Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2012, str. 6

Pielgrzymów przemyskich wita m.in. abp Józef Michalik (w środku)

Marek Kępiński/BPJG

Pielgrzymów przemyskich wita m.in. abp Józef Michalik (w środku)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemyśl, Poznań, Piotrków Trybunalski

Piesze pielgrzymowanie

Tysiące pielgrzymów dotarły na Jasną Górę na uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej. Najliczniej przyszli pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej i przemyskiej.
Z dalekiej archidiecezji przemyskiej 15 lipca, po pokonaniu prawie 400 km, na Jasną Górę dotarła 32. Piesza Pielgrzymka Przemyska. 1 350 pątników spędziło w drodze 12 dni. Witał ich abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Towarzyszył mu bp Adam Szal, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, który zgodnie z wieloletnią tradycją szedł razem z pątnikami w pielgrzymce. Pielgrzymi otrzymywali w drodze breloczki „Nie wstydzę się Jezusa” z sugestią, aby w swoim życiu osobistym i społecznym potrafili przyznawać się do wiary i tę wiarę prezentować.
Wiernym podczas drogi towarzyszyło hasło roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem”, dlatego też wiele rozważań skoncentrowanych było wokół tego tematu. Abp Michalik zaznaczył, że pątnicy dowiedzieli się wiele o liturgii, by lepiej znać znaczenie symboliki Mszy św., a przez to rozwijać swoją wiarę. Mszę św. dla pielgrzymów w Bazylice Jasnogórskiej odprawił abp Michalik, homilię wygłosił ks. Zbigniew Suchy, który zwrócił uwagę, że nie ma Kościoła bez Maryi i bez Jezusa. Jak mówił, współczesny świat neguje wiele katolickich wartości, zachęcając do zejścia na złą drogę, drogę bez Boga, drogę ze współczesnymi rozkoszami. Przypomniał słowa Chrystusa: „Mnie prześladowali i was będą prześladować”. Źródłem prześladowania jest diabeł - wyjaśniał ks. Suchy.
Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Jacek Rawski, a kwatermistrzem ks. Robert Łuc.
W niedzielne południe 15 lipca dotarła na Jasną Górę 78. Poznańska Piesza Pielgrzymka. Jej hasłem były słowa: „Kościół naszym domem”. Wędrowało prawie 2 tys. pątników, którzy przemierzyli 310 km. Na powitanie pielgrzymów przyjechał na Jasną Górę abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Pielgrzymka Poznańska wyruszyła 6 lipca spod archikatedry poznańskiej, dzień wcześniej w drogę wyszła grupa z Opalenicy. Grupa Opalenicka wędrowała 11 dni, a cała pielgrzymka - 10 dni. Część pątników została na uroczystości ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, a w nocy z 16 na 17 lipca uczestniczyła w nocnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Po raz 143. przyszli pielgrzymi z Piotrkowa Trybunalskiego. Pątnicy wyruszyli w drogę 11 lipca, szli 4 dni, pokonali 113 km. Pielgrzymka, licząca 587 osób, była podzielona na trzy grupy. Czwartą grupę stanowili pielgrzymi duchowi - ci wszyscy, którzy z różnych powodów nie mogli iść w tradycyjny sposób, ale chcieli uczestniczyć w pielgrzymowaniu.
W sumie na uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel do Częstochowy przybyło już około 4,5 tys. pątników. Przyjechało też kilka pielgrzymek rowerowych, m.in. ze Szczecina i Głogowa.

Reklama

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

Siła szkaplerza

W święto Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej Matką Bożą z Góry Karmel, które przypada 16 lipca, na Jasnej Górze została odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa. W modlitwie uczestniczyli głównie pielgrzymi, którzy w ostatnich dwóch dniach pieszo dotarli do jasnogórskiego sanktuarium. Modlili się m.in. uczestnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, a także pielgrzymki autokarowej z Krakowa.
Odpustowej sumie na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył ks. Tomasz Kulka, kapelan Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. Homilię wygłosił o. Tomasz Góralczyk, paulin, który przypomniał, że 25 marca 2001 r. w liście z okazji 750-lecia szkaplerza Jan Paweł II pisał: „Znak szkaplerza przywołuje dwie prawdy; jedna z nich mówi o ustawicznej opiece Najświętszej Maryi Panny, i to nie tylko na drodze życia, ale także w chwili przejścia ku pełni wiecznej chwały. Druga - to świadomość, że nabożeństwo do Niej nie może się tylko ograniczać do modlitwy i hołdów składanych Jej przy określonych okazjach, ale powinno stanowić styl życia, powinno nadawać stały kierunek chrześcijańskiemu postępowaniu opartemu na modlitwie i życiu wewnętrznym, poprzez częste przystępowanie do sakramentów i konkretne uczynki miłosierdzia, względem ciała i duszy”.
O. Góralczyk wyjaśnił, że Maryja obiecuje wszystkim noszącym szkaplerz tzw. przywilej sobotni: „Ja, ich Matka, w pierwszą sobotę po ich śmierci wyzwolę ich z czyśćca i powiodę na górę żywota wiecznego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Więcej pociągów dla pielgrzymów

Przewozy Regionalne uruchomią w sierpniu dodatkowe, czasowe połączenia kolejowe między Częstochową a resztą kraju. Specjalne pociągi pielgrzymkowe pojadą pod znakiem viaREGIO.
Rozkład jazdy viaREGIO dostosowały do programu nabożeństw. I tak np. pielgrzymi, którzy pobyt w sanktuarium chcą zakończyć udziałem w Apelu Jasnogórskim o godz. 21, a potem zaraz wyjechać, będą mieć do dyspozycji dodatkowe pociągi nocne: 31 lipca o godz. 22.52 - do Bydgoszczy, 6 sierpnia o 23.14 i 23.25 (ten drugi z dworca Stradom) - do Gniezna i Bydgoszczy, 12 sierpnia o 21.58 - do Bydgoszczy, Gdańska i Gdyni, 13 sierpnia o 23.15 i 23.25 (drugi skład ze Stradomia) - do Poznania i Szczecina.
13 i 15 sierpnia dodatkowe pociągi pojadą także po południu - pierwszego dnia o 15.27 do Bydgoszczy, Gdańska i Gdyni, drugiego - o 14.28 do Warszawy. W pociągach viaREGIO obowiązuje specjalna taryfa biletowa, np. przejazd do Warszawy ma kosztować 49 zł (ulgowy 24 zł). W Częstochowie będzie można kupić bilety w kasach na dworcu i u konduktora, w tym drugim przypadku bez dodatkowych opłat.
Szczegółowy rozkład jazdy, cennik i wykaz stacji obsługiwanych przez pociągi pielgrzymkowe znajduje się na stronie: przewozyregionalne.pl.

KONTAKT Z SANKTUARIUM

Klasztor Ojców Paulinów
Jasna Góra
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
Całodobowa centrala telefoniczna: tel. +48 (34) 377-77-77
Kancelaria Ojca Przeora: fax +48 (34) 365-67-28
Kancelaria Ojca Kustosza
Przyjmowanie intencji na Msze św.: tel. +48 (34) 377-72-07
Jasnogórskie Centrum Informacji Turystycznej: tel. +48 (34) 365-38-88
bop.jasnagora.pl

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

0 0
2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24
Jan Paweł II w Łodzi

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...