Reklama

Jaka przyszłość Koptów?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieciekawie rysuje się przyszłość Koptów w Egipcie. Coraz więcej Koptów, szczególnie tych, którzy mają pieniądze, wyjeżdża z kraju, głównie do USA. Zostają ci najbiedniejsi, którzy po arabskiej wiośnie są rugowani z życia publicznego. Najliczniejsza mniejszość chrześcijańska na Bliskim Wschodzie może przestać istnieć - alarmuje „The Wall Street Journal”.
Za obalonego niedawno prezydenta Hosniego Mubaraka Koptowie też nie mieli różowo. Nie mogli zajmować kierowniczych stanowisk państwowych, profesorskich ani wojskowych. Na każdą budowę musieli mieć zezwolenie od urzędującego prezydenta, ale nawet gdy już je uzyskali, to tajne służby często blokowały budowę, podając za powód względy bezpieczeństwa. Mubarak nie kochał Koptów, ale nie był też zagorzałym islamistą.
Po jego obaleniu Koptowie, szczególnie młodsze pokolenie, miało nadzieję na poprawę sytuacji. Starsi zaś nie mieli złudzeń. Spodziewali się tylko gorszego. I rzeczywiście sytuacja starożytnej wspólnoty chrześcijańskiej pogorszyła się. Teraz częściej dochodzi do ataków ze strony muzułmanów, często nawet sąsiadów, a to, co najbardziej frustruje, to bezkarność napastników. Nawet jeżeli zostaną ujęci przez policję, nie ponoszą kary.
Kto może pomóc Koptom? Takie możliwości mają Stany Zjednoczone, od pomocy których Egipt jest uzależniony. Każdego roku USA przekazuje 1,5 miliarda dolarów rządowi w Kairze. Te pieniądze są wystarczającym narzędziem, aby przypilnować praw i bezpieczeństwa Koptów w Egipcie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Józefa

Kaliski wizerunek św. Józefa

Bożena Sztajner/Niedziela

Kaliski wizerunek św. Józefa

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość św. Józefa, przypadająca na 19 marca. Z tej okazji warto pomyśleć o dołączeniu się do modlitwy nowenną do wyżej wspomnianego świętego, która rozpoczyna się w sobotę 10 marca.

Więcej ...

A jednak – Wojtyła nie tuszował! I co na to oskarżyciele?

2026-03-13 20:02

Red

Wiadomość, że kardynał Wojtyła nie tuszował pedofilii, brzmi dziś jak odwrócony nagłówek: zamiast oskarżenia – korekta wyroku, który już dawno zapadł w mediach. Tyle że tym razem korekta nie przyszła z telewizyjnego studia, ale z archiwum: kościelnego i państwowego.

Więcej ...

Łódź: Retkińska Droga Krzyżowa

2026-03-14 15:00
Droga Krzyżowa ulicami łódzkiej Retkini

Piotr Drzewiecki

Droga Krzyżowa ulicami łódzkiej Retkini

Mieszkańcy Retkini przeszli drogą krzyżową ulicami swojego osiedla, rozważając tajemnice męki i śmierci Pana Jezusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

40 pytań Jezusa: „Czy nie dziesięciu zostało...

Wiara

40 pytań Jezusa: „Czy nie dziesięciu zostało...

Jeśli jesteś w podróży, to post piątkowy cię nie...

Wiara

Jeśli jesteś w podróży, to post piątkowy cię nie...

Wbrew prawom natury. Fenomen nierozkładającego się...

Wiara

Wbrew prawom natury. Fenomen nierozkładającego się...

A jednak – Wojtyła nie tuszował! I co na to...

Jan Paweł II

A jednak – Wojtyła nie tuszował! I co na to...

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Jasna Góra

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Suspendowany kapłan chce organizować

Kościół

Suspendowany kapłan chce organizować "spotkanie...

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

Wiadomości

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

Archidiecezja łódzka ma nowego arcybiskupa!

Kościół

Archidiecezja łódzka ma nowego arcybiskupa!

Potrzebny pilny remont ogromnej katedry. Diecezja nie ma...

Kościół

Potrzebny pilny remont ogromnej katedry. Diecezja nie ma...