Przemyśl, Poznań, Piotrków Trybunalski
Piesze pielgrzymowanie
Reklama
Tysiące pielgrzymów dotarły na Jasną Górę na uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej. Najliczniej przyszli pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej i przemyskiej.
Z dalekiej archidiecezji przemyskiej 15 lipca, po pokonaniu prawie 400 km, na Jasną Górę dotarła 32. Piesza Pielgrzymka Przemyska. 1 350 pątników spędziło w drodze 12 dni. Witał ich abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Towarzyszył mu bp Adam Szal, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, który zgodnie z wieloletnią tradycją szedł razem z pątnikami w pielgrzymce. Pielgrzymi otrzymywali w drodze breloczki „Nie wstydzę się Jezusa” z sugestią, aby w swoim życiu osobistym i społecznym potrafili przyznawać się do wiary i tę wiarę prezentować.
Wiernym podczas drogi towarzyszyło hasło roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem”, dlatego też wiele rozważań skoncentrowanych było wokół tego tematu. Abp Michalik zaznaczył, że pątnicy dowiedzieli się wiele o liturgii, by lepiej znać znaczenie symboliki Mszy św., a przez to rozwijać swoją wiarę. Mszę św. dla pielgrzymów w Bazylice Jasnogórskiej odprawił abp Michalik, homilię wygłosił ks. Zbigniew Suchy, który zwrócił uwagę, że nie ma Kościoła bez Maryi i bez Jezusa. Jak mówił, współczesny świat neguje wiele katolickich wartości, zachęcając do zejścia na złą drogę, drogę bez Boga, drogę ze współczesnymi rozkoszami. Przypomniał słowa Chrystusa: „Mnie prześladowali i was będą prześladować”. Źródłem prześladowania jest diabeł - wyjaśniał ks. Suchy.
Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Jacek Rawski, a kwatermistrzem ks. Robert Łuc.
W niedzielne południe 15 lipca dotarła na Jasną Górę 78. Poznańska Piesza Pielgrzymka. Jej hasłem były słowa: „Kościół naszym domem”. Wędrowało prawie 2 tys. pątników, którzy przemierzyli 310 km. Na powitanie pielgrzymów przyjechał na Jasną Górę abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Pielgrzymka Poznańska wyruszyła 6 lipca spod archikatedry poznańskiej, dzień wcześniej w drogę wyszła grupa z Opalenicy. Grupa Opalenicka wędrowała 11 dni, a cała pielgrzymka - 10 dni. Część pątników została na uroczystości ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, a w nocy z 16 na 17 lipca uczestniczyła w nocnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Po raz 143. przyszli pielgrzymi z Piotrkowa Trybunalskiego. Pątnicy wyruszyli w drogę 11 lipca, szli 4 dni, pokonali 113 km. Pielgrzymka, licząca 587 osób, była podzielona na trzy grupy. Czwartą grupę stanowili pielgrzymi duchowi - ci wszyscy, którzy z różnych powodów nie mogli iść w tradycyjny sposób, ale chcieli uczestniczyć w pielgrzymowaniu.
W sumie na uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel do Częstochowy przybyło już około 4,5 tys. pątników. Przyjechało też kilka pielgrzymek rowerowych, m.in. ze Szczecina i Głogowa.
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej
Siła szkaplerza
Reklama
W święto Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej Matką Bożą z Góry Karmel, które przypada 16 lipca, na Jasnej Górze została odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa. W modlitwie uczestniczyli głównie pielgrzymi, którzy w ostatnich dwóch dniach pieszo dotarli do jasnogórskiego sanktuarium. Modlili się m.in. uczestnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, a także pielgrzymki autokarowej z Krakowa.
Odpustowej sumie na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył ks. Tomasz Kulka, kapelan Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. Homilię wygłosił o. Tomasz Góralczyk, paulin, który przypomniał, że 25 marca 2001 r. w liście z okazji 750-lecia szkaplerza Jan Paweł II pisał: „Znak szkaplerza przywołuje dwie prawdy; jedna z nich mówi o ustawicznej opiece Najświętszej Maryi Panny, i to nie tylko na drodze życia, ale także w chwili przejścia ku pełni wiecznej chwały. Druga - to świadomość, że nabożeństwo do Niej nie może się tylko ograniczać do modlitwy i hołdów składanych Jej przy określonych okazjach, ale powinno stanowić styl życia, powinno nadawać stały kierunek chrześcijańskiemu postępowaniu opartemu na modlitwie i życiu wewnętrznym, poprzez częste przystępowanie do sakramentów i konkretne uczynki miłosierdzia, względem ciała i duszy”.
O. Góralczyk wyjaśnił, że Maryja obiecuje wszystkim noszącym szkaplerz tzw. przywilej sobotni: „Ja, ich Matka, w pierwszą sobotę po ich śmierci wyzwolę ich z czyśćca i powiodę na górę żywota wiecznego”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Więcej pociągów dla pielgrzymów
Przewozy Regionalne uruchomią w sierpniu dodatkowe, czasowe połączenia kolejowe między Częstochową a resztą kraju. Specjalne pociągi pielgrzymkowe pojadą pod znakiem viaREGIO.
Rozkład jazdy viaREGIO dostosowały do programu nabożeństw. I tak np. pielgrzymi, którzy pobyt w sanktuarium chcą zakończyć udziałem w Apelu Jasnogórskim o godz. 21, a potem zaraz wyjechać, będą mieć do dyspozycji dodatkowe pociągi nocne: 31 lipca o godz. 22.52 - do Bydgoszczy, 6 sierpnia o 23.14 i 23.25 (ten drugi z dworca Stradom) - do Gniezna i Bydgoszczy, 12 sierpnia o 21.58 - do Bydgoszczy, Gdańska i Gdyni, 13 sierpnia o 23.15 i 23.25 (drugi skład ze Stradomia) - do Poznania i Szczecina.
13 i 15 sierpnia dodatkowe pociągi pojadą także po południu - pierwszego dnia o 15.27 do Bydgoszczy, Gdańska i Gdyni, drugiego - o 14.28 do Warszawy. W pociągach viaREGIO obowiązuje specjalna taryfa biletowa, np. przejazd do Warszawy ma kosztować 49 zł (ulgowy 24 zł). W Częstochowie będzie można kupić bilety w kasach na dworcu i u konduktora, w tym drugim przypadku bez dodatkowych opłat.
Szczegółowy rozkład jazdy, cennik i wykaz stacji obsługiwanych przez pociągi pielgrzymkowe znajduje się na stronie:
KONTAKT Z SANKTUARIUM
Klasztor Ojców Paulinów
Jasna Góra
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
Całodobowa centrala telefoniczna: tel. +48 (34) 377-77-77
Kancelaria Ojca Przeora: fax +48 (34) 365-67-28
Kancelaria Ojca Kustosza
Przyjmowanie intencji na Msze św.: tel. +48 (34) 377-72-07
Jasnogórskie Centrum Informacji Turystycznej: tel. +48 (34) 365-38-88
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz