Reklama

Kościół

Zatrzymać masakrę

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Do wczorajszych słów kardynała sekretarza stanu, Pietro Parolina na temat 30 000 zabitych w Strefie Gazy nawiązuje w swoim komentarzu dyrektor programowy mediów watykańskich, Andrea Tornielii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WESPRZYJ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ

Kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin natychmiast po masakrze dokonanej przez terrorystów Hamasu 7 października 2023 r. na zwykłych izraelskich rodzinach nazwał ten atak „nieludzkim”. Jako priorytet uznał uwolnienie zakładników, oraz mówił o prawie Izraela do obrony, zwracając uwagę na niezbędny wymóg proporcjonalności. Podczas dorocznego spotkania z włoskim rządem w dniu 13 lutego, upamiętniającego Pakty Laterańskie, Parolin wyraził się w sposób jednoznaczny na temat sytuacji w Strefie Gazy w rozmowie z dziennikarzami.

Ponownie wyraził swoje „jasne i bezwarunkowe potępienie wszelkiego rodzaju antysemityzmu”, ale jednocześnie powtórzył „prośbę, aby prawo do obrony Izraela, które zostało przywołane w celu uzasadnienia tej operacji, było proporcjonalne, a z pewnością przy 30 000 zabitych takim nie jest”. Kardynał dodał: „Myślę, że wszyscy jesteśmy oburzeni tym, co się dzieje, tą masakrą, ale musimy mieć odwagę iść naprzód i nie tracić nadziei”. Jest to zaproszenie, aby nie poddawać się zniechęceniu, domniemanej nieuchronności spirali przemocy, która nigdy nie może być zwiastunem pokoju, ale może powodować nową nienawiść.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wywiadzie dla „Il Fatto quotidiano", pisarka i poetka Edith Bruck - która wiosną 1944 roku, w wieku trzynastu lat, została schwytana w węgierskim getcie Sátoraljaújhely i deportowana do Auschwitz - również wyraziła podobne stanowisko. Ostro skrytykowała obecnego premiera Izraela, stwierdzając, że „zaszkodził Żydom z diaspory, ponieważ ożywił antysemityzm, który nigdy nie zniknął, a teraz się nasilił”. Bruck dodała, że jest przekonana, iż z tą polityką nigdy nie uda się usunąć terrorystów.

Reklama

Słowa kardynała i żydowskiej poetki są podyktowane realistycznym spojrzeniem na toczący się dramat. Stolica Apostolska zawsze wybiera stanięcie po stronie ofiar. Po stronie Izraelczyków zmasakrowanych w swych domach w kibucach, gdy mieli świętować dzień Simchat Tora; po stronie zakładników oderwanych od swoich rodzin, a także po stronie niewinnych cywilów zabitych z powodu bombardowań w Strefie Gazy, spośród których jedna trzecia to dzieci. Nikt nie może nazwać tego, co dzieje się w Strefie Gazy, „ubocznym skutkiem” walki z terroryzmem. Prawo do obrony, prawo Izraela do postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za październikową masakrę, nie może usprawiedliwiać tej rzezi.

Podczas modlitwy Anioł Pański 17 grudnia ubiegłego roku, po tym, jak zabito dwie chrześcijanki, które schroniły się w parafii w Gazie, papież Franciszek powiedział: „Bezbronni cywile są bombardowani i ostrzeliwani... Niektórzy mówią: ‘To terroryzm, to wojna’. Tak, to wojna, to terroryzm. Dlatego Pismo Święte mówi, że ‘Bóg uśmierza wojny [...] kruszy łuki, łamie włócznie’ (por. Ps 46, 9). Módlmy się do Pana o pokój”. Na początku Wielkiego Postu, gdy trwa makabryczne liczenie niewinnych ofiar, to wezwanie staje się jeszcze bardziej naglące. Wołamy, by zamilkła broń, zanim będzie za późno dla świata stojącego na skraju przepaści.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-15 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matka zakładnika w Gazie: Dobrego Wielkiego Postu dla naszych chrześcijańskich przyjaciół

Monika Książek

W nagraniu wideo rozpowszechnionym 23 grudnia życzyła papieżowi Franciszkowi "zdrowych i szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia", a miesiąc wcześniej, 22 listopada, spotkała się z nim osobiście, doceniając jego "zaangażowaną i bardzo współczującą" postawę. Dziś, na znak przyjaźni, która trwa i umacnia się, Rachel Goldberg-Polin - matka Hersha, jednego z zakładników porwanych przez Hamas 7 października ub.r. , powraca, aby zwrócić się w nowym filmie do "naszych chrześcijańskich przyjaciół na całym świecie", którzy wczoraj rozpoczęli Wielki Post.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...