Reklama

„Sztuka po Trydencie”

Tomasz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogromne zainteresowanie, jakie wzbudziła konferencja naukowa pt. „Sztuka po Trydencie”, zorganizowana w dniach 31 maja - 1 czerwca 2012 r. przez Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zdumiało wszystkich, na czele z organizatorami. Przez dwa dni sale wykładowe pękały w szwach.
Sobór Trydencki (1545-63) odegrał fundamentalną rolę w dziejach Kościoła katolickiego. Był odpowiedzią na wyzwania reformacji. Jego reformy dotknęły niemal wszystkich sfer życia, również szeroko pojętej sztuki. Zdaniem ks. prof. Andrzeja Witko, dyrektora Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII i organizatora krakowskiej sesji, sztuka po Trydencie pokazała tryumf i wielkość Kościoła katolickiego, otwierając nowe obszary i konsolidując dotychczasowe pola artystyczne w służbie przekazu wiary. Od lat ten artystyczny rozkwit po Soborze Trydenckim jest przedmiotem intensywnych badań naukowych.
Krakowska konferencja naukowa stała się okazją dla przedstawicieli wielu ośrodków naukowo-badawczych z Polski i z zagranicy do zaprezentowania wyników prowadzonych obecnie badań w kontekście wdrożonych w połowie XVI wieku reform soborowych. Wśród wybitnych prelegentów znaleźli się uczeni z Białegostoku, Gdańska, Lublina, Łodzi, Kielc, Opola, Siedlec, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Krakowa, a także goście z Belgii i Niemiec. Honorowy patronat nad sesją objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
Dwudniowa konferencja poświęcona sztuce nowożytnej w Polsce i całej zachodniej Europie w okresie po Soborze Trydenckim rozpoczęła się w Auli bł. Jana Pawła II Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Licznie zgromadzonych przywitali rektor UPJPII - ks. prof. Władysław Zuziak oraz dziekan Wydziału Historii Kościoła i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII - ks. prof. Józef Wołczański. Sesję otworzył dr hab. Wojciech Kęder z UPJPII w Krakowie, który przedstawił dzieło Soboru Trydenckiego w okresie kontrreformacji. Potem obrady konferencji przeniosły się do Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII przy ul. Sławkowskiej.
Wśród ponad trzydziestu wykładów na szczególną uwagę zasługują wystąpienia: prof. Juliusza Chrościckiego z Uniwersytetu Warszawskiego - „Michelangelo Buonarroti - pierwszą ofiarą ojców Soboru Trydenckiego”; prof. Heinricha Alberta Boesten-Stengela z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - „The Exactness of Images. Decorum and sensus litteralis in Caravaggio’s «Calling of St. Matthew»”; ks. prof. Andrzeja Witko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - „El Greco a ikonografia potrydencka”; prof. Teresy Grzybkowskiej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie - „Malowane figury i rzeźbiarskie obrazy. Hiszpański triumf potrydenckiej dewocji”; prof. Andrzeja J. Baranowskiego z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk - „Architektura zakonów triumfującego Kościoła”; prof. Agnieszki Bender z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego - „Szaty liturgiczne z hafciarskich pracowni Radziwiłłów”.
Wydarzeniem towarzyszącym sesji była promocja księgi pamiątkowej ku czci śp. ks. prof. dr. hab. Zdzisława Klisia „Limen expectationis”, pod redakcją ks. prof. Jacka Urbana i ks. prof. Andrzeja Witko. Uroczystość rozpoczęła się już 30 maja br. Mszą św. w kościele Świętego Krzyża. Następnie w Instytucie Historii Sztuki i Kultury można było wysłuchać wspomnień o ks. Zdzisławie Klisiu jako uczonym, koledze i członku rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany ks. Lachowicz

2024-11-20 20:57
ks. prałat Lech Lachowicz

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

Makabryczny opis okoliczności napadu na ks. Lecha Lachowicza. - Jeden z policjantów stwierdził, że przez całą swoją służbę nigdy nie spotkał się z takim bestialstwem - powiedział w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” ks. Jacek Bacewicz, który był na miejscu, gdy z plebanii wynoszono ciało zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Papież Franciszek otrzymał książkę o bł. ks. Popiełuszce

2024-11-21 13:01

Copyright VaticanNews

W tym roku, w październiku minęło 40 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Rocznica ta została również odnotowana w Watykanie. Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 16 października przypomniał postać Błogosławionego męczennika komunizmu wspominając konferencję poświęconą jego postaci: "Serdecznie pozdrawiam Polaków, a szczególnie uczestników konferencji poświęconej błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, jaka odbyła się w Rzymie w 40. rocznicę jego męczeństwa" - powiedział Papież do zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Wyraził również pragnienie, by ks. Jerzy wspierał nas w budowaniu jedności. "Niech ten Błogosławiony, który uczył, jak zło dobrem zwyciężać, wspiera was w budowaniu jedności w duchu prawdy i poszanowania godności osoby ludzkiej. Z serca wam błogosławię" - dodał Franciszek.

Więcej ...

Przesłanie Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych z racji wspomnienia św. Cecyli

2024-11-21 20:16
O. dr Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

BPJG

O. dr Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

Wiara

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...