Reklama

Kościół

Wkrótce inauguracja roku upamiętnienia 40. rocznicy porwania i śmierci ks. Popiełuszki

Episkopat Flickr

Od 28 lutego do 3 listopada br. trwać będą obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O znaczeniu tej postaci oraz o wybranych inicjatywach podejmowanych w związku z rokiem rocznicowym mówili m.in. przedstawiciele Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w domu Arcybiskupów Warszawskich. W konferencji wziął również udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z rokiem rocznicowym uruchomiona została też dziś strona internetowa 40rocznica.popieluszko.net.pl.

Kard. Nycz na wstępie podziękował Społecznemu Komitetowi, który zawiązał się wokół sanktuarium „by uczcić i wydobyć duchowe przesłanie z pięknego życia ks. Popiełuszki”. Podkreślił też, jak ważne jest w tym kontekście właściwe akcentowanie podstawowych wymiarów życia kapłana, tak, by widać było aktualność tej postaci. - Jako człowiek, jako ksiądz posłany do duszpasterstwa pielęgniarek i robotników, potrafił pokazywać piękno wiary katolickiej i wynikający z tej wiary system wartości i norm moralnych. Potrafił przekazać, że jest to propozycja, którą Kościół a przez Kościół Chrystus daje człowiekowi i światu, z tym ważnym zatrzeżeniem: „jeśli chcesz” - mówił kard. Nycz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Oddał siebie Panu Bogu i ludziom, służąc tym, którzy byli najbardziej poszkodowani i pozbawieni głosu. Współczesnemu człowiekowi może powiedzieć to samo - jeśli doświadczamy niepokojów, trzeba powrócić do Pana Boga, żyć uczciwie i godnie - mówił ks. dr Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Błogosławionego Księdza Popiełuszki. Zwrócił uwagę na znaczenie drogi duchowej w przeżywaniu 40 rocznicy śmierci Błogosławionego. - Trzeba zacząć od przemiany własnych serc - powiedział. Dlatego też zaprosił do rozpoczynającej się już 28 lutego codziennej modlitwy przy grobie ks. Jerzego, o godz. 21, przez 37 tygodni, które nawiązują do 37 lat jego życia. - Zapraszamy do modlitwy o przemianę serca i do postu od złych słów - zachęcał.

PAP/Tomasz Gzell

O działaniach 16 - osobowego Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mówił jego przewodniczący, Paweł Kęska, manager Muzeum Księdza Popiełuszki. - Naszym celem jest zrobić wszystko, co umiemy, by historia ks. Popiełuszki była dziś opowiedziana pełnym głosem i usłyszana w wielu miejscach w Polsce i na świecie - powiedział. Jak podkreślił, celem Komitetu jest m.in. przekazywanie informacji nt. wydarzeń upamiętniających kapłana, po to by zwrócić uwagę na jego znaczenie i na fakt, że dla wielu osób stanowi on niegasnącą inspirację.

Reklama

O fundacji „Dobro” im. ks. Popiełuszki powiedział jej prezes, Marek Popiełuszko, bratanek Księdza. Przypomniał, że powstała ona w 2015 r., by zaopiekować się m.in. miejscem narodzin ks. Jerzego. Poinformował też o działaniach podejmowanych przez Fundację w roku rocznicowym, m.in. o uroczystościach 7 i 8 września w Okopach i Suchowoli w związku z rocznicą narodzin ks. Popiełuszki.

O działaniach podejmowanych przez różne instytucje, które włączyły się w obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego mówili też ich przedstawiciele - Adam Lewandowski z IPN, dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, czy Grzegorz Szczecina z Polskiego Radia.

Głos zabrała też 18-letnia Emilia Partyka, reprezentująca Młodzież Księdza Jerzego, grupę powstałą wokół Muzeum i Sanktuarium. Emilia Partyka angażuje się w projekt, który ma przybliżyć ks. Jerzego młodym - będą to warsztaty mu poświęcone, prowadzone w różnych szkołach na terenie całej Polski.

Obchody rocznicowe zainaugurowane zostaną przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. Rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Od tego dnia codziennie o godz. 21. Przy grobie męczennika odprawiana będzie specjalna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści zaproponowana przez Sanktuarium parafianom, wspólnotom religijnym i wszystkim wiernym, jako część programu „osobistej i społecznej, duchowej przemiany”. Oprócz modlitwy, na każdy z 37 tygodni upamiętnienia przygotowany został fragment nauczania ks. Popiełuszki z pytaniami do osobistej refleksji. W duchowym programie znalazł się także post od krzywdzących słów oraz zachęta do wrażliwości na materialne i duchowe potrzeby bliźnich. Modlitwa prowadzona codziennie w Sanktuarium zakończy się w listopadzie, w rocznice pogrzebu ks. Popiełuszki. Pogrzeb ten w 1984 r. zgromadził kilkusettysięczną rzeszę wiernych.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-02-22 15:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Paweł Kęska: ks. Popiełuszko w zaskakujący sposób porusza młodych

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu ks. Jerzego

- Postać ks. Popiełuszki w zdumiewający sposób porusza nastolatków. Widzą w nim człowieka z krwi i kości, który wiedział, jak żyć, był wrażliwy na innych, nie bał się być sobą i był sobą.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

2024-04-11 20:34

Mat.prasowy

Jak realne i namacalne może być doświadczenie żywego Boga? Chcę podzielić się świadectwami ludzi, którzy DOŚWIADCZYLI, że wiara nie jest tylko zbiorem teoretycznych nauk, ale żywą obecnością, którą można doświadczyć na własnej skórze.

Więcej ...

Ziemia Święta: wojna i kryzys sprawiły, że jedno jabłko budzi radość

2024-04-14 10:35

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

„Wojna sprowadziła zniszczenie, śmierć, cierpienie na Gazę i nie tylko na Gazę” - opisuje wikariusz kustodii Ziemi Świętej. O. Ibrahim Faltas w wywiadzie dla Agencji Fides podkreśla, że ofiarą walk pada ludność cywilna niezależnie od jej przynależności religijnej, kulturowej czy politycznej. „Kilka dni temu uderzył mnie uśmiech wikarego [w Gazie], który pokazywał czerwone jabłko, pierwszy owoc, jaki zobaczył po 6 miesiącach wojny, dzieląc się nim z parafianami” - wyznaje franciszkanin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny