Reklama

ks. Piotr Nowosielski
W jubileuszu bp. Cichego wzięli udział księża biskupi, duchowieństwo, siostry zakonne, rodzina Jubilata, przyjaciele i wierni

Dziękczynienie biskupa Seniora

2018-09-19 10:33

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 38/2018, str. III

Biskup senior Stefan Cichy przeżywa w bieżącym roku jubileusz 55-lecia święceń prezbiteratu oraz 20-lecie konsekracji biskupiej. Z tej okazji 12 września br. w legnickiej parafii Matki Bożej Królowej Polski Jubilat przewodniczył dziękczynnej Mszy św. Uroczystość połączono także z obchodem jego imienin.

Swoje jubieluszowe dziękczynienie bp Stefan Cichy przeżywał w gronie 11 biskupów przybyłych z archidiecezji: wrocławskiej, katowickiej oraz diecezji świdnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Modlitwą towarzyszyła Jubilatowi także jego rodzina i przyjaciele, przedstawiciele duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych i wierni. Przybyłych powitał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, przypominając wydarzenia z życia i działalności dostojnego Jubilata. Zwrócił też uwagę na jego szczególny rys:

– Od początku swego kapłańskiego życia nasz Jubilat angażował się w sprawy liturgiczne i to cechowało całą jego pracę duszpasterską, jak i dalsze studia oraz prace dydaktyczne i naukowe. Osobiście dziękuję też Księdzu Biskupowi za wspieranie mnie i za wielką gotowość służenia pomocą. Za to wszystko dziękujemy Panu Bogu i świętym patronom dostojnego Jubilata. Polecamy w modlitwie osobę Księdza Biskupa Stefana, życząc mu długich dni życia i owocnej posługi w Kościele Chrystusowym – powiedział biskup legnicki.

Reklama

Homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który jest jednym z sześciu wychowanków Jubilata, z czasów, gdy był rektorem Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego. On również zwrócił uwagę na niektóre wydarzenia z życia biskupa Stefana. Nawiązując zaś do ewangelicznego opisu Wniebowstąpienia Pana Jezusa, mówił:

– Życie biskupa, kapłana, ucznia Chrystusa, przebiega pomiędzy twardym stąpaniem po ziemi, a wpatrywaniem się w niebo. Widać to także w posłudze biskupa Stefana. Cała jego działalność: naukowa, dydaktyczna, formacyjna i duszpasterska, to było twarde stąpanie po ziemi, stanowiło głębokie wejście w sprawy tego świata, pokonywanie trudności. Ale z drugiej strony – musiał ciągle patrzeć w niebo. Stamtąd czerpać siły do wypełniania swych licznych zadań. Tam szukać pomocy i natchnienia do wypełniania woli Bożej – mówił o Jubilacie abp Kupny.

Metropolita wrocławski złożył Jubilatowi życzenia w imieniu całej metropolii wrocławskiej. Natomiast życzenia od duchowieństwa i zgromadzeń zakonnych złożył legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz s. Wiesława Kopij CSMM, a ze strony osób świeckich reprezentanci Akcji Katolickiej państwo Jaśkowscy.

Biskup Senior, dziękując za pamięć o nim, modlitwę i życzenia, powiedział: – Wielokrotnie już dzisiaj, z racji jubileuszu, padało tu słowo „dziękuję”. Ja też pragnę to słowo powiedzieć jeszcze raz, a właściwie trzy razy, tak jak kiedyś kard. Meisner na swoim jubileuszu powiedział: „Jest zimno, bo jest grudzień, więc wszystkim za wszystko dziękuję, dziękuję, dziękuję”.

Więcej na stronie www.niedziela.diecezja.legnica.pl

Tagi:
biskup

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Kochamy Cię Mamo!

Kochamy Cię Mamo!

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem