Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś o pokusie ciężaru nauki Bożej i pokusie autopromocji

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Pokusy: uczynienia z nauki Bożej ciężaru nie do uniesienia i autopromocji biorą się z tego, że zgubiliśmy gdzieś Chrystusa, że nie On jest naszym Nauczycielem, nie On jest naszym Mistrzem i nie traktujemy Boga jako swojego Ojca! - mówił abp Grzegorz Ryś podczas liturgii stacyjnej.

Wczoraj wieczorem w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi liturgii stacyjnej przewodniczył i kazanie wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O dwóch pokusach – uczynienia z nauki Bożej ciężaru nie do uniesienia i o pokusie autopromocji – mówił w homilii metropolita łódzki . - Pierwszą pokusą jest to, by z nauki Bożej uczynić ciężar! Taki ciężar, który jest wielki i nie do uniesienia! To może dziać się wtedy, kiedy przedstawiamy wiarę jako wyłącznie prawo, zbiór przepisów: zakazów, nakazów, poleceń. Kiedy wiara zredukowana jest do prawa to – jak powiedział św. Piotr w Dziejach Apostolskich – wiara staje się jarzmem, którego człowiek nie ma ani siły, ani ochoty nosić. Wiara nie jest jarzmem, nie jest zbiorem przepisów, nie jest prawem! Wiara jest najpierw łaską, jest najpierw obdarowaniem. Dlatego staje się Dobrą Nowiną, kiedy jest głoszona człowiekowi. Jest Dobrą Nowiną, gdyż niesie w sobie doświadczenie miłości, niesie w sobie doświadczenie Boga, który jest mocny, który nie zostawia nas samych wobec wyzwań życia – zauważył metropolita łódzki.

Reklama

- Drugą pokusą jest autopromocja. Zaangażowałem się w Kościół – robię różne rzeczy – no to przecież pierwsze miejsce się należy. Problemem jest to, że to, co człowiek robi, robi dla autopromocji. To jest pokusa, która mówi, że coś muszę z tego mieć. Jak nie będzie to gratyfikacja finansowa, to przynajmniej zostanie to poczucie duchowej wyższości nad całą resztą świata! – tłumaczył kard. Grzegorz.

Kończąc homilię, kaznodzieja wskazał na to co jest przyczyną obu pokus i jak ich w swoim życiu unikać. - Skąd biorą się – być może w nas – te dwie pokusy? Biorą się one z tego, że zgubiliśmy gdzieś Chrystusa, że nie On jest naszym Nauczycielem, nie On jest naszym Mistrzem i nie traktujemy Boga jako swojego Ojca. Mówiąc wprost Bóg nie jest pierwszy! Ale kiedy w naszym osobistym doświadczeniu Bóg jest Nauczycielem, Bóg jest Mistrzem, Bóg jest Ojcem to konsekwencją takiego przeżycia jest to, że my usuwamy się w cień. Chodzi o to, żeby On był pierwszy, żeby On był Nauczycielem, żeby On był naszym Mistrzem, by On był naszym Ojcem! – zakończył hierarcha.

W środę Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym będzie kościół pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi na os. Widzew-Wschód.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-02-28 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczerców: Misterium Męki Pańskiej

Archiwum Parafii

Więcej ...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była dniem modlitwy w obronie życia poczętego

2024-04-12 12:12
Abp Tadeusz Wojda SAC

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC

Zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Apelu o modlitwę w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

Więcej ...

USA/ Biden: Pomogliśmy Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety

2024-04-14 08:19

PAP/EPA/ADAM SCHULTZ / HANDOUT

Pomogliśmy Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety, zaś Izrael wysłał jasny sygnał swoim wrogom, że nie są w stanie zagrozić jego bezpieczeństwu - powiedział w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Biden zapowiedział wspólną dyplomatyczną odpowiedź G7 na irański atak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?