Reklama

Niedziela Wrocławska

Ekstremalna Droga Krzyżowa

EDK 2024 w Archidiecezji Wrocławskiej

Magdalena Lewandowska

"Ekstremalni" pielgrzymi przyjechali do Wrocławia z Głębowic, żeby wziąć udział w EDK z katedry.

Pierwsi uczestnicy EDK w Archidiecezji Wrocławskiej dotarli już do celu. Przed nami jeszcze wiele możliwości, aby wejść na nocną drogę ponad 40 km.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne rozważania poświęcone są osobie Karola Wojtyły i pokazują, jak mały Karol stał się wielkim papieżem. - Te czternaście stacji plus przebyta droga ma pomóc w rozwoju duchowym. Ten czas poświęcony, aby w nocy przeżywać mękę i śmierć Pana Jezusa. I to jest droga, która ma pomóc na poprawienie relacji konkretnego człowieka z Bogiem - dowiadujemy się z Biura Prasowego EDK.

Dzieło EDK może istnieć tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu ludzi. -Przy tworzeniu tras liczy się mocna kreatywność liderów rejonu. To oni, zapewne przy pomocy życzliwych ludzi, planują, aktualizują trasę, rozmawiają z księżmi w sprawie ustalenia Mszy świętej i terminu wyjścia - zaznaczają organizatorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy wyborze trasy pomocna jest strona internetowa www.edk.org.pl oraz Facebook EDK. - Strona medialna jest bardzo ważna w promocji wydarzenia. EDK to już konkretna marka, za którą odpowiada ks. Jacek Stryczek. Już tyle lat tłumy ludzi wychodzą rozważać Drogę Krzyżową. To nie jest zwykły spacer, ale przeżycie duchowe, konkretne nabożeństwo, tylko w nowej formie, aby modlił się nie tylko nasz duch, ale całe ciało. Ma boleć, bo poprzez wysiłek, trud i cierpienie łatwiej jest o przemianę i zmianę stylu życia - zaznaczają organizatorzy i dodają: - To, co możemy znaleźć na naszych mediach społecznościowych i stronie internetowej to dzieło wspaniałych ludzi, którzy bardzo często po swoich codziennych obowiązkach, pracy zawodowej pracowali tak, aby jak najprościej i najszybciej ułatwić przeżywanie EDK i otrzymać najpotrzebniejsze informacje i bezpiecznie i zdecydowanie wyruszyć w drogę.

W tym roku przygotowane są pakiety, za które można złożyć dobrowolną darowiznę. - Ma to pomóc w ustabilizowaniu działań organizacyjnych. EDK to projekt międzynarodowy, który zaprasza do przeżywania Drogi Krzyżowej w sposób ekstremalny, ale także chcemy wyjść naprzeciw najnowszym trendom, aby wszystko to było jeszcze bardziej atrakcyjne, dostępne. To ma także nam pomóc w dotarciu do jak największej liczby osób. To nie tylko zwykłe wydarzenie, ale stawiamy akcent na przeżycie duchowe, aby uczestnicy EDK mogli przekraczać swoje granice i stawali się lepszymi ludźmi przy Panu Bogu - mówią członkowie Biura Prasowego EDK

Reklama

W tym roku na terenie Archidiecezji Wrocławskiej przygotowane zostały następujące trasy:

Za nami już EDK z kościoła pw. NSPJ we Wrocławiu [Salezjanie] do Sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych.

Przed nami:

15 marca 2024 r.

Kościół Uniwersytecki: Organizatorzy przygotowali 5 tras. Wszystkie trasy rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu. Trasy można dobierać w zależności od swoich możliwości. Liczą one odpowiednio: 40, 80 88,100, 102 km

Głębowice: Tradycyjnie już z wielu miejsc Archidiecezji Wrocławskiej będzie można wyruszyć do Głębowic. Można wyruszyć z: Milicza, Góry, Wińska, Szewc, Krzelowa, Lubiąża:

Lista tras:

Głębowice - Głębowice - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. NMP z Góry Karmel w Głębowicach [40 i 50 km]

Krzelów - Głębowice - Msza św. o godz. 17:00 w kościele pw. św. Marcina w Krzelowie [40 km]

Góra - Głębowice- Msza św. o godz. 18:00 w kaplicy pw. św. Faustyny w Górze. [3 trasy: 40, 41 i 55 km]

Milicz - Głębowice - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu [47 km]

Wińsko- Głębowice - Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Wińsku o godz. 17:00 [40 km]

Lubiąż - Głębowice - Msza św. w kościele pw. św. Walentego w Lubiążu - [40 km]

Szewce - Głębowice - Msza św. w kosciele pw. św. Anny w Szewcach o godz. 19:00 - [41 km]

Milicz: Oprócz trasy do Głębowic zaplanowana jest trasa, która rozpoczyna się i kończy w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Ta trasa liczy 42 km. Prowadzić będzie m.in, przez Trzebicko czy Rudę Milicką.

Reklama

Namysłów: Osoby chcące wyruszyć z Namysłowa powinny udać się do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Tam będzie można wyruszyć w różnych kierunkach: Kluczbork, Brzeg, Sanktuarium Maryjne na Pólku, w trasę dookoła Namysłowa, czy do Sanktuarium św. Rity w Smolnej [nowość]. Początek Mszą św. o godz. 20:00

Bagno: EDK rozpocznie się Mszą św. o godz. 18:00. Trasę liczącą 42 km rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

22 marca:

Nowością jest trasa z Brzeziny do Głębowic. EDK rozpocznie się w kościele pw. NMP Matki Bożej Różańcowej w Brzezinie o godz. 18:00 i liczyć będzie 41 km.

Brzeg: Wyjście na EDK możliwe jest z dwóch brzeskich kościołów: Miłosierdzia Bożego – 43 km. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 20:00; Podwyższenia Krzyża Świętego – 45 km.

Lewin Brzeski: Tutaj wyjście zaplanowane jest na godz. 18:00. Uczestnicy swoją drogę krzyżówą zakończą przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Do przejścia 42 km.

Dobrzykowice: EDK rozpocznie się Mszą św. o godz. 18:30 w kościele pw. Narodzenia NMP w Dobrzykowicach. Jedna z tras prowadzi po parafiach dekanatu i swój koniec ma w Gajkowie. Druga trasa prowadzi do Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, a trzecia do Siechnic.

Oława: W tym roku oprócz dwóch tras - ponad 50 km - na Ślęzę, przygotowana została trasa licząca 42 km i swój początek i koniec ma przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie. Nowa trasa wiedzie m.in. przez Lizawice, Groblice, Kotowice czy Marcinkowice. Początek Mszą św. w kościele przy ul. Zacisznej o godz. 18:00.

Oborniki Śląskie: Trzy trasy zaplanowane są z Sanktuarium pw św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. Jeden z ich patronuje śp. ks. Stanisław Orzechowski. - Trasa Orzechowa stanowi pętlę po terenach na północ od Obornik Śląskich. Patronem trasy jest ksiądz Stanisław Orzechowski, który przez wiele lat był przewodnikiem Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz prowadził Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny we Wrocławiu. Zapraszamy do uczestnictwa szczególnie wszystkich tych, którzy spotkali na swojej drodze życia księdza - czytamy na stronie przygotowanej przez organizatorów trasy. Druga trasa liczy 44 km, a trzecia 42 km. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18:00.

Reklama

Siechnice: Przygotowane zostały dwie trasy, które swoje zakończenie mają w miejscu startowym. Krótsza trasa liczy 41 km, dłuższa 61 km. Początek - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Strzelin: Przygotowana trasa liczy 46 km. Uczestnicy przejdą przez następujące miejscowości: Strzelin - Strzegów - Biały Kościół - Gębczyce - Nowolesie - Witostowice - Raczyce - Henryków - Nowy Dwór - Dobroszów - Romanów - Gromnik - Strzelin. Początek - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wrocław - Klecina: Z Kleciny zostały przygotowane cztery trasy: na Ślężę (39 km), Wielką Sowę (67 km), Śnieżkę (111 km) oraz na Ślężę z drogą powrotną na Klecinę (80 km). Wyjście na szlak planowane jest na 8 kwietnia. Rozpoczęcie Mszą św. w kościele pw. NMP Królowej Polski o godz. 18:00.

Dominikanie: U wrocławskich Dominikanów przygotowane są cztery trasy na Ślężę. Odpowiednio: 51, 53, 62 i 75 km. Początek o godz. 19:00 w kościele św. Wojciecha podczas Mszy św. o godz. 19:00

Wrocław - Maślice: Rejon ten posiada najwięcej tras w naszej archidiecezji. Wszystkie rozpoczynają się Mszą św. o godz. 19:30 w kościele pw. NMP Matki Bożej Fatimskiej. Z tego rejonu można dotrzeć w różne zakątki archidiecezji wrocławskiej m.in. Brzeg Dolny, Barkowo, Strzelin, Tyniec Mały, Oleśnica, Kiełczów, Oława, Bardo, Gniechowice, Trestno.

Reklama

Więcej informacji i zapisy na stronie www.edk.org.pl

Tam też można przeczytać o idei EDK, a także dowiedzieć się, czy ta duchowość jest dla nas.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-12 13:32

Wybrane dla Ciebie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Więcej ...

Majowe drogi do nieba

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 3

Bożena Sztajner

Ważne, by nie zostawiać drogi do świętości na ostatni etap życia, ale nauczyć się mówić Bogu „tak”, kiedy żyjemy na pełnych obrotach.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst