Reklama

Niedziela Lubelska

Hospicjum w Chełmie

O godne życie chorego

Wizualizacja ośrodka w Nowinach

materiały prasowe

Wizualizacja ośrodka w Nowinach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie jest organizacją pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując rozliczenia z fiskusem za ubiegły rok,1,5% swojego podatku można przekazać właśnie chełmskiemu hospicjum.

Wszystkim, którzy się na to zdecydują, stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT. Do końca kwietnia w każdy poniedziałek w godz. 16.00-18.00 w biurze stowarzyszenia przy ul. Starościńskiej 4A, (budynek Estrady Dziecięcej i były klub ChSM obok PM nr 2) na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi bezpłatnie każdemu, kto zdecyduje się przekazać 1,5% chełmskiemu hospicjum ks. Malinowskiego. - Tych którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT, również zachęcamy do przekazania 1,5 % podatku naszemu hospicjum. Aby to zrobić wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1,5% podatku - zachęca Tadeusz Boniecki, prezes hospicjum. Jak informuje, w ubiegłym roku z tytułu 1,5% podatku na konto hospicjum wpłynęło ponad 150 tys. zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na co zostaną przeznaczone przekazane pieniądze? - Głównie na opiekę medyczną nad chorymi na nowotwory. Zebrane środki pozwolą jeszcze bardziej skutecznie pomagać od strony medycznej naszym podopiecznym. Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny który tworzą: lekarze opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum. Naszym celem jest niesienie pomocy chorym, znajdującym się w terminalnej fazie choroby, głównie nowotworowej i chorym przewlekle oraz ich rodzinom. Każdego miesiąca w domach na terenie miasta Chełm i okolicznych gmin powiatu chełmskiego hospicjum obejmuje opieką 25 chorych. W ciągu roku jest to aż ponad 300 osób - informuje Boniecki. - W ubiegłym roku znaczną część z pozyskanych środków hospicjum przeznaczyło na zakup różnych artykułów medycznych, a także bardzo potrzebnego sprzętu: łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z naszej wypożyczalni udostępniamy bezpłatnie chorym będącym pod opieką hospicjum. Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie - mówi Jerzy Masłowski, członek zarządu hospicjum. - Proszę, aby w tym roku również podczas rozliczeń wszyscy pamiętali o naszym hospicjum. Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nic nie płaci - podkreśla Masłowski.

Reklama

W tym roku środki uzyskane z 1,5% w znacznej części stowarzyszenie zamierza przeznaczyć na prace związane z przygotowaniami do budowy w Nowinach k. Chełma Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego. W skład tego kilkusegmentowego parterowego kompleksu medycznego wejdą: Dom Opieki Hospicyjnej, Dzienny Dom Pobytu, Centrum Teleopieki Środowiskowej, Domowa Opieka Środowiskowa i Środowiskowa Wypożyczalnia Sprzętu. W sumie opieką stacjonarną zostanie objętych 30 osób z chorobami nowotworowymi i długoterminowymi. Będą przebywały w pokojach jednoosobowych przypominających domowe warunki. W Centrum znajdzie się miejsce również dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy będą mogli korzystać z różnych zajęć i rehabilitacji w systemie dziennego pobytu. - Nasze lata doświadczeń w domowej opiece hospicyjnej nad chorymi na nowotwory pokazały pilną potrzebę powstania takiego obiektu, w którym chory mógłby w warunkach podobnych do domowych godnie żyć. Ośrodek jaki zamierzamy wybudować, będzie jedynym takim obiektem na terenach wiejskich w powiecie chełmskim, służącym nie tylko jako hospicjum stacjonarne dla chorych terminalnie, lecz i integrującym lokalną społeczność wokół osób starszych. Centrum będzie też pełniło funkcję edukacyjną prowadząc szkolenia i spotkania dla rodzin i opiekunów oraz wolontariuszy służących pomocą osobom nieradzącym sobie w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych towarzyszących chorobie i samotności - informuje T. Boniecki.

Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach będzie uzupełnieniem funkcjonującego już 14. rok Hospicjum Domowego im. ks. kan. K. Malinowskiego. Koszt budowy Centrum w stanie surowym, bez wyposażenia wyniesienie około 30 milionów złotych. - W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze takiej placówki. Jest bardzo potrzebna, społeczeństwo się starzeje, przybywa też osób samotnych z chorobami nowotworowymi. Coraz częściej zdarza się, że rodzina z różnych powodów nie jest w stanie w domu opiekować się samodzielnie ciężko chorą osobą bo np. mieszka za granicą. Dlatego aby zapewnić choremu godne życie w tym doświadczeniu, potrzebne jest Centrum Wsparcia Hospicyjno- Opiekuńczego z pełną i fachową kadrą medyczną - przekonuje Tadeusz Boniecki. - Jednak jako stowarzyszenie nie jesteśmy w stanie samodzielnie podołać finansowo tak dużej inwestycji. Dlatego prosimy o wsparcie, choćby poprzez przekazanie półtora procenta. Niech Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach będzie darem serca i pamiątką od wszystkich Chełmian dla ludzi potrzebujących wsparcia na czas choroby i starości. Przekazanie 1,5% podatku może być taką cegiełką od serca przybliżającą drogę do realizacji tego niezbędnego społecznie dzieła - mówi Jerzy Masłowski.

Reklama

Środki na budowę Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego zamierza pozyskać także z funduszy unijnych oraz w znacznej części z darowizn i zbiórek publicznych m.in. w parafiach dekanatów chełmskich, dekanatu siedliskiego i dekanatów krasnostawskich oraz od firm ogólnopolskich i lokalnych, darczyńców. Stowarzyszenie otrzymało błogosławieństwo od arcybiskupa Stanisława Budzika na trud budowy Centrum wraz ze zgodą na zbiórki do puszek przed kościołami w parafiach dekanatów chełmskich, krasnostawskich i siedliskiego. W ramach Niedzieli Hospicyjnej zbiórki takie odbyły się już w chełmskich parafiach: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Rozesłania św. Apostołów i Przenajświętszej Trójcy Chełmie oraz w parafii NMP Matki Kościoła w Brzeźnie. W maju zaplanowana jest zbiórka w parafii św. Michała Archanioła w Kamieniu. Parafie, które chciały by się przyłączyć do akcji i wspomóc powstanie Centrum, prosimy o zgłoszenie do biura hospicjum. W wyznaczoną przez księdza proboszcza niedzielę w parafii będą przedstawiciele hospicjum, którzy przybliżą całej wspólnocie działalność Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego.

Stowarzyszenie oprócz pomocy chorym prowadzi dwie bezpłatne grupy wsparcia: dla osób w żałobie i po chorobie nowotworowej. Spotkania odbywają się w raz w miesiącu w trzeci poniedziałek i wtorek w salce przy parafii Rozesłania św. Apostołów w Chełmie.

Więcej informacji na www.shd-chelm.pl


Podziel się:

Oceń:

2024-03-07 13:00

Wybrane dla Ciebie

Kancelaria Prezydenta domaga się od Jolanty Lange zwrotu Srebrnego Krzyża Zasługi

2025-09-04 14:45
Ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki

Prezydencka minister Agnieszka Jędrzak poinformowała w czwartek, że - w imieniu prezydenta Karola Nawrockiego - wysłała pismo do Jolanty Lange, domagając się zwrotu przyznanego jej w roku 1997 Srebrnego Krzyża Zasługi.

Więcej ...

Pierwszy czwartek miesiąca: Bóg nie powołuje przemienionych, ale przemienia powołanych

2025-09-04 07:28

Karol Porwich/Niedziela

Pan Jezus sam wybiera swoich uczniów. Jeśli ktoś słyszy głos powołania w sercu, to warto przyjrzeć mu się z bliska – do tego służy seminarium. Bóg powołuje nas takimi, jakimi jesteśmy i jest w stanie przemienić nas w takich jakich chce mieć - wskazał w wywiadzie dla Polskif.fr ks. Franciszek Grobelny, neoprezbiter archidiecezji poznańskiej, wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Kościanie. Pierwszy czwartek miesiąca to tradycyjnie dzień modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Więcej ...

Czy to palatium? Na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie odsłonięto relikty kamiennej budowli

2025-09-04 19:55
Bazylika Prymasowska na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

Archidiecezja Gnieźnieńska

Bazylika Prymasowska na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

„Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie znajdowała się monumentalna siedziba władcy” - przyznała archeolog prof. Hanna Kóčka-Krenz podsumowując badania prowadzone w tym miejscu od połowy sierpnia. Ich celem była weryfikacja i zbadanie reliktów mogących mieć powiązanie z wczesnośredniowiecznymi siedzibami piastowskimi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwszy czwartek miesiąca: Bóg nie powołuje...

Kościół

Pierwszy czwartek miesiąca: Bóg nie powołuje...

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Polska

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Czy zmarli nas widzą i słyszą?

Wiara

Czy zmarli nas widzą i słyszą?

Panie, nie zważaj na grzechy nasze!

Wiara

Panie, nie zważaj na grzechy nasze!

Mjr Maciej „Slab” Krakowian – jeden z najbardziej...

Wiadomości

Mjr Maciej „Slab” Krakowian – jeden z najbardziej...

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kościół

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Prababcia Jezusa

Wiara

Prababcia Jezusa

Czym jest chrześcijańska pokora?

Wiara

Czym jest chrześcijańska pokora?

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką