Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Patronka Polskich Położnych

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 50. rocznicę śmierci i zamknięcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej na rynku łódzkiej Manufaktury otwarto biograficzną wystawę elementarną „Stanisława Leszczyńska”. 

Zobacz zdjęcia: Łódź: Patronka Polskich Położnych

Lokalizację wystawy wybrano nieprzypadkowo. - Manufaktura to jest miejsce spotkań zarówno ludzi dorosłych, jak i młodzieży. Chcemy, aby takie przykłady jak Stanisława Leszczyńska były dostępne i żyły w świadomości młodych Polaków – podkreślił Karol Piskorski, dyrektor Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorką wystawy jest dr Aleksandra Rybińska – Bielecka z IPN. - Natchnieniem dla mnie była książka Marii Stachurskiej „Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”. Jest to postać mało znana w Łodzi, a przecież jest to łodzianka, która tutaj się urodziła, tu dorastała i praktycznie całe życie spędziła w Łodzi. Trzeba przypominać takie postacie - podkreśliła.

Reklama

Na wystawie przedstawiono zdjęcia i dokumenty z archiwum rodzinnego, Państwowego Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz będące w domenie publicznej. - Dzisiaj bardzo potrzebujemy wiary w człowieka, i myślę, że ta wystawa i spotkania z panią Stanisławą, które będziemy na wiele sposobów proponować dzisiejszemu człowiekowi, będzie w nas budować wiarę – powiedział kard. Grzegorz Ryś.

Na otwarcie wystawy z Warszawy przyjechała 40 osobowa grupa pań, które działają przy Warszawskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych. - Stanisława Leszczyńska codziennie uczestniczyła w Eucharystii, modlitwą rozpoczynała towarzyszenie kobiecie przy porodzie. Zanosiła także dziękczynną modlitwę po zakończonym i szczęśliwym porodzie. Cieszę się, że jest propagowana postać położnej, opiekunki kobiety rodzącej, ale i kobiety na każdym etapie jej życia – mówiła położna Mariola Sienkiewicz.

Reklama

W Warszawie utworzono Komitet Społeczny Upamiętniający Postać Stanisławy Leszczyńskiej. - Chcemy tę postać upamiętnić w kameralnej rzeźbie przy Szpitalu Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie, ponieważ właśnie tam ukończyła Szkołę Położnych i uzyskała w 1922 r. dyplom położnej. W kościele Sióstr Wizytek złożyła przysięgę, że jeżeli kiedykolwiek zmarło by dziecko przy porodzie, zrezygnowałaby z tego zawodu. Nigdy to się nie stało i do końca swoich dni pozostała położną. Stanisława Leszczyńska jest Patronką Polskich Położnych. To jest postać, którą my położne chcemy brać w każdym momencie swego życia za wzór nie tylko osobisty, ale też zawodowy. Wspólnie z Mariolą Sienkiewicz, Ireną Hołuj i Dorotą Cholewicką jesteśmy świadkami w procesie beatyfikacyjnym – powiedziała dr n. med. Barbara Mazurkiewicz, wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Edukacji Innowacyjnej. Dla Filipa Kałużnego, który poznał jej wspaniały życiorys, wystawa jest godnym upamiętnieniem tej wielkiej łodzianki. - Myślę, że taka bohaterka na obecne czasy jest właściwa. To jest ten czas, w którym ona ma przemówić. Jej świadectwo życia i to co zrobiła, jest na tyle mocne, że ma prawo dzisiaj przemówić i ma możliwość, bo wydaje mi się, że młode pokolenie zaczyna szukać czegoś innego i to jest właśnie ta nadzieja – zauważyła Maria Stachurska.

Wystawa na rynku Manufaktury będzie prezentowana do 24 marca.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-12 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Obchody Dnia Aptekarza

Archiwum prywatne

Kosma, Damian i Ignacy Łukasiewicz zainspirowali łódzkich aptekarzy do propagowania postawy bezinteresowności podczas tegorocznych obchodów Dnia Aptekarza.

Więcej ...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu lekcji religii

2024-10-02 16:59
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Wczoraj na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia MEN zakładający ograniczenie nauki religii w szkołach do jednej godziny. Jak dziś stwierdził Henryk Kiepura, wiceminister edukacji, PSL nie poprze tej zmiany.

Więcej ...

Księdza Jana Twardowskiego pochwała Różańca

2024-10-04 21:44

Artur Stelmasiak

„Odmawianie Różańca to trzymanie się Matki Bożej za rękę” (ks. J. Twardowski).

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Najnowsze statystyki: ilu kandydatów do kapłaństwa w...

Kościół

Najnowsze statystyki: ilu kandydatów do kapłaństwa w...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Wiara

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?