USA
Kościół spadkobiercą praw do „Przeminęło z wiatrem”
Bratanek zmarłej pisarki amerykańskiej Margaret Mitchell (1900-49) podarował Kościołowi katolickiemu w USA miliony dolarów oraz udział w prawach rozpowszechniania „Przeminęło z wiatrem”. 50-procentowy udział w prawach do marki oraz prawach autorskich odnosi się także m.in. do przeróbek tego dzieła na sceny teatralne i baletowe.
Książka „Przeminęło z wiatrem” (Gone With the Wind), przedstawiająca losy bogatej córki plantatora bawełny, Scarlett O’Hary, w czasach wojny secesyjnej, ukazała się w 1936 r. Jej ekranizacja z 1939 r., wyreżyserowana przez Victora Fleminga, z Clarkiem Gable’em i Vivien Leigh w rolach głównych, stała się jednym z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Film zarobił na świecie ponad 400 mln dolarów, z czego połowę w USA, i do dziś pozostaje najbardziej dochodowym filmem w tym kraju.
Białoruś
U Matki Bożej Królowej Jezior
Reklama
Szczególnym miejscem na mapie diecezji witebskiej jest miasto Brasław, leżące w północno-zachodniej części Białorusi, gdzie w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się cudowna ikona Matki Bożej. Początki kultu Matki Bożej sięgają XVI wieku. Wówczas na wyspie jeziora Nieśpisz, która znajduje się w odległości kilku kilometrów od Brasławia, został zbudowany klasztor i kościół Bazylianów. W kościele zakonnicy umieścili ikonę Matki Bożej.
W 1999 r., czyli od momentu powstania diecezji witebskiej, jej biskup Władysław Blin nadał brasławskiemu kościołowi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny status sanktuarium maryjnego Matki Bożej Królowej Jezior. Od tego momentu kult Matki Bożej zaczął szczególnie się rozwijać.
Odpustowe uroczystości w sanktuarium w tym roku otwarło 15 sierpnia spotkanie młodzieży diecezji witebskiej pod hasłem: „Maryja - Matką powołań”. Dlatego też siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii złożyły śluby zakonne.
Główne obchody uroczystości rozpoczęły się 17 sierpnia Mszą św. wieczorną, połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży diecezji witebskiej, której przewodniczył metropolita ryski abp Zbigniew Stankiewicz. Mszę św. koncelebrowali bp Cyryl Klimowicz z Irkucka i licznie zgromadzeni kapłani.
18 sierpnia br. Mszy św. odpustowej przewodniczył nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti. Koncelebrowali: kard. Theodore McCarrick z Waszyngtonu, biskup witebski Władysław Blin, metropolita ryski abp Zbigniew Stankiewicz, biskup irkucki Cyryl Klimowicz, wizytator apostolski dla grekokatolików na Białorusi archimandryta Sergiusz Gajek.
W liturgii udział wzięli księża rektorzy seminariów duchownych, w których odbywają formację klerycy pochodzący z diecezji witebskiej.
Przez posługę abp. Gugerottiego trzech diakonów otrzymało sakrament kapłaństwa, a jeden alumn otrzymał święcenia diakonatu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Jerzy Martinowicz
Pakistan
Dziecku grozi kara śmierci
Poseł PiS do PE Konrad Szymański 21 sierpnia 2012 r. złożył interpelację do Komisji Europejskiej oraz wysokiej przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton, dotyczącą pakistańskiej dziewczynki. 11-letnia chrześcijanka Rifta Masih 16 sierpnia br. w wiosce k. Islamabadu została aresztowana i oskarżona o bluźnierstwo. Zarzuty wobec niej wnieśli sąsiedzi, którzy oskarżają ją o spalenie Koranu. Zgodnie z obowiązującą w Pakistanie ustawą o bluźnierstwie, dziewczynce grozi kara śmierci. Według niektórych źródeł, dziewczynka jest niepełnosprawna, prawdopodobnie ma zespół Downa.
