Reklama

Ze świata

USA

Obamę wybrali ateiści i ci, co żyją jak ateiści

Ameryka dostała to, co chciała: przywódcę, który jest radykalnym zwolennikiem aborcji oraz legalizacji homozwiązków - podkreśla katolicki komentator Michael Voris z ChurchMilitant.tv. Jego zdaniem, zwycięstwo przedstawiciela cywilizacji śmierci to także efekt zaniedbań Kościoła katolickiego, który przez ostatnie pół wieku systematycznie oddawał „modernistom” system edukacji, media, seminaria duchowne, zakony, różne formacje religijne i parafie.

Voris przypomina, że Kościół w USA już w 2008 r., gdy Obama zyskał głosy większości katolików, powinien sobie dostatecznie mocno uświadomić prawdziwe zagrożenie, jakie stanowi „fałszywy katolicyzm”, polegający m.in. na tym, że politycy uważający siebie za katolików popierali publicznie aborcję i homoseksualizm.

- 20 proc. Amerykanów to ateiści. A kolejne ponad 30 proc. żyje tak jak ateiści, mimo ich mdławych deklaracji, że wierzą w Boga. Amerykanie wierzą w swoją własną wersję Boga. - Ostatecznie amerykańska cywilizacja czci samą siebie, nazywając to swobodą i wolnością - dodaje Voris.

Kościół Koptyjski

Koptowie mają nowego patriarchę

Ortodoksyjny Kościół Koptyjski ma nowego patriarchę. Został nim 60-letni bp Tawadros (Teodor), dotychczasowy biskup pomocniczy w egipskim El-Beheira. Zgodnie z tradycją, nazwisko jednego z trzech kandydatów nowego patriarchy wyciągnął w losowaniu chłopiec z zawiązanymi oczami.

Obecny „patriarcha Aleksandrii i całego Egiptu”, zwierzchnik - jak się szacuje - od 8 do 12 mln ortodoksyjnych Koptów na całym świecie, jest 118. następcą św. Marka Ewangelisty.

Patriarcha Teodor urodził się w 1952 r. w Mansour jako Wagih Sobhy Baky Soliman. Studiował w Aleksandrii farmację. Po studiach został szefem Państwowych Zakładów Farmaceutycznych w Damanhour. W 1986 r. wstąpił do klasztoru Anba-Bishoy, gdzie w 1988 r. złożył śluby wieczyste, a w 1989 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1997 r. papież Koptów Szenuda III mianował go biskupem generalnym (pomocniczym) w Damanhour-Beheira przy 76-letnim metropolicie Bakhomios.

Reklama

Patriarcha Cyryl

Otworzyć się na Polskę

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl zaapelował 3 listopada br. do swoich rodaków o „otwarcie umysłów i serc, by po bratersku budować stosunki z sąsiednią Polską”.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi mówił o tym w swoim cotygodniowym programie religijnym „Słowo pasterza”, nadawanym przez rosyjską telewizję państwową. Wystąpienie Cyryla było poświęcone przypadającej 4 listopada br. 400. rocznicy zakończenia Smuty w Rosji, czyli zamętu, w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Kryzys gospodarczy, polityczny i dynastyczny doprowadził wówczas Rosję do wojny domowej i interwencji z zewnątrz.

Patriarcha Cyryl przypomniał, że „tak w Polsce, jak i w Rosji większość mieszkańców nie tylko szanuje wartości chrześcijańskie w życiu, ale także wiąże z nimi swoją pomyślność. - W tym kontekście w miejsce wrogości z minionych wieków dzisiaj przychodzi możliwość wspólnej obrony wartości chrześcijańskich w Europie; sprzyjania temu, aby dwa nasze narody budowały swoje życie, zachowując wierność przykazaniom Ewangelii - powiedział.

Ludzie

Angela Merkel

Premier Niemiec Angela Merkel uważa, że Kościół ludowy ma przyszłość. - Kościół musi być żywy - powiedziała należąca do Kościoła ewangelickiego szefowa niemieckiego rządu w cotygodniowym wystąpieniu na swojej stronie internetowej. Jej zdaniem, Kościół powinien skupiać się na ludziach i mówić o podstawowych prawdach wiary.

Zdaniem niemieckiej polityk, w dialogu z innymi religiami chrześcijanie nie powinni unikać wyznawania swojej wiary. - Nie powinno się ukrywać różnic, lecz mówić o nich wprost - zaznaczyła Merkel. Wyznała, że wierzy w Boga i jako córka ewangelickiego pastora kieruje się w swych działaniach wiarą. - Religia jest moim stałym towarzyszem i doradcą - powiedziała.

Cudzysłów

20 proc. Amerykanów to ateiści. A kolejne ponad 30 proc. żyje tak jak ateiści, mimo ich mdławych deklaracji, że wierzą w Boga.
Michael Voris, komentator ChurchMilitant.tv.

Krótko

Barack Obama został wybrany na kolejną kadencję prezydentem USA.

Ojciec Święty zapewnił Baracka Obamę o swej modlitwie, aby Bóg wspierał go w obliczu ogromnej odpowiedzialności za losy swej ojczyzny i wspólnoty międzynarodowej.

Prezydent USA Barack Obama w drugiej kadencji wymieni połowę swojego gabinetu. Odejdą m.in. sekretarz stanu Hillary Clinton i minister obrony Leon Panetta.

Kalifornijczycy odrzucili w referendum propozycję zniesienia kary śmierci. Natomiast kolejne stany zalegalizowały związki homoseksualistów. Wprowadzono je w Maine, w stanach Maryland i Waszyngton.

1 listopada irański samolot wojskowy ostrzelał nieuzbrojony amerykański samolot bezzałogowy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Zatoką Perską. Był to pierwszy przypadek ostrzelania bezzałogowego samolotu amerykańskiego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Zatoką Perską.

Większość Portorykańczyków opowiada się za tym, aby Portoryko, terytorium stowarzyszone z USA, stało się 51. amerykańskim stanem - wynika z referendum, które przeprowadzono w dniu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Paulo Portas - minister spraw zagranicznych Portugalii zażądał przeprosin od ambasadora Izraela Ehuda Gola za oskarżenie tego iberyjskiego kraju o współudział w Holokauście. Oskarżenia padły podczas wykładu Gola na konferencji w Lizbonie.

Czeska Izba Poselska (niższa izba parlamentarna) odrzuciła weto Senatu i ponownie zatwierdziła rządową propozycję restytucji mienia kościelnego o wartości 5,5 mld euro.

Komisja Europejska ścięła prognozy wzrostu PKB w Polsce z 2,7 do 2,4 proc. Jeszcze gorzej wyglądają przewidywania eurobiurokratów odnośnie do przyszłego roku. Przewiduje się tylko 1,8 proc. wzrostu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-11-13 08:43

Wybrane dla Ciebie

Maria czy Maryja?

Adobe Stock

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik

Więcej ...

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55
Obłóczeni klerycy z przełożonymi

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Więcej ...

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...