- To przymierze z Bogiem, w które my wchodzimy przez chrzest, nie jest naszą prywatną sprawą. Jak Bóg nas wybiera, to nie chodzi tylko o to, że Mu zależy wyłącznie na mnie. Ten wybór ma sens w odniesieniu do wszystkich ludzi, całego stworzenia - mówił kard. Ryś podczas obrzędu wybrania.
W I Niedzielę Wielkiego Postu odbył się obrzęd wybrania, czyli uroczyste wpisanie imienia czterech katechumenów przygotowujących się do otrzymania sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Mszy św. w łódzkiej katedrze przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas homilii duchowny podkreślił, że dzisiejsza liturgia słowa pokazuje jednego wybranego - Noego. - Imię Noe znaczy „pocieszenie”. To jest bardzo piękne. Noe ma na imię „Pocieszenie”. Kto potrzebuje pocieszenia w historii Noego? Odpowiedź jest taka, że pocieszenia potrzebuje Bóg, bo chwilę przed tym, jak poznajemy Noego na kartach Księgi Rodzaju, to ta Księga mówi, że Bóg posmutniał, pożałował, że stworzył ludzi. Bóg jest przerażony tym, co się dzieje z ludźmi i całym stworzeniem i dlatego Bóg potrzebuje człowieka, który będzie dla niego pocieszeniem - tłumaczył kard. Ryś. Jak podkreślił metropolita łódzki, Noe był wyjątkowy ze względu na sprawiedliwość, którą wyróżniał się w swoim pokoleniu. Wybór tej relacji sprawił Bogu radość, ale Noe otrzymał znacznie więcej. - To nie oznacza, że wybiera go tylko dla siebie i że ten wybór ma tylko znaczenie dla Noego, i że to wybranie jest takim spotkaniem, które angażuje tylko te dwie osoby - jest Bóg i jest Noe. W tym wybraniu nie chodzi tylko o Noego! - zaznaczył kard. Ryś. - Zawierając przymierze z Noem, Pan Bóg zawiera je z całą ludzkością, a nawet więcej, z całym stworzeniem. Wybór Noego jest w imię całej ludzkości i całego stworzenia - powiedział metropolita łódzki. Na zakończenie duchowny zwrócił się do katechumenów, wskazując na istotę ich przygotowań do przyjęcia sakramentów. - Kiedy przyjmujesz chrzest, to przyjmujesz odpowiedzialność za całe stworzenie. Już nigdy nie będzie tak, że będziesz myślał tylko kategoriami własnego nosa i własnego wyjątkowego, indywidualnego szczęścia i własnej sprawiedliwości i cnoty. Będziesz myśleć kategoriami wspólnoty, która jest nawet szersza niż Kościół - zakończył metropolita łódzki.
Obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia jest drugim stopniem przygotowania do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrztu, bierzmowania i Eucharystii w Wigilię Paschalną.
Więcej na temat przygotowania dorosłych można znaleźć na stronie https://katechumenat-lodz.blogspot.com/ działającego przy Bazylice Archidiecezjalnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.