Reklama

Wiadomości

W Kijowie odbyło się zaprzysiężenie Petra Poroszenki na prezydenta

Petro Poroszenko

Michał Józefaciuk/wikipedia.org

Petro Poroszenko

Podczas uroczystego posiedzenia Rady Najwyższej Ukrainy 7 czerwca odbyło się zaprzysiężenie nowego prezydenta kraju Petra Poroszenki, który już w pierwszej rundzie wygrał wybory 25 maja. Zgodnie z przyjętą tradycją wypowiedział on słowa przysięgi, trzymając jedną dłoń na historycznym egzemplarzy tzw. Ewangelii Peresopnickiej i drugą na Konstytucji Ukrainy. Przed wygłoszeniem przemówienia przez nowego prezydenta chór odśpiewał duchowy hymn kraju "Boże wielki, jedyny, zachowaj nam Ukrainę".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość zgromadziła licznych gości, w tym pierwszych trzech prezydentów kraju (Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko), licznych wysokich urzędników państwowych, przedstawicieli Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, organizacji społecznych i dyplomatów. Byli wśród nich m.in. osobisty wysłannik papieża abp Mario Giordana i nuncjusz apostolski w tym kraju abp Thomas Gullickson. Przybył też biskup kijowsko-żytomierski abp Piotr Malczuk.

Na początku swego przemówienia prez. Poroszenko poprosił zebranych o uczczenie chwilą ciszy bohaterów poległych za wolność kraju w przeszłości i obecnie. Następnie wygłosił dłuższe przemówienie, w którym główny nacisk położył na konieczność przywrócenia pokoju. "Nie chcę wojny ani zemsty" - zapewnił. Wezwał do pokojowego dialogu z tymi, którzy mają inne poglądy, ale są przeciw wojnie. "Rokowania nie są jednak możliwe z tymi, którzy walczą z Ukrainą, zwłaszcza z kierownictwem terrorystów" - oświadczył stanowczo nowy szef państwa. Jednocześnie podkreślił potrzebę posiadania silnej armii, uznając to za najważniejszy priorytet polityki państwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie Poroszenko zwrócił się po rosyjsku do mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie nadal trwają działania zbrojne. Mówca stwierdził wyraźnie, że klan Janukowycza okradał ten region przez cały czas sprawowania władzy i nadal finansuje terrorystów. Prezydent zapewnił, że będzie szanował prawo do pamięci historycznej, szacunku dla bohaterów i do obrony tradycji religijnych.

W dalszej części swego przemówienia nowo zaprzysiężony prezydent podkreślił mocno konieczność utrzymania jedności kraju, łącznie z Krymem, wypowiedział się przeciw federalizacji i za jednym językiem państwowym przy zachowaniu języków rosyjskiego i mniejszości narodowych. Potwierdził, że Ukraina będzie dążyła do integracji z Unią Europejską. Mówiąc o gospodarce zaznaczył, że u podstaw jej odnowy musi stać walka z korupcją. Wspomniał te o konieczności przeprowadzenia nowych wyborów do lokalnych rad na wschodzie kraju i do Rady Najwyższej.

Reklama

Poroszenko zakończył swą mowę słowami: "Niech Pan nam błogosławi! Chwała Ukrainie!".

W chwili, gdy prezydent-elekt wchodził do gmachu Rady, jeden z żołnierzy warty honorowej zemdlał i wypadł mu z rąk karabin, co obecni tam dziennikarze odebrali jako dobry znak na przyszłość. Gdy żołnierza ocucono, Poroszenko zaraz podszedł do niego i chwilę z nim porozmawiał.

Po uroczystościach w Radzie Najwyższej nowy szef państwa i najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych Ukrainy przeszedł na Plac Sofii (Mądrości Bożej), gdzie odmówiono modlitwę za Ukrainę z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii.

W liście gratulacyjnym do nowego prezydenta przewodniczący episkopatu rzymskokatolickiego abp Mieczysław Mokrzycki życzył mu, aby w swoich działaniach kierował się natchnieniem Ducha Świętego i aby Boże błogosławieństwo towarzyszyło mu w służbie na rzecz wspólnego dobra. Zapewnił także o duchowym wsparciu pasterzy i wiernych Kościoła łacińskiego w procesie budowania jedności narodu i poszukiwania pokojowych rozwiązań dla obecnej sytuacji w kraju.

Komentując wcześniej wynik wyborów z 25 maja, metropolita lwowski podkreślił, że Poroszenko jest człowiekiem wierzącym w Boga i wyraził nadzieję, że spełni on oczekiwania narodu i wspólnoty Kościoła. „Ufamy, że nasza współpraca będzie dobra, ponieważ będziemy starali się pomóc mu w formowaniu moralnym obywateli Ukrainy. Myślę, że ta współpraca będzie także na płaszczyźnie charytatywnej. I tutaj widzę wielką rolę Kościoła” - stwierdził abp Mokrzycki.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-08 07:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja/ Putin podczas Defilady Zwycięstwa w II wojnie światowej mówił głównie o Ukrainie

PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Tegoroczne przemówienie podczas obchodzonej w Rosji Defilady Zwycięstwa w rocznicę zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami Putin poświęcił wojnie na Ukrainie. Prezydent Rosji powtórzył główne tezy rosyjskiej propagandy o tym, że Rosja rzekomo „nie miała wyjścia”, a rozpoczynając wojnę, „broniła siebie”.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania