Reklama

Z kraju

11 listopada 2012

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W Kościele katolickim w Polsce każda druga niedziela listopada (od 2009 r.) jest dniem szczególnej pamięci i modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych na całym świecie.

IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym był obchodzony w Polsce 11 listopada br. pod hasłem „Pokój dla Egiptu”, a szczególną modlitwą zostali otoczeni chrześcijanie w Egipcie. W ramach akcji: „Pokój dla Egiptu” (www.pokojdlaegiptu.pl) można wysłać SMS o treści RATUJE pod numer 72 405 - koszt to 2 zł (2,46 zł z VAT). Akcja trwa do 31 grudnia br. Dochód zostanie przeznaczony dla cierpiącego Kościoła w Egipcie. Obchody dnia zbiegły się z wizytą w naszym kraju bp. Kyrillosa Kamala Williama Samaana z Egiptu.

Z opracowanego przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dokumentu „Wolność Religijna na Świecie. Raport 2012” wynika, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej w 2010 r., w sprawozdaniu rocznym, wskazała Egipt na drugiej pozycji w spisie krajów, w których naruszana jest wolność religijna, gdzie najczęściej i najbrutalniej łamane są wolność religijna i prawa człowieka.

Głównym organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest katolickie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy współpracy z Episkopatem Polski.

Katowice

Upamiętnią Prymasa Hlonda

W Katowicach powstało stowarzyszenie „Dzieło prymasa Augusta Hlonda”. Jednym z pomysłodawców jest Michał Luty, wiceprezydent Katowic. - Wszystko zaczęło się od idei wybudowania pomnika wielkiemu śląskiemu Biskupowi - opowiada. - Kiedy, przechadzając się w Warszawie, podziwiałem pomnik Prymasa Tysiąclecia, uświadomiłem sobie, że w Katowicach brakuje podobnego monumentu. Kard. Hlond był przecież ordynariuszem, który organizował diecezję katowicką, a później służył całej Polsce jako jej wizjonerski prymas.

Reklama

Członkowie stowarzyszenia stawiają sobie za cel upowszechnianie wiedzy o życiu i czynach hierarchy, ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności duszpasterskiej i społecznej. W statucie możemy też znaleźć postulat wychowania młodego pokolenia w oparciu o wartości, którymi kierował się w życiu prymas August Hlond.

Pomysłodawcom chodzi o kształtowanie postaw wiary, patriotyzmu, szacunku dla codziennego trudu jako spuścizny duchowej Prymasa. Chcą oni zapewnić prymasowi Augustowi Hlondowi należne miejsce w świadomości społeczności Śląska i Polski. Przejawem działalności stowarzyszenia będzie inicjowanie badań nad życiem i czynami Prymasa, organizowanie wykładów, dyskusji panelowych, seminariów, wystaw, spotkań grup młodzieży oraz innych przedsięwzięć służących propagowaniu dzieła prymasa Augusta Hlonda. Stowarzyszenie postara się nawiązać kontakty oraz udzielać pomocy placówkom oświaty, organizacjom społecznym oraz innym środowiskom zainteresowanym upowszechnianiem wiedzy o prymasie Hlondzie i jego działalności. Zorganizuje doroczny konkurs wiedzy o życiu i czynach prymasa Augusta Hlonda. Podejmie starania zmierzające do nadania jego imienia znaczącym obiektom użyteczności publicznej oraz szkołom. Członkowie stowarzyszenia postanowili też starać się o budowę pomnika prymasa Hlonda i pozyskać środki na ten cel. Stanie on na skwerze obok katedry. Prezesem stowarzyszenia został prof. Grzegorz Opala. Członkami są głównie samorządowcy oraz profesorowie śląskich uczelni.

(m.ł.)

Częstochowa

Jubileusz 85-lecia Juliusza Łuciuka

W sobotę 17 listopada o godz. 18 w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się koncert z okazji 85. rocznicy urodzin światowej sławy kompozytora Juliusza Łuciuka. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej wykona utwór Jubilata - Oratorium o św. Wojciechu. Wystąpią soliści: Katarzyna Suska-Zagórska - mezzosopran, Krzysztof Szmyt - tenor oraz Dariusz Siedlik - baryton. Zaśpiewają również: Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” oraz Chór „Psalmodia” UPJPII w Krakowie. Przygotowanie chórów: Janusz Siadlak, Włodzimierz Siedlik. Całością dyryguje Adam Klocek.

Reklama

Częstochowa jest trzecim miastem, po Krakowie i włoskiej Pescarze, które uroczyście obchodzi jubileusz Juliusza Łuciuka. Kompozytora łączą z miastem długoletnie więzy: tutaj się wychowywał i zdał maturę, tutaj ukończył średnią szkołę muzyczną.

(akw)

Cudzysłów

Tyko praca z miłości ku Bogu podejmowana jest zasługująca i zbawcza; każda inna, choćby najbardziej heroiczna, nie dokona odkupienia człowieka.

Dorobek pracy zewnętrznej dla naszego życia wewnętrznego leży w tym, że praca w wysiłku i trudzie obnaża oblicze naszej duszy i odsłania jej właściwy wyraz.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Rząd przyjął pakiet ustaw, które mają ułatwić godzenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński do roku został skierowany do konsultacji. Nowe prawo ma obowiązywać od września 2013 r.

W ponownym pogrzebie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego nie uczestniczyła żadna z najważniejszych osób w państwie - ani prezydent, ani marszałek Sejmu, ani premier. Nie było nawet szefa MSZ. Podczas odbywających się w Warszawie uroczystości pogrzebowych w Krakowie bił dzwon Zygmunta.

Władze Presspubliki, właściciela „Rzeczpospolitej”, zwolniły dziennikarza Cezarego Gmyza, autora tekstu o śladach materiałów wybuchowych na Tu-154 M, oraz redaktora naczelnego Tomasza Wróblewskiego, jego zastępcę i szefa działu krajowego. Tekst Gmyza uznano za nierzetelny i nienależycie udokumentowany. Dziennikarz zapowiedział złożenie sprawy w sądzie.

Wyrzucenie z pracy autora tekstu „Trotyl na wraku tupolewa” Cezarego Gmyza i jego przełożonych z „Rzeczpospolitej” 44 proc. Polaków traktuje jako zamach na wolność słowa. Przeciwnego zdania jest 40 proc. ankietowanych, 16 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Obrońcy życia skierowali list otwarty do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z prośbą o skierowanie do prac sejmowych projektu, który wprowadza moratorium na mrożenie ludzkich embrionów. Obrońcy życia zamierzają zebrać pod tym projektem 100 tys. podpisów.

Stephen Mull - nowy ambasador USA jest już w Polsce. Dyplomata złożył listy uwierzytelniające.

Gazprom - rosyjski monopolista obniżył ceny gazu dostarczanego Polsce. W zamian PGNiG wycofało pozew z sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Jest nadzieja, że od stycznia zmaleją rachunki za gaz w gospodarstwach domowych.

18 listopada, w trzecią niedzielę listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do modlitewnej pamięci o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich. Więcej na stronach: www.duszpasterstwokierowcow.pl oraz www.miva.pl.

2012-11-13 08:43

Wybrane dla Ciebie

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Więcej ...

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Więcej ...

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43
Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu