Reklama

Brygida Gucwa
Kościół na Górze św. Anny przed odbudową...

Nowe życie kościoła św. Anny w Krzeszowie

2018-09-19 10:33

Brygida Gucwa
Edycja legnicka 38/2018, str. VII

25 września 2011 r. bp Marek Mendyk dokonał konsekracji kościoła na Górze Świętej Anny w Krzeszowie. Od tej pory, po trwającej 50 lat przerwie, miejsce to ponownie ożyło i stało się miejscem modlitwy. 23 września o godz. 15.00 w tym kościele będzie obchodzona 7. rocznica jego konsekracji

Co roku, w okresie od 25 maja do 12 października, w każdy piątek, o godz. 16.00 sprawowana jest tam Msza św. Poprzedza ją Koronka do Bożego Miłosierdzia. Natomiast po Eucharystii ma miejsce modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu, wystawionego w pięknej monstrancji, którą wykonał artysta Mariusz Drapikowski. Centrum roku stanowi jednak odpust św. Anny, który gromadzi na modlitwie wielu kapłanów i wiernych.

Kościół na Górze Świętej Anny (593 m n.p.m.) powstał w XVII wieku, w czasie przekształcenia Krzeszowa w jedno z najważniejszych sanktuariów pielgrzymkowych na Śląsku. Do kaplicy prowadzi droga pielgrzymkowa, którą na początku XVIII wieku wybudował krzeszowski opat Greyer. Wyznaczało ją pięć kapliczek kolumnowych, z których do dziś zachowały się trzy – jedna z nich znajduje się w centrum Krzeszowa, przy przystanku, druga stoi przy drodze, na zboczu Góry Świętej Anny, a trzecia na szczycie nieopodal kościoła.

Świątynia, która cieszyła się popularnością wśród pielgrzymów, w pierwszych wiekach była kilkakrotnie przebudowywana. Po II wojnie światowej, przez 50 lat popadała stopniowo w ruinę. Pozostały już tylko fragmenty ścian. Na początku obecnego stulecia w Krzeszowie powstał Społeczny Komitet Odbudowy Kościoła na Górze Świętej Anny i dzięki jego staraniom kościół został uratowany. Wraz z mieszkańcami Krzeszowa i okolicznych miejscowości organizowano kwesty i bale, podczas których zbierano pieniądze na ten cel. Działania te wsparli także dawni mieszkańcy Krzeszowa, obecnie mieszkający w Niemczech.

Reklama

Ochotnicy uprzątnęli wnętrze zawalonej świątyni, oczyścili posadzkę z ok. metrowej warstwy gruzu, stromym zboczem wwozili materiały budowlane, odbudowali ściany, wstawili okna i zamontowali nowy dach z wieżyczką. Wykarczowali także część lasu, dzięki czemu ukazał się piękny widok rozciągający się na Krzeszów i jego okolice oraz na panoramę Karkonoszy.

Nie bez znaczenia jest również to, że kościół jest dobrze widoczny z Krzeszowa – co pomaga wznosić oczy i myśli ku Patronce matek, wdów, gospodyń domowych, służących, górników, tkaczy, tokarzy, stolarzy artystycznych, młynarzy, kramarzy, żeglarzy, krawców, koronkarek, ubogich. Św. Anna, której imię oznacza „łaska”, jest także patronką Florencji, Innsbrucku i Neapolu oraz szczęśliwego małżeństwa, szczęśliwego dzieciństwa i szczęśliwego porodu. Jest wzywana w modlitwie o deszcz, o poprawę pogody i o znalezienie rzeczy zgubionych.

Zapraszamy do odwiedzenia Krzeszowa i stojącego ok. 2 km od saktuarium uroczego kościoła św. Anny.

Tagi:
Kościół

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Kochamy Cię Mamo!

Kochamy Cię Mamo!

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem