Reklama

Aktualności

Franciszek do dyplomatów: droga do pokoju wymaga poszanowania życia

Grzegorz Gałązka

Droga do pokoju wymaga poszanowania życia, każdego ludzkiego życia... Życie ludzkie musi być chronione i bronione w każdym momencie swojego istnienia. Droga do pokoju wymaga poszanowania praw człowieka - stwierdził papież Franciszek spotykając się z ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej. W Auli Błogosławieństw odbyło się tradycyjne noworoczne spotkanie Ojca Świętego z dyplomatami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając ambasadorów Franciszek przypomniał o dokonaniach dyplomacji watykańskiej w minionym roku, w tym mianowanie pierwszego przedstawiciela papieskiego rezydującego w Wietnamie.

Sytuacja polityczna i zagrożenia dla pokoju w świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież wyraził zaniepokojenie zaostrzającym się konfliktem między Izraelem a Palestyną. „Ponawiam apel do wszystkich zaangażowanych stron o zawieszenie broni na wszystkich frontach, w tym w Libanie, oraz o natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników w Strefie Gazy. Proszę, aby ludność palestyńska otrzymała pomoc humanitarną i aby szpitale, szkoły i miejsca kultu miały wszelką niezbędną ochronę”- stwierdził Ojciec Święty. Franciszek zwrócił także uwagę na dramatyczną sytuację w Syrii, brak stabilności w Libanie oraz o kryzysie humanitarnym dotykającym lud Rohindża w Mjanmie. Wyraził również zaniepokojenie napiętą sytuacją na Kaukazie Południowym między Armenią a Azerbejdżanem.

Papież odniósł się do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zaapelował o położenie kresu tej tragedii „poprzez negocjacje, zgodnie z prawem międzynarodowym”,

Mówiąc o sytuacji na kontynencie afrykańskim Franciszek zaznaczył, że ma tam miejsce wiele kryzysów humanitarnych o złożonych przyczynach. Nie krył swojego zaniepokojenia kryzysem w Nikaragui na kontynencie amerykańskim, którego ofiarą padł między innymi tamtejszy Kościół katolicki.

Przyczyny konfliktów

Ojciec Święty podkreślił konieczność unikania strat wśród ludności cywilnej, a także rezygnacji z wyścigu zbrojeń i potrzebę rozbrojenia. Jego szczególny niepokój budzą arsenały nuklearne oraz rozwój coraz bardziej wyrafinowanych i niszczycielskich broni.

Papież podkreślił niemoralność wytwarzania i posiadania broni jądrowej przypomniał, że do przyczyn konfliktów należą głód, niesprawiedliwość społeczna a także katastrofy naturalne i środowiskowe. Przyznał, że wśród tych ostatnich są tragedie, których człowiek nie jest w stanie kontrolować, ale i takie, które można przypisać działaniom lub zaniedbaniom człowieka. W tym kontekście zaapelował o działania na rzecz ochrony klimatu.

Reklama

Franciszek zaznaczył, że wskazane wyżej przyczyny powodują także kryzys migracyjny. Zwrócił uwagę, że migracja musi być kontrolowana. Ponadto należy zapewnić prawo do pozostania we własnym kraju.

Niezbędne elementy drogi do pokoju

Ojciec Święty podkreślił, że droga do pokoju wymaga poszanowania życia, „każdego ludzkiego życia, począwszy od nienarodzonego dziecka w łonie matki, które nie może być eliminowane ani stać się przedmiotem handlu”. Dodał, że „życie ludzkie musi być chronione i bronione w każdym momencie swojego istnienia”.

Wskazał następnie, że droga do pokoju wymaga poszanowania praw człowieka. Wskazał, że „podejmowane w minionych dekadach próby wprowadzenia nowych praw, które nie w pełni są spójne z tymi pierwotnie zdefiniowanymi i nie zawsze są akceptowalne, dały początek ideologicznej kolonizacji, wśród których główną rolę odgrywa teoria gender, która jest niezwykle groźna, ponieważ usuwa różnice, pod pretekstem, że wszyscy są równi. Takie ideologiczne kolonizacje powodują rany i podziały między państwami, zamiast sprzyjać budowaniu pokoju” - stwierdził papież.

Franciszek podkreślił rolę dialogu w relacjach między państwami a także dialogu społecznego i politycznego, w tym znaczenie udziału obywateli w procesie wyborczym. Zwrócił też uwagę na znaczenie dialogu międzyreligijnego, poszanowania wolności religijnej oraz przestrzegł przed terroryzmem. Wyraził zaniepokojenie wzrostem liczby aktów antysemityzmu, prześladowań religijnych i dyskryminacji chrześcijan.

Ojciec Święty wskazał następnie, że droga do pokoju wiedzie przez edukację. Dodał, że w dzisiejszych czasach część wyzwań edukacyjnych dotyczy etycznego wykorzystania nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. „Konieczne jest, aby rozwój technologiczny odbywał się w sposób etyczny i odpowiedzialny, zachowując centralne miejsce osoby ludzkiej, której wkład nie może ani nigdy nie będzie mógł być zastąpiony przez algorytm lub maszynę” - stwierdził papież.

Reklama

Ku Jubileuszowi roku 2025

Na zakończenie swego przemówienia Franciszek przypomniał, że wraz Bożym Narodzeniem rozpocznie się Rok Jubileuszowy 2025. nawiązując do cierpień, jakich doświadcza dzisiaj świat wskazał, że jubileusz jest proklamacją, że Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu i zawsze ma otwarte drzwi swojego Królestwa. „To czas sprawiedliwości, w którym grzechy są przebaczane, pojednanie przezwycięża niesprawiedliwość, a ziemia odpoczywa. Może to być dla wszystkich - zarówno chrześcijan, jak i niechrześcijan - czas, w którym miecze zostaną przekute na lemiesze; czas, w którym jeden naród nie będzie już podnosił miecza przeciwko drugiemu narodowi, ani nie będzie się uczył sztuki wojennej (por. Iz 2, 4). Drodzy bracia i siostry, to jest moje życzenie płynące z serca dla każdego z was, drodzy Ambasadorzy, dla waszych rodzin, dla współpracowników, a także dla narodów, które reprezentujecie. Dziękuję i życzę wszystkim dobrego Nowego Roku!” - powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego przemówienia do dyplomatów.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-08 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież rozpocznie rekolekcje i zawiesi codzienne obowiązki

Adobe Stock

Papież Franciszek wraz ze zwierzchnikami urzędów Kurii Rzymskiej rozpoczyna w niedzielę po południu rekolekcje wielkopostne. Wszyscy spędzą je indywidualnie. Papież nie jeździ już z nimi od kilku lat na wspólne rekolekcje pod Rzym. Franciszek podkreśla, że czas ten to nie „wakacje w stylu wellness”.

Więcej ...

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58
koncert Cantus

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

Niesamowity koncert chóralny zespołu Cantus odbył się 28 kwietnia w kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej z okazji 440. rocznicy urodzin Melchiora Teschnera.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...