmy syntezę diecezjalną – treści w niej zawarte są diagnozą rzeczywistości, w której żyjemy i staną się podstawą prac komisji synodalnych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio