Reklama

Aktualności

Papież wzywa do sprawiedliwej polityki gospodarczej dla wszystkich

Episkopat News

Głodujące narody, niedostatecznie lub słabo opłacani pracownicy, niepiśmienne dzieci, mężczyźni i kobiety bez opieki medycznej i dachu nad głową. Jak to wszystko jest możliwe w 2024 roku? To nie retoryka, ale kluczowe pytanie, które papież stawia około 2800 głowom państw, przedstawicielom rządów, dyrektorom generalnym, prezesom zarządów i wysłannikom organizacji międzynarodowych ze 120 krajów, zgromadzonym w szwajcarskim mieście Davos na 54. edycji Światowego Forum Ekonomicznego. Papież przypomniał im o "moralnej odpowiedzialności" wynikającej z ich roli w "walce z ubóstwem", w osiąganiu "integralnego rozwoju dla wszystkich naszych braci i sióstr", w "poszukiwaniu pokojowego współistnienia między narodami".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W dzisiejszych czasach państwa narodowe są w stanie kontrolować szybkie zmiany w międzynarodowych stosunkach gospodarczych i finansowych tylko w ograniczonym zakresie", napisał Franciszek. Firmy muszą zatem kierować się wysokimi standardami etycznymi, szczególnie w odniesieniu do krajów słabiej rozwiniętych. Nie powinny być one zdane na łaskę nieuczciwych i lichwiarskich systemów finansowych. Wszystkie narody i wszystkie części świata muszą mieć udział w rozwoju gospodarczym, w przeciwnym razie kraje, które do tej pory doświadczyły postępu, również doświadczą upadku.

Papież wezwał do utworzenia struktur międzyrządowych w celu kontrolowania i kierowania gospodarką. Dobro wspólne jest celem, który leży poza zasięgiem poszczególnych państw. Organizacje międzynarodowe muszą zagwarantować wszystkim ludziom prawo do udziału w procesach rozwojowych i szanować uzasadnione różnice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież wezwał również do walki z niesprawiedliwością, która jest przyczyną dzisiejszych konfliktów i wojen. "Jak to możliwe, że w dzisiejszym świecie ludzie nadal głodują, są wyzyskiwani, skazani na analfabetyzm, nie otrzymują podstawowej opieki medycznej i są bezdomni?" - pytał Franciszek. Głód nadal nęka całe regiony świata, podczas gdy gdzie indziej występuje nadmierne marnotrawstwo żywności.

Papież wspomniał również o eksploatacji zasobów naturalnych, która prowadzi do tego, że "niektóre kraje nadal się bogacą, podczas gdy całe populacje, które są naturalnymi beneficjentami tych zasobów, żyją w potrzebie i ubóstwie". Potępił również przymusowy wyzysk mężczyzn, kobiet i dzieci w nisko płatnych miejscach pracy. "Odmawia się im perspektyw rozwoju osobistego i zawodowego", zaznaczył Franciszek.

Przesłanie zostało skierowane do przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego, niemieckiego ekonomisty Klausa Schwaba. Przekazał je kard. Peter K. Turkson, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, który już kilkakrotnie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w imieniu Franciszka. Pięciodniowe spotkanie kończy się w piątek.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-01-17 15:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przedmowa Papieża Franciszka do książki o ekumenizmie

pixabay

W wydawnictwie watykańskim ukazała się książka argentyńskiego prezbiterianina Marcelo Figeroi pt. „Pojednane różnorodności. Protestant w dzienniku Papieża”. Wstęp do niej napisał Franciszek. Autor jest od ponad dwudziestu lat przyjacielem Ojca Świętego. Książka stanowi rodzaj duchowej pielgrzymki ekumenicznej i jak mówi jej autor, została z napisana z głębi serca. Mowa jest w niej o ekumenizmie, miłości, nadziei, miłosierdziu, solidarności i pokoju.

Więcej ...

Powołano grupę roboczą ds. fałszywego mistycyzmu

2024-11-26 11:23

Włodzimierz Rędzioch

W Watykanie utworzono nową grupę roboczą ds. fałszywego mistycyzmu i nadużyć duchowych. W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych. Ustanawia ją dokument podpisany przez kard. Victora Fernándeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary.

Więcej ...

Zmieniono obrządek pogrzebowy papieży. Jak było, a jak będzie teraz?

2024-11-26 15:45
Nagrobki papieskie

Włodzimierz Rędzioch

Nagrobki papieskie

W zeszłorocznym wywiadzie przeprowadzonym przez Valentinę Alazraki Franciszek ujawnił, że chce być pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Papież darzy szczególną czcią ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, która przechowywana jest w tej bazylice Rzymu – modli się przed Jej obliczem przed i po każdej podróży.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Im bliżej Jezusa jesteśmy, tym mniej musimy się bać

Wiara

Im bliżej Jezusa jesteśmy, tym mniej musimy się bać

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Z mediów uczynił narzędzie

Święci i błogosławieni

Z mediów uczynił narzędzie

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Wiara

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...