Reklama

Homilia

Stańmy się naśladowcami Chrystusa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wielu środowiskach panuje przekonanie, że mamy tzw. trudne czasy. Być może jest ono jeszcze bardziej spotęgowane przez wszechobecny kryzys ekonomiczny, obok którego nie da się przejść obojętnie, ponieważ dotyka on wielu z nas. Jednak owe „trudne czasy” odnoszą się nie tylko do spraw materialnych. Dotyczą również ludzkiego ducha. Współczesny człowiek bowiem często gubi się w gąszczu proponowanych mu wizji życia i dlatego tak bardzo potrzeba mu jasnych drogowskazów prowadzących do Boga.
Wiedział o tym jeden z największych starotestamentowych proroków - Eliasz. Jego dzieje opisuje nam m.in. Pierwsza Księga Królewska. Kiedy przyszedł na niego trudny czas i pragnął umrzeć, jak czytamy w dzisiejszym pierwszym czytaniu mszalnym, „anioł Pana wrócił i trącając go, powiedział: «Wstań, jedz, bo przed tobą długa droga!». Powstawszy zatem, zjadł i wypił. Następnie mocą tego pożywienia szedł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, aż do Bożej góry Horeb”.
Bóg nie zostawił go zatem bez pomocy. Twórcy psalmów również wiedzieli, że mogą zawsze liczyć na Jego pomoc. Dlatego w dzisiejszym 34 psalmie responsoryjnym czytamy: „Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, i uwolnił od wszelkiego ucisku”. To zapewnienie jest zawsze aktualne. My zaś jako wspólnota wierzących mamy naśladować pierwszych chrześcijan i niejako pomagać Panu Bogu w trosce o bliźniego. Właśnie dlatego św. Paweł pisze dziś w Liście do Efezjan takie słowa: „Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważanie - wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie nawzajem, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie”.
O tych słowach nie możemy zapominać. Wcielajmy je w czyn. W ten sposób włączymy się też w nurt tzw. nowej ewangelizacji, dając przykład tym, którzy są daleko od Boga i Kościoła. Być może wtedy zrealizują się słowa zapisane w niedzielnej Ewangelii według św. Jana: „Napisane jest u Proroków: «Oni wszyscy będą uczniami Boga»”. Aby tak się stało, potrzeba przede wszystkim naszej żywej wiary w Jezusa Chrystusa Syna Bożego, jedynego zbawiciela człowieka. On mówi dziś do nas: „Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata”. Troszczmy się zatem o ten żywy z Nim kontakt.
Na koniec niech wybrzmią też słowa Benedykta XVI skierowane do Polaków na Błoniach krakowskich 28 maja 2006 r.: „Proszę was, byście odważnie składali świadectwo Ewangelii przed dzisiejszym światem, niosąc nadzieję ubogim, cierpiącym, opuszczonym, zrozpaczonym, łaknącym wolności, prawdy i pokoju”.

Polecamy niedziela.pl/spis_liturgia.php|„Kalendarz liturgiczny” - liturgię na każdy dzień

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Jana Bosko

commons.wikimedia.org

Zapraszamy do wspólnego odprawiania nowenny przed wspomnieniem św. Jana Bosko.

Więcej ...

Davos/ Biały Dom: prezydent Donald Trump spotkał się z prezydentem RP Karolem Nawrockim

2026-01-21 17:58

Mikołaj Bujak KPRP

Prezydent USA Donald Trump wziął udział w spotkaniu z prezydentem RP Karolem Nawrockim w Davos - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt.

Więcej ...

Damy z Bogiem radę (22 I 2026)

2026-01-22 07:01
Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Kard. Grzegorz Ryś mianował nowego rzecznika prasowego...

Kościół

Kard. Grzegorz Ryś mianował nowego rzecznika prasowego...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana...

Kościół

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana...

Kompromitacja Europy na Grenlandii

Wiadomości

Kompromitacja Europy na Grenlandii

Świadectwo: Philip Mulryne. Był graczem Manchesteru...

Wiara

Świadectwo: Philip Mulryne. Był graczem Manchesteru...