Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2012, str. 6

Na Jasnej Górze krypta z niszami grobowymi otwarta

Jak każdego roku, w listopadzie na Jasnej Górze pod Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej otwierana jest XVII-wieczna krypta z 36 niszami grobowymi, gdzie przez kilka wieków były grzebane ciała paulinów. Przez cały listopad pielgrzymi mogą nawiedzać kryptę i otaczać modlitwą ojców i braci, którzy zostali tam pochowani.

Rekolekcje paulinów

Czas wyciszenia i otwarcia na Boga

W dniach 5-10 listopada odbywały się na Jasnej Górze rekolekcje ojców i braci paulinów. W dorocznych dniach skupienia uczestniczyli paulini nie tylko z klasztoru jasnogórskiego, ale także z innych placówek paulińskich w Polsce i za granicą. Tegoroczne rekolekcje prowadził ks. dr Adam Łuźniak, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

W Zakonie Paulinów rekolekcje są obowiązkowe i organizowane raz w roku w listopadzie. Wcześniej - pierwsza tura rekolekcji miała miejsce w klasztorze paulinów na Bachledówce k. Zakopanego. Kilkudziesięciu paulinów codziennie wysłuchiwało trzech konferencji. Zakonnicy razem odmawiali brewiarz, uczestniczyli we wspólnych nabożeństwach pokutnych. W czasie posiłków czytana była lektura duchowa. Wszyscy paulini uczestniczyli po południu w nabożeństwie i we wspólnotowej Mszy św. z nauką rekolekcyjną. Dla zakonników był to czas szczególnego wyciszenia i błogosławionego otwarcia na dary Ducha Świętego.

Pielgrzymka z Ukrainy

Do naszej Polski, do Ojczyzny naszych przodków

Grupa dzieci i młodzieży z miasta Równe na Ukrainie przyjechała 31 października na Jasną Górę. Młodzi pielgrzymi pochodzą z polskich rodzin mieszkających na Wołyniu. Do Polski przybyli na tydzień, na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej w Opolu. Odpowiedzialną za pobyt dzieci z Ukrainy była organizatorka Krystyna Brzezińska, prezes oddziału KIK-u w Krapkowicach. Był to już 19. pobyt dzieci z polskich rodzin. - Zazwyczaj przyjeżdżają w okresie wakacji, jest to dla nich letni wypoczynek, zwykle jest to pobyt dwutygodniowy. W tym roku, niestety, nie pozyskałam środków na okres letni - wyjaśniała Krystyna Brzezińska. Dzięki rozpowszechnieniu inicjatywy w mediach, udało się znaleźć 57 ofiarodawców, a kwota przez nich wpłacona pozwoliła na zaproszenie 17-osobowej grupy dzieci i młodzieży. - Mamy pochodzenie polskie - opowiada Angelika Federowa, dyrygentka scholi. - Ja zawsze jadę do Polski ze łzami w oczach, bo kiedyś tam, gdzie my mieszkaliśmy, była Polska.

Reklama

Sama wizyta na Jasnej Górze zrobiła na pielgrzymach ogromne wrażenie. - Na Jasnej Górze jestem po raz trzeci i każdy pobyt pamiętam bardzo dokładnie, bo coś zostaje, nawet ta atmosfera, to powietrze, tu oddycha się inaczej - stwierdza Julia. - Kiedy się wchodzi do Kaplicy, to tak się czuje, że można prosić o wszystko, i że Mamusia to usłyszy i pomoże.

W ramach pobytu w Polsce grupa zwiedziła m.in.: kopalnię uranu w Kowarach, sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim, zakłady koksownicze w Zdzieszowicach, a także Opole i Częstochowę.

Pielgrzymka jąkających się

Z udziałem 150 osób 3 listopada br. odbyła się na Jasnej Górze pielgrzymka osób jąkających się i z wadą wymowy. Przybyli głównie lekarze, personel i pacjenci Kliniki Leczenia Jąkania Ewy i Tomasza Galewskich w Warszawie. Mszy św. w intencji osób jąkających się oraz ich rodzin przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy, który towarzyszy pielgrzymce od 5 lat i obejmuje patronat honorowy nad spotkaniem. O. Jan Tyburczy, paulin, inicjator pielgrzymek, powitał w szczególny sposób lekarzy, terapeutów i psychologów: - Dziękujemy wam za wasze serce, za waszą dobroć, że my jako pacjenci, którzy uczestniczyliśmy w terapii jąkania, mogliśmy z tego jąkania wyjść - powiedział.

Kapelani szpitali i domów pomocy społecznej

Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali i Domów Pomocy Społecznej odbywały się od 5 do 8 listopada z udziałem ok. 200 kapłanów. Rozważania prowadził ks. dr hab. lek. med. Lucjan Szczepaniak, sercanin, kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. - Cierpienie, choroba ludzka jest pewnym naznaczeniem, dlatego potrzeba ogromnie dużo pokory, miłości, cierpliwości, miłosierdzia, aby zrozumieć znaczenie choroby we własnym życiu, ale także - jak w przypadku kapelana - pomóc zrozumieć naszym pacjentom znaczenie choroby i cierpienia. Niesamowicie ważne i trudne w rozmowie z człowiekiem cierpiącym jest pomóc mu dojrzewać do tego, żeby przyjął własne cierpienie - powiedział ks. prof. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

Zapowiedzi

24 listopada - 9. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych

24 listopada - Animatorzy Ruchu Rodzin Nazaretańskich

25 listopada - 22. Pielgrzymka Górników

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2012-11-13 08:43

Wybrane dla Ciebie

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Więcej ...

Kolumna Kościoła

wikipedia.org

Św. Ambroży z Mediolanu został zaliczony – obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego – do grona czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Był mistrzem duchowym św. Augustyna.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...