- Ustawa o bluźnierstwie staje się instrumentem terroryzowania pakistańskich chrześcijan. Po sprawie Asii Bibi to kolejny drastyczny przykład prześladowania chrześcijan w Pakistanie, gdzie wiele osób stało się ofiarami ustawy o bluźnierstwie.
Ludzie
Franco Frattini
Były minister spraw zagranicznych Włoch oraz unijny komisarz sprawiedliwości Franco Frattini, będąc gościem trwającego w Rimini Mityngu Przyjaźni Narodów, wypowiedział się na temat roli państw europejskich w obronie praw chrześcijan w różnych regionach świata. - Sądzę, że Europa powinna czynić dużo więcej - mówił Frattini - zwłaszcza gdy chodzi o znajomość i monitorowanie regionów, gdzie mamy do czynienia z przemocą i prześladowaniami. Europa posiada w tej dziedzinie ważne narzędzia: umowy i traktaty. Ma np. możliwość wsparcia finansowego misji chrześcijańskich czy wolontariatu, a odmówienia finansowania krajów czy rządów, które nie czynią wystarczających kroków dla zapobieżenia tym prawdziwym rzeziom. I wreszcie, Europa ma obowiązek podniesienia sprawy wzajemności. (…) Dlaczego jednak mamy zapominać, że w wielu krajach świata chrześcijanie nie mogą sprawować sakramentów?
Cudzysłów
Bycie katolikiem w każdym okresie wymaga mądrości i wielkiej odwagi. (...)
Nie będziecie szczęśliwi, jeśli nie będziecie z Bogiem.
Kard. Theodore McCarrick z USA przebywający na Białorusi, Ikaźń w obwodzie witebskim, 19 sierpnia 2012 r.
Krótko
Specjalne przesłanie do uczestników odbywającego się w Jassach w Rumunii VI Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej skierował Ojciec Święty. Benedykt XVI zaznaczył, że nie można świeckich w Kościele traktować jako „współpracowników” duchowieństwa, lecz jako osoby rzeczywiście współodpowiedzialne za życie i działanie Kościoła.
Rekordowa pielgrzymka francuskich ministrantów odbyła się w Rzymie. Zgłosiło się ich cztery razy więcej, niż się na początku spodziewano. W sumie do Wiecznego Miasta dotarło 2600 młodych, którym towarzyszyło 10 biskupów oraz 100 księży i seminarzystów.
W Grodnie odbył się w dniach 24-27 sierpnia br. I Krajowy Kongres Mediów Katolickich na Białorusi. Wzięli w nim udział dziennikarze katoliccy z całego kraju, a także eksperci i goście z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy. Okolicznościowe przesłania do uczestników Kongresu skierowali m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio M. Celli i dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej i Radia Watykańskiego ks. Federico Lombardi SJ.
Stany Zjednoczone odtajnią i 10 września br. opublikują w Internecie dokumenty z amerykańskich archiwów dotyczące mordu NKWD na Polakach z 1940 r. Archiwa dotyczące zbrodni katyńskiej mogą ukazać stan wiedzy Zachodu na temat zbrodni.
Prezydent Barack Obama zagroził Syrii interwencją zbrojną w przypadku użycia przez władze syryjskie broni chemicznej dla stłumienia rebelii.
Nie żyje Neil Armstrong, pierwszy zdobywca Księżyca. Zmarł w wieku 82 lat. Był on ostatnim astronautą z 12-osobowej załogi, która w 1969 r. zdobyła Księżyc. Umarli więc wszyscy, zanim człowiek powrócił na Księżyc.
Sąd w Oslo uznał, że Andres Behring Breivik jest poczytalny i winny zamachów w Oslo i na wyspie Utoya 22 lipca 2011 r., w których zginęło 77 osób. Został skazany na maksymalną w Norwegii karę 21 lat więzienia z możliwością przedłużenia kary.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.