Reklama

Polska

Nowy dziekan tarnowskiej sekcji Wydziału Teologicznego UPJP2

Artur Stelmasiak

Ks. prof. Janusz Królikowski został dziekanem tarnowskiej Sekcji Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Rada Wydziału dokonała też wyboru dwóch prodziekanów. Zostali nimi: ks. dr hab. Marek Kluz i ks. dr Leszek Rojowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy dziekan zapowiada, że będzie zachęcać do studiowania teologii zwłaszcza osoby świeckie, żeby – jak mówi – „teologia była postrzegana jako dziedzina, którą warto studiować, która służy ludziom, społeczeństwu i Kościołowi”. W jego ocenie, „poziom zatrudnienia tych, którzy studiowali teologię jest dość wysoki”.

„Jeśli będziemy promować teologię, to znajdą się ci, którzy będą chcieli ją studiować i znajdą sposób na jej zastosowanie i wykorzystanie w życiu aż do śmierci. Teologia promuje się przez to, że jest dziedziną wiedzy odpowiadającą na podstawowe pytania człowieka, jakim jest poszukiwanie prawdy, sensu, mądrości, a z tymi kwalifikacjami, które się otrzyma, można w życiu robić wszystko” – uważa nowy dziekan tarnowskiej sekcji Wydziału Teologicznego UPJP2.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Wydziale Teologicznym rozpoczęła się już rekrutacja. Dokumenty należy składać w Sekretariacie WTST w Tarnowie przy ul. Piłsudskiego od 6 do 11 lipca 2014 r. Dodatkowa rekrutacja odbędzie się w dniach od 1 do 29 września.

- Na naszym Wydziale studiuje ok. 260 studentów - kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich. Wierzymy, że od nowego roku akademickiego ta liczba zdecydowanie wzrośnie. Mamy trzy specjalności – kapłańską, socjalno-charytatywną i katechetyczno–pastoralną. Z biegiem czasu może będzie okazja pomyśleć o nowym kierunku” – mówi ks. dr hab. Marek Kluz, nowy prodziekan.

Reklama

Kadencja dziekana trwa 4 lata. Ks. prof. Królikowski pracę rozpocznie 1 września. Zgodnie z procedurą potrzeba jeszcze zatwierdzenia jego wyboru przez Kongregację Edukacji Katolickiej w Watykanie.

Ks. prof. Janusz Królikowski maturę zdał w 1982 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Mielcu. Teologię studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie w latach 1982-1988, gdzie uzyskał magisterium z teologii. W 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie, a następnie w latach 1988-1991 pracował w duszpasterstwie w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach (Glinik Mariampolski).

W latach 1991-1995 studiował teologię w Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat pod kierunkiem prof. Jose M. Yanguasa. W latach 1995-1996 studiował w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, uzyskując licencjat z kościelnych nauk wschodnich. W latach 1993-1995 studiował w Instytucie św. Tomasza przy Uniwersytecie Angelicum w Rzymie, uzyskując specjalizację z św. Tomasza z Akwinu. W 2003 r. habilitował w zakresie teologii dogmatycznej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Tarnowie.

Od 1996 r. wykłada teologię w Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a od 1997 r. w Wydziale Teologicznym PAT w Tarnowie (obecnie UPJP2). W 2007 r. został kierownikiem Katedry Teologii Dogmatycznej na stanowisku profesora PAT. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego – a od 2005 r. jego członkiem zarządu, należy do Towarzystwa Teologów Dogmatyków; przewodniczy także tarnowskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Ponadto jest współzałożycielem i redaktorem naczelnym „Studiów Regionalnych" (2007), sekretarzem redakcji „Tarnowskich Studiów Teologicznych" (1997).

W swojej pracy naukowej stara się uprawiać teologię wrażliwą na współczesne wyzwania w kontekście zasady wzajemnego powiązania misteriów (nexus mysteriorum), osadzając ją mocno w relacji do historii rozwoju dogmatów oraz życia Kościoła w poszczególnych epokach i uwarunkowaniach kulturowych. Zwraca uwagę na wpływ doktryny chrześcijańskiej na życie społeczne i wytwory kulturowe, w szczególności w zakresie sztuki chrześcijańskiej. Podejmuje zagadnienia z zakresu historii duchowości, historii sanktuariów diecezji tarnowskiej oraz lokalnej historii.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-04 16:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kierunek Śródziemnomorze

Nowy kierunek – Historia Cywilizacji Śródziemnomorskiej, który pojawi się jesienią na warszawskim UKSW, może stać się przebojem tej uczelni. Jednak pod pewnymi warunkami, które niełatwo będzie spełnić

Więcej ...

Pier Giorgio Frassati jest znakiem dla dzisiejszej młodzieży

2024-12-11 14:50
Grób bł. Pier Giorgia Frassatiego

Włodzimierz Rędzioch

Grób bł. Pier Giorgia Frassatiego

Dokładnie dwa lata temu, w grudniu 2022 r., spotkałem się w katedrze w Turynie z arcybiskupem stolicy Piemontu Roberto Repole. To właśnie w turyńskiej katedrze znajduje się grób błogosławionego Pier Giorgia Frassatiego.

Więcej ...

Opowieści Adwentowe #9

2024-12-11 16:35

ks. Łukasz Romańczuk

W tym roku zapraszamy do wysłuchania w każdą niedzielę rozważań do Ewangelii na poszczególne niedziele Adwentu. A od poniedziałku do soboty na Opowieści Adwentowe. Będą one do odsłuchania na naszym kanale YouTube oraz na Spotify Niedziela Wrocławska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chrystusowa miłość zmienia wszystko

Wiara

Chrystusowa miłość zmienia wszystko

Jezu, chcę Cię postawić na pierwszym miejscu w moim...

Wiara

Jezu, chcę Cię postawić na pierwszym miejscu w moim...

Szokująca decyzja Tuska. TVN i Polsat będą podlegać...

Wiadomości

Szokująca decyzja Tuska. TVN i Polsat będą podlegać...

Obrońca prawdziwej wiary

Święci i błogosławieni

Obrońca prawdziwej wiary

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Wiadomości

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis

Wiadomości

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis