Reklama

Kościół

Szansa na Wielki Post - wyjątkowe rekolekcje w codzienności

Karol Porwich/Niedziela

Czy Wielki Post musi zlecieć na codziennej gonitwie, a potem żalu że już Wielki Tydzień i nic nie zmieniło się na lepsze? Czy warto jeszcze robić wielkopostne postanowienia? Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska proponuje sposób na to, by dobrze wykorzystać szczególny czas Wielkiego Postu - proste i przystępne rekolekcje w drodze w duchu Laudato si.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Post z Laudato si’

Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska proponuje sposób na to, by dobrze wykorzystać szczególny czas Wielkiego Postu - proste i przystępne rekolekcje w drodze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wystarczy zapisać się do wielkopostnej akcji „Wielki Post z Laudato si” i codziennie otrzymywać na telefon przypominajkę oraz krótki tekst do refleksji. W Środę Popielcową była nas już spora grupa! - mówi Joanna Zatylna animatorka Ruchu. - Uczestników poprowadzą teksty ze słowa Bożego, z encykliki Laudato si' bądź adhortacji Laudate Deum papieża Franciszka. Kilka minut każdego dnia może naprawdę wiele zmienić. Dla ciebie i dla naszego wspólnego domu - kontynuuje.

Reklama

Kiedyś kościelne dzwony - dzisiaj własna komórka

- Proponujemy, by w czasie Wielkiego Postu wrócić do pięknej tradycji modlitwy Anioł Pański w południe i połączyć to z refleksją dotyczącą świata, w którym żyjemy. Kiedyś o dwunastej dzwoniły dzwony, dziś może nam pomóc telefon. Nawet w dniu pełnym pracy warto zatrzymać się i dać sobie chwilę na oddech i posłuchanie Pana. To oczywiście nie musi być ściśle godzina dwunasta, każdy sam będzie mógł wybrać dogodną dla siebie porę - dodaje Piotr Abramczyk prezes Ruchu.

Dołączając w czasie Wielkiego Postu do grupy na WhatsApp, uczestnicy otrzymają codziennie teksty do rozważenia. Dzięki nim będą mogli pójść za wezwaniem Jana Pawła II do nawrócenia ekologicznego i pogłębiać swoje życie duchowe.

Aktualne tematy w świetle Ewangelii

Rekolekcje z Laudato si’ noszą tytuł „Zatrzymaj się i posłuchaj” i opierają się na społecznej nauce Kościoła. Zachęcają zarówno do indywidualnej refleksji, jak i do spotkań w małych grupach przy parafii, w kościelnej wspólnocie czy ze znajomymi.

Co tydzień rozważania koncentrują się na innym temacie, co pozwoli zgłębić wybrane problemy ekologiczne. - Papież Franciszek, idąc za głosem nauki alarmuje, że “nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego” (Laudate Deum 2). Chcemy w świetle Bożego słowa i nauczania Kościoła przyglądać się wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu i aktualnymi kryzysami. Towarzyszyć nam będą także świadectwa animatorek i animatorów (w tym z Polski), którzy w swoim życiu przejęli się ekologicznym grzechem i znaleźli nadzieję. „Wielki Post z Laudato si” to też okazja, by podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami z innymi. W akcji podpowiadamy, jak zorganizować małą grupę dzielenia i jak przeprowadzić spotkanie - wyjaśnia Piotr Abramczyk.

- Mam nadzieję, że wiele osób wejdzie na stronę „Wielki Post z Laudato si” (https://laudatosilent.org/pl/europe-pl/) i pobierze kalendarz, a następnie wpisze się do grupy na WhatsApp. Będziemy też na naszym Facebooku Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska publikować ciekawe wypowiedzi znanych osób dotyczące adhortacji Laudate Deum. To wszystko pomoże w piękny sposób przeżyć Wielki Post - podsumowuje Joanna Zatylna.

Podziel się:

Oceń:

+9 0
2024-02-21 17:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Paradoks Adwentu-rekolekcje z Hezychiuszem z Synaju

http://ps-po.pl/

Więcej ...

Papież prosi o modlitwę w intencji Światowego Dnia Dziecka

2024-04-14 13:07

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu wielkanocnej modlitwy „Regina Caeli” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał, że za ponad miesiąc, 25 i 26 maja odbędzie się w Watykanie po raz pierwszy Światowy Dzień Dziecka i zachęcił do modlitwy w jego intencji.

Więcej ...

Podziękowanie za 50 lat

2024-04-14 10:35
Tort jubileuszowy pokroili bp Adrian Put, ks. Roman Litwińczuk i ks. Jan Pawlak

Katarzyna Krawcewicz

Tort jubileuszowy pokroili bp Adrian Put, ks. Roman Litwińczuk i ks. Jan Pawlak

Gala 50-lecia Ruchu Światło-Życie na Środkowym Nadodrzu odbyła się w Żaganiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?