Konstantyn był pierwszym cesarzem, który przeszedł na chrześcijaństwo. Zakończył prześladowania chrześcijan i wydał w 313 roku edykt ogłaszając swobodę wyznawania religii chrześcijańskiej.
Świątynia, której resztki znaleziono niedaleko Perugii, dedykowana była kultowi rodu Flawiuszów. Trzy odcinki muru odkryte zostały pod powierzchnią parkingu podczas wykopalisk, prowadzonych przez historyka Douglasa Boina z Saint Louis University w USA - wyjaśniła włoska agencja. Skoncentrował się on na miejscowości w Umbrii kierując się tzw. Reskryptem ze Spello, w którym cesarz Konstantyn pozwolił mieszkańcom Umbrii odprawiać doroczne ceremonie religijne. W zamian nakazał zbudować świątynię poświęconą jego przodkom z rodu Flawiuszów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
“Widać wyraźną kontynuację religijną między klasycznym światem rzymskim a tym paleochrześcijańskim” - powiedział Boin, cytowany przez Ansę.
Wyjaśnił zarazem: “Zmiany nie dokonywały się z dnia na dzień. Przed naszym odkryciem nie mieliśmy wrażenia, aby naprawdę istniały miejsca związane z tą późną praktyką kultu cesarskiego”.
„Ale z racji tego zapisu i jego odniesienia do świątyni, Spello stanowiło bardzo kuszący potencjał do ważnego odkrycia dowodu kultu cesarskiego za czasów chrześcijańskiego władcy” - oświadczył historyk.
Reklama
Poinformował: “Znaleźliśmy trzy odcinki muru monumentalnej budowli, sugerujące, że to rzymska świątynia z czasów Konstantyna” z IV wieku naszej ery.
Zespół Douglasa Boina ma wrócić do Spello latem tego roku, by dokończyć wykopaliska i przebadać pozostałości całej świątyni.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/