Reklama

Kościół

Monumentalne dzieło Berninego otoczyły rusztowania

Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy baldachimie Bazyliki św. Piotra

Włodzimierz Rędzioch

Wraz z montażem rusztowania otaczającego baldachim Bazyliki św. Piotra rozpoczynają się prace restauratorskie nad arcydziełem Berniniego. Postanowiono przeprowadzić prace konserwatorskie tego najbardziej rozpoznawalnego monumentu sztuki i architektury Bazyliki w związku z nadchodzącym Jubileuszem 2025 r. 21 lutego zostały one zaprezentowane dziennikarzom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sercem bazyliki watykańskiej jest grób Piotra znajdujący się pod ołtarzem Katedry. Aby udekorować to szczególne miejsce, papież Urban VIII w 1623 r. zlecił wybudowanie nad nim dekoracji – zadanie to zlecił najsłynniejszemu artyście tamtych czasów, Gian Lorenzo Berniniemu, z którym współpracowali m.in. Francesco Borromini i Carlo Maderno. Bernini zaprojektował ogromny baldachim procesyjny z brązu. Wynik jego pracy jest zdumiewający. Zastosowanie kręconych, żłobkowanych kolumn nadaje całości lekkości.

Włodzimierz Rędzioch

Dwudziestometrowe kolumny stają na marmurowych cokołach z elementami herbowymi Barberinich, rodu Urbana VIII – pszczołami. Same kolumny są udekorowane gałązkami oliwnymi i laurowymi, wśród których igrają aniołki (putta). Natomiast ich bazy i kapitele oplecione są liśćmi akantu. Całość wieńczy – tak jak w procesyjnych baldachimach – lambrekin z frędzlami wykonany również z brązu. We wnętrzu, na tzw. podniebieniu baldachimu widnieje symbol Ducha Świętego, gołębice, z której emanują złote promienie. Nad kolumnami, na czterech rogach baldachimu stoją anioły, natomiast dwa małe aniołki trzymają symbole władzy papieskiej, tiarę i klucze Piotrowe. Całość wieńczą cztery woluty, nad którymi umieszczono krzyż oparty o złotą kulę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

Patrząc na monumentalną ale i harmonijną konstrukcję Berniniego nie wszyscy zdają sobie sprawę, że baldachim na 28,74 m wysokości (tyle ile dziesięciopiętrowy budynek) i waży 63 tony.

Reklama

Baldachim to arcydzieło sztuki i architektury, które ma również wielką wartość symboliczną, ponieważ znajduje się nad grobem Piotra. Zwrócił na to uwagę rzecznik prasowy Bazyliki o. Enzo Fortunato: „To miejsce jest kamieniem węgielnym Bazyliki, można powiedzieć, że wokół tego kamienia węgielnego wszystko się kręci. Stąd jego szczególne znaczenie artystyczne, kulturalne, symboliczne i duchowe. Tutaj celebrowana jest Eucharystia, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Taki jest sens konserwowania i godnego utrzymywania tego jednego z najcenniejszych miejsc Bazyliki”.

Renowacja, powierzona zespołowi fachowców o wielkim doświadczeniu, ma miejsce 250 lat po ważnych XVIII-wiecznych pracach konserwacyjnych i 400 lat po rozpoczęciu prac nad baldachimem. Przewidywany czas prac to 10 miesięcy - od drugiej połowy lutego do grudnia 2024 r., na krótko przed otwarciem Drzwi Świętych.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-02-22 13:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej rozpoczyna oficjalną wizytę na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

Z wizytą oficjalną udał się 15 czerwca po południu na Ukrainę sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Odwiedzi tam Kijów, Zaporoże i Lwów, spotykając się z uchodźcami, z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych oraz Kościoła łacińskiego i greckokatolickiego tego kraju.

Więcej ...

Izrael/ Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta od 0:30 czasu polskiego

2024-04-13 23:20

Karol Porwich/Niedziela

Izrael zamknie swoją przestrzeń powietrzną o godzinie 0:30 czasu polskiego (1:30 czasu lokalnego) - podały w sobotę władze izraelskich lotnisk. Izraelskie siły zbrojne poinformowały tego dnia o wystrzeleniu z Iranu "licznych dronów", które zmierzają w kierunku Izraela.

Więcej ...

Ziemia Święta: wojna i kryzys sprawiły, że jedno jabłko budzi radość

2024-04-14 10:35

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

„Wojna sprowadziła zniszczenie, śmierć, cierpienie na Gazę i nie tylko na Gazę” - opisuje wikariusz kustodii Ziemi Świętej. O. Ibrahim Faltas w wywiadzie dla Agencji Fides podkreśla, że ofiarą walk pada ludność cywilna niezależnie od jej przynależności religijnej, kulturowej czy politycznej. „Kilka dni temu uderzył mnie uśmiech wikarego [w Gazie], który pokazywał czerwone jabłko, pierwszy owoc, jaki zobaczył po 6 miesiącach wojny, dzieląc się nim z parafianami” - wyznaje franciszkanin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny