O godz. 15 młodzież dobiegła do katedry garnizonowej przy ul. Długiej. Tu Mszą św. pod przewodnictwem ks. Zdzisława Peszkowskiego zakończyła się Sztafeta Niepodległości. Wcześniej młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego przy kościele Sióstr Wizytek.
W biegu udział wzięła młodzież ze szkół noszących imię kard. Wyszyńskiego, z ośrodków wychowawczych i parafii. Sztafeta rozpoczęła się o godz. 8.00 w Zuzeli, gdzie urodził się kard. Wyszyński. Tu wystartowało około 200 uczestników. W tym samym czasie rozpoczął się bieg w kilku innych miejscowościach na trasie Zuzela - Warszawa. Trasę podzielono na około 20-, 30-kilometrowe odcinki. Po przebiegnięciu swoich etapów młodzież przejeżdżała autokarem do Wojskowego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Warszawie.
Jedynymi uczestnikami biegu przybyłymi z Warszawy była grupa z ursynowskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej.
- Biegliśmy z Jabłonnej do Warszawy. Chcieliśmy uczcić Święto Niepodległości, poza tym lubimy biegać - mówią gimnazjaliści. Paweł i Michał już po raz drugi uczestniczą w biegu, Przemek debiutuje. Z tej samej parafii w biegu udział wzięło około 40 osób. Zajęli trzecie miejsce. W klasyfikacji ogólnej brano pod uwagę: liczbę uczestników i sposób przygotowania się do udziału w sztafecie. Pierwsze miejsce zajęła po raz trzeci grupa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Czyżewa koło Zambrowa. W biegu uczestniczyło 80 osób, w tym 30% stanowiły dziewczęta. - Na trasie nie było ciężko. A ta impreza bardzo nam się podoba, dużo lepiej tak spędzać czas, niż siedzieć w domu - mówią Patrycja, Katarzyna i Ewa.
Młodzież otrzymała puchary, dyplomy i nagrody książkowe. - W tym biegu każdy jest zwycięzcą. Jest to swoisty rodzaj pielgrzymki. Łączy obchody Święta Niepodległości z promowaniem wartości głoszonych przez Prymasa Wyszyńskiego - mówi Józef Maciąga ze Związku Katolickich Klubów Sportowych Warszawy i województwa mazowieckiego, pomysłodawca biegu.
W tym roku w sztafecie udział wzięło dwa razy więcej młodzieży niż w latach ubiegłych. Słowa uznania należą się nie tylko uczestnikom, ale także ich rodzicom, którzy wyrażają zgodę na udział dzieci w biegu. Nad bezpieczeństwem sportowców czuwają służby medyczne i policja.
W przyszłym roku Sztafeta Niepodległości ma się zakończyć przy archikatedrze św. Jana, gdzie znajduje się grób Prymasa Wyszyńskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu