Reklama

Być wszystkim dla wszystkich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjęła się w świecie zarówno duchownych, jak i świeckich maksyma, za którą podążał Wincenty Pallotti: „Być wszystkim dla wszystkich”. Wielkie serce, wielki umysł, wielka wiara - wielki człowiek.
Wincenty Pallotti to rzymski kapłan, który żył w XIX wieku w Wiecznym Mieście. Należał do kleru diecezjalnego i od początku swojej posługi duszpasterskiej był bardzo czuły na wszelkie potrzeby, jakie stały przed ówczesnym Kościołem. Zajmował się więc pracą z ubogimi, dziećmi, osobami z marginesu, był kapelanem więźniów, troszczył się o żołnierzy, posługiwał jako kierownik duchowy w Wyższym Seminarium Rzymskim, działał bardzo wszechstronnie.

Apostolskie zaangażowanie

W pewnym momencie swojego życia, jako 40-letni kapłan, doszedł do wniosku, że warto odpowiedzieć na natchnienie, które odczuł w swoim sercu. Chciał zgromadzić w jednym ruchu - w jednej rodzinie - zarówno świeckich, jak i duchownych, aby wszyscy razem ożywiali wiarę, rozpalali miłość, wspierali działalność apostolską i ewangelizacyjną Kościoła. Wincenty Pallotti, szukając swojej drogi do świętości, do Boga, coraz bardziej zbliżał się też do człowieka, co dało początek dziełu jego życia - Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego (ZAK). Właśnie to dzieło sprawiło, że wspominamy go dzisiaj jako świętego. Jego kanonizacji dokonał Jan XXIII 20 stycznia 1963 r. w czasie Soboru Watykańskiego II.
Pallotti pragnął świętości i pragnął autentycznego apostolskiego zaangażowania. Podejmował je i realizował, aż w końcu sam stał się niejako „świętością dla Apostolstwa”. Tak też brzmi motto, które przyświeca Rodzinie Pallotyńskiej podczas polskich obchodów 50-lecia kanonizacji św. Wincentego Pallottiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

50-lecie kanonizacji św. Wincentego Pallottiego

Jubileuszowe świętowanie 50-lecia kanonizacji św. Wincentego Pallottiego ma charakter pielgrzymowania, rozpoczęło się 22 stycznia 2012 r. uroczystą Eucharystią w kościele pw. Chrystusa Króla w Warszawie, ale jest związane z wieloma miejscami w Polsce.
W każdym miesiącu, przez cały 2012 rok, w różnych miejscach Polski, które są miejscami stacyjnymi, odbywa się celebracja skupiająca Rodzinę Pallotyńską z danego regionu.
Do udziału w uroczystościach jubileuszowych zaproszeni są wszyscy członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego: księża, bracia, siostry, wierni świeccy, wszyscy czciciele św. Wincentego Pallottiego.
Temat przypisany do określonych miejscowości wyraża specyfikę pallottyńskiej obecności w danym regionie Polski, a jednocześnie wpisuje się w ciąg całorocznych obchodów, w czasie których organizatorzy ukazują charakterystyczne rysy życia i świętości św. Wincentego Pallottiego.

Reklama

Stacja w Częstochowie

Obchody jubileuszowe odbyły się już w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Ożarowie Mazowieckim, Zakopanem, Hodyszewie, Kielcach. Najbliższą stacją jubileuszową jest Częstochowa. „Człowiek pielgrzym” - to motto uroczystości częstochowskich, które będą mieć miejsce 19 sierpnia. W każdym z miejsc obchodów jubileuszu ich temat związany jest z jakimś aspektem życia świętego. - W Częstochowie zdecydowaliśmy się odkryć w pismach Pallottiego wszystkie treści, mówiące o tym, jak on rozumiał ludzkie życie jako pielgrzymowanie. Częstochowa to stolica pielgrzymek, to miejsce szczególnie związane z ruchem pielgrzymkowym. Chcemy zobaczyć, na ile idea pielgrzymowania była ważna dla Pallottiego i w jaki sposób możemy ją dziś pogłębić - mówi ks. Marek Chmielniak SAC, przewodniczący KRK ZAK.
Po Częstochowie będzie przystanek w Konstancinie-Jeziornie, tam w dniach 21-23 września odbędzie się Krajowy Kongres ZAK. Następne uroczystości będą mieć miejsce w Wadowicach - 21 października, później w Lublinie - 18 listopada i w Ząbkowicach Śląskich - 16 grudnia. Obchody zakończą się w Gnieźnie 20 stycznia 2013 r. w bazylice prymasowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. (Transmisja na żywo w Telewizji Polonia rozpocznie się o godz. 11).

Przybliżać dzieło św. Pallottiego

- Poprzez to „kroczące” świętowanie chcemy wyrazić różnorodność powołań, misji, które pełnimy w Kościele w Polsce - mówi ks. Chmielniak. - Rodzina Pallotyńska postanowiła ten rok przeżyć jako odkrywanie Pallottiego. Organizatorzy zachęcają, aby ten czas wykorzystać na pogłębioną refleksję nad tajemnicą niezwykle twórczego i owocnego życia św. Wincentego Pallottiego.
Jubileuszowemu pielgrzymowaniu towarzyszy szczególny znak peregrynacyjny: krzyż-relikwia. Jest to krzyż, który wraz z ciałem św. Wincentego Pallottiego został złożony w jego grobie, a następnie w 1906 r. wyjęty w czasie pierwszej ekshumacji jego zwłok, w ramach toczącego się wówczas procesu beatyfikacyjnego.
- Chcielibyśmy, aby ten rok jubileuszowy pomógł nam bardziej zaangażować się w odkrywanie bogactwa Roku Wiary, który rozpocznie się jesienią. Nasze świętowanie wpisuje się w to zadanie, a przecież dla naszego założyciela pierwszym powodem, dla którego stworzył to dzieło, było ożywianie wiary wśród wierzących, wśród tych, którzy ją stracili albo których wiara osłabła. Pragnął też krzewić wiarę wszędzie tam, gdzie nie była ona jeszcze głoszona, stąd jego wielkie zaangażowanie na rzecz misji. Dla nas to wielkie wyzwanie, by zastanowić się nad tym, co możemy zrobić wszędzie tam, gdzie jesteśmy, gdzie pracujemy, by bardziej poznać doktrynę wiary - mówi ks. Marek Chmielniak.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Prezydent skierował projekt ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom

2024-05-02 15:56

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom - poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst