To wyjątkowe miejsce w Legnicy, istniejące od 1837 roku, jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu na Dolnym Śląsku. Cmentarz ten jest nadal czynny, a dom modlitwy (bożnica), który się tam znajduje jest obecnie w trakcie remontu.
- Ten dom jest wyjątkowym miejscem w naszym mieście, przypominającym o historii Żydów w Legnicy. Jest świadkiem historii wiary, biblii, architektury, dlatego miejsce to należy promować i wspierać jego odbudowę – przypomniał biskup legnicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkreślił też, że dzień judaizmu to przede wszystkim okazja do spotkania z ludźmi i do wspólnej modlitwy. – Ważne jest, byśmy pamiętali o korzeniach, które sięgają 2 tysięcy lat chrześcijaństwa i jeszcze więcej tych żydowskich. To wyraz naszej pamięci o Mojżeszu, Abrahamie i prorokach Izraela, a także o historii – podkreślił bp Siemieniewski.
Modlitwę Kadisz odmówił Ytzhak Naor, który przyjechał z Wrocławia, ale urodził się w Legnicy. – To miasto jest mi bliskie i bardzo leży mi na sercu dobro społeczności żydowskiej. Dziękuję biskupowi za jego wsparcie i pomoc, zwłaszcza za modlitwę. Jesteśmy waszymi trochę starszymi braćmi – jak powiedział Jan Paweł II – przypomniał Ytzhak Naor.
Więcej w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickie....
foto