Reklama

Kościół

Kard. Nycz w 11. rocznicę śmierci prymasa Glempa: Był człowiekiem Opatrzności

Ryszard Rzepecki

„Był człowiekiem Opatrzności. Boża Opatrzność, która prowadzi konkretnego człowieka i dzieje ludzkości, była mu bardzo bliska i potrafił odczytywać te Boże zamiary względem Kościoła i wszystkich, których jako biskup prowadził” - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył uroczystej Mszy w 11. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W okolicznościowym kazaniu kard. Nycz wyraził przekonanie, że prymas Glemp cieszyłby się, widząc w katedrze tylu kleryków. „My Panu Bogu dziękujemy za to, że jesteście, chociaż się martwimy, że was mniej” - zwrócił się do alumnów, zapewniając, że są przyszłością Kościoła.

Nawiązując do 11 lat, które minęły od śmierci kard. Glempa, kaznodzieja wyraził wdzięczność za modlitewną pamięć o nim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ponad 25 lat biskupiego życia poświęcił służbie warszawskiemu Kościołowi, a przez pierwsze lata także gnieźnieńskiemu. Łączył te dwie funkcje, również przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, co dla nas jest nie do pomyślenia, było to wielkim trudem - mówił kard. Nycz, wskazując na rolę zmarłego prymasa w pisaniu historii warszawskiego i gnieźnieńskiego Kościoła, wraz z diecezjanami.

Wyraził wdzięczność za tę posługę prymasa Glempa. „Wiemy doskonale, jak ten etap historii dla Kościoła był ważny i trudny, a prymas często był jednostronnie oceniany przez ludzi myślących ahistorycznie, nie uwzględniających tamtych realiów i wiedzy, która jest potrzebna do odpowiedzialnego oceniania postaci i decyzji, jakie podejmował czy w imieniu diecezji czy Kościoła w Polsce” - mówił warszawski metropolita podkreślając, że sytuacja wówczas nie była czarno-biała.

- Tu najbardziej widać wielką intuicję w osobie księdza prymasa i zarazem jego wielką pokorę. Pamiętamy, jak był czasem krytykowany za różne decyzje, potrafił to pokornie znosić, taki był przez całe ponad 30 lat swojego biskupiego życia - powiedział kard. Nycz.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus swoją rodziną nazywa pełniących wolę Bożą, kaznodzieja wyraził przekonanie, że kard. Glemp „był człowiekiem, który trwając na modlitwie, słuchając woli Bożej, do tego grona należał”. - Umiał wysłuchiwać wolę Bożą wtedy także, kiedy innym wkoło po ludzku wydawało się, że jest inaczej. Podejmował decyzje profetyczne, wynikające z posłuszeństwa woli Bożej, był człowiekiem Opatrzności. Boża Opatrzność, która prowadzi konkretnego człowieka i dzieje ludzkości, była mu bardzo bliska i potrafił odczytywać te Boże zamiary względem Kościoła i wszystkich, których jako biskup prowadził - mówił hierarcha.

Reklama

Wśród owoców profetycznych decyzji kard. Glempa wymienił sprowadzenie do Warszawy misyjnego seminarium duchownego neokatechumenatu Redemptoris Mater, dodając, że aktualnie teren misyjny otwiera się bardzo blisko nas.

Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność Prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński. Śp. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej został pochowany w znajdującej się w świątyni krypcie arcybiskupów warszawskich.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Prymasa Seniora

ARTUR STELMASIAK

Śp. Józef Kardynał Glemp został pochowany w podziemiach archikatedry warszawskiej. Hołd Zmarłemu oddały tysiące wiernych. Dla wielu z nich - to nie tylko pożegnanie, ale i swoiste rekolekcje

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous