W wieku 68 lat zmarł 16 lipca br. wybitny malarz współczesny, wielokrotnie nagradzany, jeden z najlepszych polskich portrecistów - Jan Chrząszcz, autor obrazu Jezusa Miłosiernego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i kilku portretów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.
Jan Chrząszcz urodził się w 1944 r. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zdobył w roku 1970 w Katedrze Komunikacji Wizualnej pod kierunkiem prof. Ryszarda Otręby. Malował w technikach: olejnej, pastelowej i akwarelowej. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W latach 1975 - 2006 miał trzydzieści własnych wystaw indywidualnych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach wielu instytucji państwowych oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Iranie, Szwajcarii, Austrii, Australii, USA, Kanadzie i Senegalu.
Bardzo dużą część swej twórczości poświęcił tematyce religijnej, przez cały okres swej twórczości współpracował z Kościołem. Jest autorem obrazów m.in. dla sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (Jezus Miłosierny w ołtarzu głównym, Matka Boża Ostrobramska, św. Siostra Faustyna w kaplicy dolnej), Centrum bł. Jana Pawła II (Ojciec Święty z metropolitą Wiednia kard. Franzem Koenigiem), kościoła na Klinach w Krakowie (św. Jadwiga Królowa oraz Droga Krzyżowa), Auli UJ, w której jest portret Jana Pawła II. Namalował też portrety beatyfikacyjne, m.in. siostry Sancji, abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, portret kanonizacyjny abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego oraz wiele innych obrazów o tematyce kościelnej.
Pogrzeb Jana Chrząszcza odbył się 20 lipca po Mszy św. żałobnej w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu