Reklama

Święto patronalne KUL

Odnowienie doktoratów

Kard. Stanisław Nagy SCJ z rektorem KUL-u

Roman Czyrka

Kard. Stanisław Nagy SCJ z rektorem KUL-u

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1918 r. pierwszy rektor KUL ks. Idzi Radziszewski obrał Najświętsze Serce Jezusa patronem uniwersytetu. Od tego czasu co roku w piątek po oktawie Bożego Ciała Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodzi święto patronalne.
Uroczystość, jaka odbyła się 15 czerwca br., zgromadziła studentów, wykładowców i zaproszonych gości. Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza, po której odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego budynku Centrum Transferu Wiedzy (Collegium Aegidianum), ostatniej części Collegium Jana Pawła II. Następnie w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego zostały uhonorowane dwie ważne dla uniwersytetu osoby: kard. Stanisław Nagy oraz ks. prof. Stanisław Kowalczyk.
Ks. prof. Stanisław Kowalczyk, emerytowany profesor KUL i kierownik Katedry Filozofii Społecznej, za pracę i działalność na rzecz uniwersytetu otrzymał „Medal za Zasługi dla KUL”. Bp Ignacy Dec, przedstawiając laureata, podkreślił, że „należy on do tych myślicieli, którzy ukształtowali oblicze polskiej filozofii po II wojnie światowej”. - Opatrzność powołała go, by w trudnym czasie naporu filozofii marksistowskiej, a w ostatnim czasie różnego rodzaju prądów liberalistycznych, prezentować realistyczny wizerunek człowieka, Boga i świata - mówi bp Dec.
KUL uhonorował także swojego wybitnego ucznia i profesora. Kard. Stanisław Nagy przeżył uroczyste odnowienie doktoratu, które jest szczególnym wyróżnieniem wybitnych absolwentów i wyrazem uznania dla ich owocnej pracy na rzecz społeczeństwa, nauki i kultury w Polsce oraz na świecie. Jak podkreślał rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk, „odnowienie doktoratu jest traktowane na równi z nadaniem godności doktora honoris causa”. Kard. Nagy uzyskał stopień doktora z zakresu teologii fundamentalnej w 1952 r. na podstawie rozprawy „Urząd nauczycielski w Kościele pierwotnym”. Laudację na cześć Księdza Kardynała wygłosił ks. prof. Marian Rusecki, nazywając go „doskonałym diagnostą rzeczywistości współczesnej; takim, który wyczuwa prądy w życiu współczesnym, zagrażające Kościołowi i jego służbie w świecie”. Ks. Rusecki przypomniał drogę naukową kard. Nagyego, podkreślając m.in. jego zaangażowanie w powołanie i działalność Koła Naukowego Teologów, powierzoną mu przez Jana Pawła II pracę na stanowisku eksperta w dwóch synodach biskupów, czy opracowanie pierwszego w Polsce podręcznika eklezjologii pt. „Chrystus w Kościele. Zarys eklezjologii”. Wzruszony laureat dziękował za zorganizowanie wielkiego święta uczelni, która pozostawiła w jego sercu i pamięci wiele dobrych wspomnień. - Nie byłoby wydziału, gdyby nie było uniwersytetu: uniwersytetu o. Krąpca, uniwersytetu Jana Pawła II, uniwersytetu sług Bożych ks. Blachnickiego i rektora ks. Granata. To jest krąg ludzi, którzy sobą osłaniają to miejsce - mówił kard. Nagy.

(buk)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2025-04-09 18:13

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.

Więcej ...

Święta Faustyna. Ciche serce wielkiej misji

2025-04-09 17:28

Graziako

Nie miała wykształcenia. Nie miała znajomości. Co oczywiste, nie miała smartfona, zasięgów w mediach społecznościowych czy po prostu platformy, dzięki której przebiłaby się ze swoim przekazem. A jednak. To właśnie jej - Helenie Kowalskiej, prostej dziewczynie z ziemi łęczyckiej, późniejszej siostrze Faustynie, Jezus powierzył jedną z najważniejszych misji XX wieku. Misję Bożego Miłosierdzia.

Więcej ...

Łódź: Żyj ekstremalnie! Dołącz i Ty!

2025-04-11 14:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...