Reklama

Niedziela Wrocławska

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

Ukazywać prawdę o Bogu

Biskup Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Co prawda liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu przypada na najbliższą niedzielę, to już dziś Papieski Wydział Teologiczny obchodził swoje patronalne święto. Rozpoczęło się ono od Eucharystii pod przewodnictwem Wielkiego Kanclerza PWT, abp. Józefa Kupnego z homilią bpa. Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swoje słowo bp Lityński rozpoczął od zacytowania św. Tomasza z Akwinu, życząc dobrego słuchania wszystkim obecnym w katedrze. -”Dobre są krótkie kazania, gdyż są mile widziane przez wiernych. Jeżeli krótkie kazania są dobre, to słucha się ich z przyjemnością, jeśli natomiast są złe, to nie ciążą wiernym”.

Rozpoczynając rozważania biskup zielonogórsko-gorzowski nawiązał do słowa Bożego, które ma umacniać i prowadzić. - Rozmowa Boga z ludźmi jest charakterystyczna dla historii biblijnej, ale także dla historii Kościoła. Ona ma cechy przyjaźni. Poprzez słowo Bóg chce włączyć nas w relację miłości ze Sobą - mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powołując się na pierwsze czytania, hierarcha przytoczył ziemską historię króla Dawida. - Jego historia przepięknie wpisuje się w tajemnicę ojcostwa, które zajmowało ważne miejsce w nauce św. Tomasza z Akwinu, który przez wielu określany jest teologiem Bożego ojcostwa. Zanim królowi Dawidowi urodził się syn, przechodził wiele trudnych momentów, które uczyły go zaufania Bogu - mówił biskup i dodał: - Każdemu z nas powierzona jest jakaś rzeczywistość, abyśmy wzięli za nich odpowiedzialność, jak król Dawid za swój lud.

Nie zabrakło także odniesienia do współczesnego kryzysu ojcostwa. - Święty Tomasz z Akwinu podkreślał, jak bardzo potrzebujemy odkrywać prawdę o Bogu jako Ojcu. Bez niej trudno jest odnaleźć siebie. Bóg czyni nas swoimi dziećmi i uzdalnia nas wystarczająco łaskami do wszystkich wyzwań codzienności - zaznaczył bp Lityński.

Omawiając naukę św. Tomasza z Akwinu w temacie ojcostwa, biskup mówił o życzeniach, jakie Bóg w swoim słowie daje akademickiej rodzinie PWT we Wrocławiu. - Pierwsze życzenie to ukazywać sobą prawdę o Bożym ojcostwie i jak cudownie być Jego dzieckiem. Drugie życzenie związane jest z Ewangelią o siewcy i ziarnie. To powiązanie z dziełem Ewangelizacji, nakładem sił i brakiem zamierzonych plonów - zatem życzeniem będzie nie czekanie na natychmiastowe owoce, bo od Boga zależy czas i tempo wzrostu - podkreślił biskup.

Reklama

Kaznodzieja nawiązał także do historii PWT we Wrocławiu i powiązań uczelni z diecezją zielonogórsko-gorzowską. Wyraził także słowa wdzięczności za wkład PWT we Wrocławiu na ziemi zielonogórskiej i gorzowskiej. - Za sprawą ówczesnego bp. gorzowskiego Michalika nawiązano współpracę z PFT we Wrocławiu i od czerwca 1988 i stał się sekcją zamiejscową PFT we Wrocławiu. Dziś IFT im. Edyty Stein jest wciąż powiązane z PWT we Wrocławiu - mówił biskup i dodał: - Trudno jest mi sobie wyobrazić, jaki byłby obraz mojego Kościoła bez PWT i bez rzeszy katechetów i siewców Bożego słowa. Dziękuję za tę ponad 35-letnią życzliwą współpracę Kościołowi Wrocławskiemu.

Na zakończenie biskup mówił o współczesnych kryzysach, tematach i obecności Kościoła w przestrzeni publicznej. Mówił o atmosferze panującej wokół Kościoła i jej negatywnych skutkach. W odpowiedzi na tę sytuację, biskup nawiązał do słów papieża Benedykta XVI, który mówił o tym, że niezależnie od kryzysów, Bóg będzie trwał w swoim Kościele. A sami wierni powinno prowadzić chrześcijański styl życia. - Mam przekonanie, że PWT jest wpisane w “Opcję Benedykta”, bo jest szkołą w służbie Bogu - mówił bp Lityński.

Druga część uroczystości rozpocznie się o godz. 11:00 w auli PWT we Wrocławiu

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-24 09:52

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli