Papież uczci 13 września setną rocznicę I wojny światowej
pb / Watykan / KAI
GRZEGORZ GAŁĄZKA
Papież Franciszek zapowiedział, że 13 września uda się z pielgrzymką na cmentarz wojskowy w miejscowości Redipuglia w prowincji Gorycja na północnym wschodzie Włoch. Spoczywają tam żołnierze polegli w „olbrzymiej tragedii” I wojny światowej, której setna rocznica wybuchu przypada w tym roku. Ojciec Święty podkreślił, że będzie się tam modlił za ofiary wszystkich wojen.
Mówił o tym podczas spotkania z włoskimi karabinierami, którzy obchodzą 200-lecie istnienia. - Wasza misja wyraża się w służbie bliźniemu i zobowiązuje was do każdego dnia do tego, by odpowiadać na zaufanie i szacunek, jaki pokładają w was ludzie - podkreślił papież. Wymaga to oddania, którego przykładem jest sługa Boży Salvo d’Acquisto, 23-letni karabinier, który w Palidoro koło Rzymu „spontanicznie oddał swe młode życie, aby ocalić życie niewinnych ludzi przed nazistowską brutalnością” [Mieli oni zostać zamordowani w odwecie za śmierć niemieckiego żołnierza, za którą D’Acquisto wziął na siebie winę i został zastrzelony - KAI].
Korpus Karabinierów to włoska żandarmeria, pełniąca także cześć obowiązków właściwych policji.
Papież: produkcja energii nie może niszczyć cywilizacji
vaticannews / Watykan (KAI)
Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek podczas cotygodniowej modlitwy „Anioł Pański”
Cywilizacja potrzebuje energii, ale jej produkcja i używanie nie mogą niszczyć cywilizacji – mówił Franciszek na spotkaniu z uczestnikami konferencji dla odpowiedzialnych za główne sektory energetyczne we Włoszech, pt. "Właściwe przejście na nowe źródła energii: technologie, koszty, geopolityka".
Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.
W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego
2025-07-08 20:47
Samuel Pereira
Materiały własne autora
Samuel Pereira
W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.