Reklama

Słowo pasterza

„Niedziela” w służbie prawdy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego rozpoczęli swoją działalność. Umocnieni darami Ducha Świętego składali świadectwo o Jezusie Chrystusie, że był On zapowiedzianym Mesjaszem, że jako wcielony Syn Boży umarł na krzyżu dla zbawienia ludzi, aby wszyscy mogli dostąpić odpuszczenia grzechów. Kościół pierwotny głosił Ewangelię Chrystusa, spotykał się na wspólnej modlitwie i także troszczył się o chorych i biednych.
Ta działalność Kościoła toczyła się w przeciwnościach. Jedną z zasadniczych przeszkód jest oczekiwanie, że Kościół będzie przestrzegał poprawności politycznej. Kościół zaś nie może iść na taki układ, nie może się na to zgodzić, bo zdradziłby Chrystusa, sprzeniewierzyłby się prawdzie. W mediach szczególnie powinno chodzić o prawdę, o prawdziwą informację i o obiektywną interpretację tych prawd, które podajemy. I to należy czynić w wolności. Słowo mówione powinno być wypowiadane w sposób wolny i nie powinno być niczym skrępowane. I o to ludzie walczą od wieków. I dzisiaj też trwa batalia o wolność słowa, wolność słowa, która ciągle jest zagrożona, nawet w demokracjach. A my wiemy, że ona należy do istoty demokracji, by człowiek mógł mówić zgodnie z własnym sumieniem i swoim przekonaniem, żeby mógł mówić to, co chce, co znajduje się w jego umyśle. A niestety, ta wolność jest ograniczana różnymi środkami. Dzisiaj ogranicza się ją środkami finansowymi. Ci którzy finansują, ci którzy dyktują tematy ci też narzucają sposób prezentowania i interpretowania różnych faktów. Znamy powiedzenie: „Tam gdzie mówią pieniądze, tam milczy prawda”. To jest gorzka zasada, która jest niegodna stosowania, ale niestety ma zastosowanie w dzisiejszym świecie. Dlatego jest rzeczą niezwykle ważną, byśmy potrafili stać przy prawdzie. Trzeba prosić Ducha Świętego, aby w czasach nacisku, w takich trudnych czasach umieć zawsze stawać po stronie prawdy. Moi drodzy, przypomnijmy sobie - i ja w swoim biskupim posługiwaniu często o tym przypominam - że prawda jest naczelną wartością, która jest u podstawy wszystkich innych wartości. Prawda jest nie tylko najwyższą wartością w nauce, ale także w innych działach kultury, także w etyce, w moralności (bo może być moralność zafałszowana), także w sztuce, w sztuce również musi być prawda u fundamentu, bo może być piękno pozorne i piękno, które jest dziełem sztuki. Prawda jest nadto u podstawy dobra, bo może być dobro pozorne i dobro fałszywe.
Niezwykłą rolę w głoszeniu Ewangelii pełni prasa katolicka, która jest zawsze wierna Chrystusowi, Prawdzie, Ojcu Świętemu, Kościołowi i Narodowi. Z całą stanowczością można tak powiedzieć o Tygodniku Katolickim „Niedziela”, który zawsze jest wierny. Służbę ewangelizacyjną pełni dzięki zapałowi apostolskiemu wielu osób, szczególnie charyzmatycznemu redaktorowi naczelnemu - ks. infułatowi Ireneuszowi Skubisowi. Jestem wdzięczny, że „Niedziela” jest obecna w naszej diecezji, ponieważ obok ważnej roli informacyjnej spełnia również niezastąpioną rolę formacyjną. Poczujmy się w obowiązku do osobistej formacji chrześcijańskiej poprzez lekturę prasy katolickiej. Czytajmy „Niedzielę”! Jako Pasterz Kościoła Świdnickiego każdego tygodnia oczekuję na kolejny numer „Niedzieli”, dlatego zachęcam wszystkich diecezjan, aby również sięgali po nasz katolicki tygodnik. Wszystkim, którzy tworzą „Niedzielę” na szczeblu krajowym i diecezjalnym dziękuję za zaangażowanie, które z pewnością zaowocuje zbliżeniem wszystkich czytelników do Prawdy, do Chrystusa.

Opr. ks. Łukasz Ziemski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

2024-12-17 14:47
Marcin Romanowski

Ministerstwo Sprawiedliwości

Marcin Romanowski

W nawiązaniu do publikacji medialnych powtarzających nieprawdziwe informacje, informujemy.

Więcej ...

Obrzęd wieczerzy wigilijnej w rodzinie

Więcej ...

Skąd się wzięła świąteczna choinka?

2024-12-24 07:24

Adobe Stock

Zwyczaj strojenia choinek na Boże Narodzenie zna dziś cały chrześcijański świat. Jednak zwyczaj ten nie ma swoich korzeni w starożytności chrześcijańskiej ani w pozostałości jakichś kultów pogańskich, lecz powstał dość późno. W Europie zachodniej sięga końca XV wieku a na ziemiach polskich zakorzenił się na dobre dopiero w XIX stuleciu, choć już w 1698 r. można było kupić świąteczną choinkę na jarmarku w Gdańsku.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa -

Kościół

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w...

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Wiara

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Ks. prof. Chrostowski: nie wiemy, kiedy urodził się Jezus

Kościół

Ks. prof. Chrostowski: nie wiemy, kiedy urodził się Jezus

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć