Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę nawrócenia od przeglądu naszego sposobu działania

Andrei Mironov, en.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 23, 1-12.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtorek, 27 lutego. Wielki Post

• Iz 1, 10.16-20 • Ps 50 • Mt 23, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Wy zaś nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten, który jest w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Słowo na dziś zachęca nas, byśmy rozpoczęli tę drogę nawrócenia od gruntownego przeglądu naszego sposobu działania, abyśmy byli gotowi do wykorzenienia wszelkiego rodzaju obłudy z naszego życia. Jezus mówi nam: „róbcie wszystko, co mówią, ale nie naśladujcie ich działania, bo mówią jedno, a robią drugie”. Hipokryzja tych, którzy mają władzę, jakąkolwiek władzę, przejawia się w tych pięciu aspektach: 1) Nakładanie na ludzi wielkich ciężarów. 2) Działanie tak, aby ludzie widzieli. 3) Przekręcanie prawa, a tym samym przekręcanie prawdy. 4) Staranie się być pierwszym. 5) Poczucie wyższości nad innymi. Jeden z hiszpańskich jezuitów podpowiadał, że rzeczą, która pomaga wykorzenić tę obłudę, jest życie po bratersku. To, co buduje się na miłosierdziu, prostocie, autentycznej sprawiedliwości, bliskości i spotkaniu, na pokorze. Braterstwem, które nie ma za zadanie osłaniać ani troszczyć się o siebie, ale osłaniać i troszczyć się o nas wszystkich pod osłoną wzajemnego szacunku, uznania i docenienia; które przedstawia się innym takim, jakim jest i bez pozycji. Ten, kto nie musi ukrywać swoich darów i lęków, swoich słabości i mocnych stron, swoich ograniczeń i możliwości, swoich błędów i sukcesów, jest prawdziwym człowiekiem. Jeśli chcesz wykorzenić hipokryzję, która zabija duszę, nie czuj się lepszy od nikogo, ale równy, nie uważaj się za właściciela niczego, ale współodpowiedzialny z innymi i, co najważniejsze, służ wszystkim w każdych okolicznościach, czasie i miejscu. I zobaczysz, jak twoja radość zaczyna kiełkować, odsłaniając życie, które nosisz w sobie.

Reklama

D.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

Podziel się:

Oceń:

+35 0
2024-01-06 13:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żyć zmartwychwstaniem to bezwarunkowo kochać

Niedziela Ogólnopolska 16/2017, str. 33

Ks. Janusz Sądel

Więcej ...

Papież prosi o modlitwę w intencji Światowego Dnia Dziecka

2024-04-14 13:07

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu wielkanocnej modlitwy „Regina Caeli” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał, że za ponad miesiąc, 25 i 26 maja odbędzie się w Watykanie po raz pierwszy Światowy Dzień Dziecka i zachęcił do modlitwy w jego intencji.

Więcej ...

Ziemia Święta: wojna i kryzys sprawiły, że jedno jabłko budzi radość

2024-04-14 10:35

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

„Wojna sprowadziła zniszczenie, śmierć, cierpienie na Gazę i nie tylko na Gazę” - opisuje wikariusz kustodii Ziemi Świętej. O. Ibrahim Faltas w wywiadzie dla Agencji Fides podkreśla, że ofiarą walk pada ludność cywilna niezależnie od jej przynależności religijnej, kulturowej czy politycznej. „Kilka dni temu uderzył mnie uśmiech wikarego [w Gazie], który pokazywał czerwone jabłko, pierwszy owoc, jaki zobaczył po 6 miesiącach wojny, dzieląc się nim z parafianami” - wyznaje franciszkanin.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny