USA
Obamę wybrali ateiści i ci, co żyją jak ateiści
Ameryka dostała to, co chciała: przywódcę, który jest radykalnym zwolennikiem aborcji oraz legalizacji homozwiązków - podkreśla katolicki komentator Michael Voris z ChurchMilitant.tv. Jego zdaniem, zwycięstwo przedstawiciela cywilizacji śmierci to także efekt zaniedbań Kościoła katolickiego, który przez ostatnie pół wieku systematycznie oddawał „modernistom” system edukacji, media, seminaria duchowne, zakony, różne formacje religijne i parafie.
Voris przypomina, że Kościół w USA już w 2008 r., gdy Obama zyskał głosy większości katolików, powinien sobie dostatecznie mocno uświadomić prawdziwe zagrożenie, jakie stanowi „fałszywy katolicyzm”, polegający m.in. na tym, że politycy uważający siebie za katolików popierali publicznie aborcję i homoseksualizm.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- 20 proc. Amerykanów to ateiści. A kolejne ponad 30 proc. żyje tak jak ateiści, mimo ich mdławych deklaracji, że wierzą w Boga. Amerykanie wierzą w swoją własną wersję Boga. - Ostatecznie amerykańska cywilizacja czci samą siebie, nazywając to swobodą i wolnością - dodaje Voris.
Kościół Koptyjski
Koptowie mają nowego patriarchę
Ortodoksyjny Kościół Koptyjski ma nowego patriarchę. Został nim 60-letni bp Tawadros (Teodor), dotychczasowy biskup pomocniczy w egipskim El-Beheira. Zgodnie z tradycją, nazwisko jednego z trzech kandydatów nowego patriarchy wyciągnął w losowaniu chłopiec z zawiązanymi oczami.
Reklama
Obecny „patriarcha Aleksandrii i całego Egiptu”, zwierzchnik - jak się szacuje - od 8 do 12 mln ortodoksyjnych Koptów na całym świecie, jest 118. następcą św. Marka Ewangelisty.
Patriarcha Teodor urodził się w 1952 r. w Mansour jako Wagih Sobhy Baky Soliman. Studiował w Aleksandrii farmację. Po studiach został szefem Państwowych Zakładów Farmaceutycznych w Damanhour. W 1986 r. wstąpił do klasztoru Anba-Bishoy, gdzie w 1988 r. złożył śluby wieczyste, a w 1989 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1997 r. papież Koptów Szenuda III mianował go biskupem generalnym (pomocniczym) w Damanhour-Beheira przy 76-letnim metropolicie Bakhomios.
Patriarcha Cyryl
Otworzyć się na Polskę
Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl zaapelował 3 listopada br. do swoich rodaków o „otwarcie umysłów i serc, by po bratersku budować stosunki z sąsiednią Polską”.
Patriarcha moskiewski i całej Rusi mówił o tym w swoim cotygodniowym programie religijnym „Słowo pasterza”, nadawanym przez rosyjską telewizję państwową. Wystąpienie Cyryla było poświęcone przypadającej 4 listopada br. 400. rocznicy zakończenia Smuty w Rosji, czyli zamętu, w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Kryzys gospodarczy, polityczny i dynastyczny doprowadził wówczas Rosję do wojny domowej i interwencji z zewnątrz.
Reklama
Patriarcha Cyryl przypomniał, że „tak w Polsce, jak i w Rosji większość mieszkańców nie tylko szanuje wartości chrześcijańskie w życiu, ale także wiąże z nimi swoją pomyślność. - W tym kontekście w miejsce wrogości z minionych wieków dzisiaj przychodzi możliwość wspólnej obrony wartości chrześcijańskich w Europie; sprzyjania temu, aby dwa nasze narody budowały swoje życie, zachowując wierność przykazaniom Ewangelii - powiedział.
Ludzie
Angela Merkel
Premier Niemiec Angela Merkel uważa, że Kościół ludowy ma przyszłość. - Kościół musi być żywy - powiedziała należąca do Kościoła ewangelickiego szefowa niemieckiego rządu w cotygodniowym wystąpieniu na swojej stronie internetowej. Jej zdaniem, Kościół powinien skupiać się na ludziach i mówić o podstawowych prawdach wiary.
Zdaniem niemieckiej polityk, w dialogu z innymi religiami chrześcijanie nie powinni unikać wyznawania swojej wiary. - Nie powinno się ukrywać różnic, lecz mówić o nich wprost - zaznaczyła Merkel. Wyznała, że wierzy w Boga i jako córka ewangelickiego pastora kieruje się w swych działaniach wiarą. - Religia jest moim stałym towarzyszem i doradcą - powiedziała.
Cudzysłów
20 proc. Amerykanów to ateiści. A kolejne ponad 30 proc. żyje tak jak ateiści, mimo ich mdławych deklaracji, że wierzą w Boga.
Michael Voris, komentator ChurchMilitant.tv.
Krótko
Barack Obama został wybrany na kolejną kadencję prezydentem USA.
Ojciec Święty zapewnił Baracka Obamę o swej modlitwie, aby Bóg wspierał go w obliczu ogromnej odpowiedzialności za losy swej ojczyzny i wspólnoty międzynarodowej.
Prezydent USA Barack Obama w drugiej kadencji wymieni połowę swojego gabinetu. Odejdą m.in. sekretarz stanu Hillary Clinton i minister obrony Leon Panetta.
Kalifornijczycy odrzucili w referendum propozycję zniesienia kary śmierci. Natomiast kolejne stany zalegalizowały związki homoseksualistów. Wprowadzono je w Maine, w stanach Maryland i Waszyngton.
1 listopada irański samolot wojskowy ostrzelał nieuzbrojony amerykański samolot bezzałogowy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Zatoką Perską. Był to pierwszy przypadek ostrzelania bezzałogowego samolotu amerykańskiego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Zatoką Perską.
Większość Portorykańczyków opowiada się za tym, aby Portoryko, terytorium stowarzyszone z USA, stało się 51. amerykańskim stanem - wynika z referendum, które przeprowadzono w dniu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Paulo Portas - minister spraw zagranicznych Portugalii zażądał przeprosin od ambasadora Izraela Ehuda Gola za oskarżenie tego iberyjskiego kraju o współudział w Holokauście. Oskarżenia padły podczas wykładu Gola na konferencji w Lizbonie.
Czeska Izba Poselska (niższa izba parlamentarna) odrzuciła weto Senatu i ponownie zatwierdziła rządową propozycję restytucji mienia kościelnego o wartości 5,5 mld euro.
Komisja Europejska ścięła prognozy wzrostu PKB w Polsce z 2,7 do 2,4 proc. Jeszcze gorzej wyglądają przewidywania eurobiurokratów odnośnie do przyszłego roku. Przewiduje się tylko 1,8 proc. wzrostu.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.