Reklama

Polska

Ingres bp. Jacka Jezierskiego do katedry w Elblągu

Andrzej Grabowski /commons.wikimedia.org/wiki

Uroczysty ingres bp. Jacka Jezierskiego do katedry pw. św. Mikołaja w Elblągu odbył się 8 czerwca w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Nowy biskup zastąpił bp. Jana Styrnę, który na ręce papieża Franciszka złożył rezygnację ze sprawowanego urzędu z powodu złego stanu zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drzwiach elbląskiej katedry bp Jezierski ucałował gotycki krucyfiks z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, podany mu przez proboszcza parafii katedralnej ks. prałata Stanisława Błaszkowskiego.

Obrzędy liturgii Mszy św. rozpoczął abp Celestino Migliore, a słowa powitania zgromadzonych oraz podziękowania za 10 lat posługi bp. Styrny wypowiedział biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Józef Wysocki. – Nowego biskupa elbląskiego witamy ze szczerą i ogromną radością – podkreślił bp Wysocki. – Składamy nasze homagium i wyrazy wielkiego szacunku świadomi tego, że Kościół jest silny mocą wiary, chrześcijańskiej miłości i posłuszeństwa w wierze - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie nuncjusz apostolski odczytał bullę papieża Franciszka z nominacją dla bp. Jacka Jezierskiego. Papież Franciszek napisał w niej m.in., że nowy biskup „ozdobiony ludzkimi i kapłańskimi cnotami”, po 20 latach posługi biskupiej w archidiecezji warmińskiej jest dostatecznie doświadczony by kierować diecezją elbląską i wyraził nadzieję, że będzie jej gorliwym pasterzem.

Bp Jezierski otrzymał pastorał – znak władzy pasterskiej i zasiadł na katedrze. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich złożyli nowemu ordynariuszowi homagium – akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

Od pozdrowienia zebranych w katedrze, słowami Zmartwychwstałego skierowanymi do Apostołów: „Pokój wam!”, rozpoczął swoją homilię nowy biskup elbląski. Nawiązując do zstąpienia Ducha Świętego na pierwszych uczniów Jezusa podkreślił, że właśnie wtedy rozpoczął się „czas Kościoła, do którego wchodzimy poprzez wyznanie wiary i chrzest”. – Kościół jest społecznością sióstr i braci. Jest wielką, jedną wspólnotą małych wspólnot. Należą do niego zarówno grzesznicy jak i święci – zaznaczył.

Bp Jezierski podkreślił, że Kościół nie stanowi alternatywy i konkurencji dla władzy świeckiej, ale posiada własne oryginalne zadania i miejsce w społeczności ludzkiej. – Trzeba spokojnie rozróżniać to, co świeckie, od tego, co sakralne; płaszczyznę polityczną od kościelnej, choć obie te sfery spotykają się i przenikają w osobie, która równocześnie jest obywatelem państwa i równocześnie członkiem społeczności wyznaniowej.

Reklama

Nowy biskup elbląski zwrócił także uwagę, że „chrześcijanin to człowiek pokoju”. – To budowniczy pokoju w swojej społeczności, który jest możliwy dzięki prawdzie, sprawiedliwości i dialogowi społecznemu, który respektuje godność i prawa partnerów rozmowy.

W kazaniu przywołał także historię diecezji elbląskiej, która choć liczy dopiero 22 lata to wyrasta z tradycji pomezańskiej i warmińskiej, a także chełmińskiej i gdańskiej. Wspomniał menonitów z Holandii, którzy prześladowani ze względów wyznaniowych w swoim kraju, przybyli na Żuławy i podjęli się osuszania tych terenów. – Protestanccy menonici, z uporem i umiejętnie przeciwstawiali się przez wieki potędze żywiołu – mówił.

Przez analogię do menonitów bp Jezierski wskazał, że „zadaniem wspólnot chrześcijańskich, jest przeciwstawiać się, na nowo, w każdym pokoleniu, niszczącej sile zła i erozji wiary”. – Zadaniem chrześcijańskich rodzin i parafii jest zmaganie się o wiarę, o życie duchowe, moralne i religijne, własne oraz bliskich, a zwłaszcza młodego pokolenia. Naszej wierze i postawom chrześcijańskim zagraża stale wyjałowienie oraz zniszczenie, także przez destrukcyjne nurty obecne we współczesnej kulturze i promowanych filozofiach życia – zauważył.

Przyznał też, że „tak, jak Apostołowie po Zmartwychwstaniu Chrystusa - potrzebujemy światła, męstwa i entuzjazmu”. - Potrzebujemy umocnienia przez Ducha Świętego. Na szczęście, Duch Jezusa Chrystusa jest obecny w świecie. Do nas jednak należy wytrwale Go przyzywać – podkreślił.

Reklama

Kazanie zakończył wezwaniem do Ducha Świętego. - Wspomagaj nasze dobre dążenia i dzieła! Pomóż nam w pracy nad odnową naszego myślenia i naszych postaw, a także nad odnową oblicza naszej ziemi! – modlił się nowy biskup elbląski.

Wraz z bp. Jezierskim uroczystą Mszę św. koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

W związku z aktywnością bp. Jezierskiego na rzecz ekumenizmu, na uroczystość do katedry św. Mikołaja w Elblągu przybyli także biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Cerkwi Prawosławnej, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego bp Wiktor Wysoczański, proboszczowie parafii prawosławnej, ewangelickiej, polskokatolickiej oraz Kościoła Zielonoświątkowego w Elblągu i we Fromborku. Ponadto obecni byli posłowie i senatorowie, reprezentanci uczelni wyższych z Olsztyna i Elbląga oraz licznie zgromadzeni wierni, którzy po Mszy mogli złożyć swojemu nowemu biskupowi życzenia oraz z nim porozmawiać.

Okolicznościowy telegram na ingres nowego biskupa nadesłał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Napisał w nim m.in., że z satysfakcją przyjął decyzję papieża Franciszka, iż „głową lokalnego Kościoła elbląskiego zostaje mąż wypróbowany, arcypasterz przez całe życie związany z Warmią i Mazurami, doskonale znający potrzeby i aspiracje mieszkańców Polski północno-wschodniej”.

Prezydent Komorowski wyraził przekonanie, że autorytet bp. Jezierskiego a także jego „wieloletnie doświadczenie duszpasterza, uczonego i wykładowcy, historyka myśli chrześcijańskiej i ekumenisty nadal będą umacniać starania na rzecz otwartej, przyjaznej oraz nacechowanej wzajemnym szacunkiem współpracy państwa i Kościoła”.

Nowemu biskupowi elbląskiemu przekazał życzenia „opatrznościowej opieki i pomocy”, jak najlepszej współpracy z elbląskim duchowieństwem i laikatem oraz satysfakcji z owocnej służby Bogu i ojczyźnie.

W czasie ingresu oprawę muzyczną zapewniły zjednoczone chóry: Chór Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, Chór "Carmen Gregorianum" parafii św. Józefa w Pasłęku, Chór parafii Trójcy Świętej w Elblągu wraz z Orkiestrą Kameralną "Capella Sancti Nicolai". W czasie uroczystości można było usłyszeć m.in. fragmenty "Te Deum" Charpentiera na trąbkę i organy oraz słynny "Obój Gabriela" Ennio Morricone z filmu "Misja".

Podziel się:

Oceń:

2014-06-08 18:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: trzeba dziękować za wielu świętych kapłanów

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...