Reklama

Niedziela 15/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Epoka Ratzingera

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Mocarz wiary, geniusz teologii – to papież senior Benedykt XVI, który obecnie żyje w ukryciu w byłym klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich, gdzie pełni posługę modlitwy za Kościół i za swojego następcę – papieża Franciszka.

drogowskazy
3

Pamiętać Chrystusowe: „Byłem w więzieniu...”

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Czasami zbyt łatwo wydaje się osąd o człowieku, będący dla niego wieloletnią i praktycznie nieodwracalną krzywdą. Myślę tu o wyroku, który zapadał w Polsce 18 lat temu. Młody, niewinny człowiek tak długo pozostawał za kratami, bo ktoś podjął taką właśnie, straszliwie krzywdzącą decyzję.

z Watykanu
4

Z Watykanu

dookoła świata
5

Dookoła świata

dookoła Polski
6-7

Dookoła Polski

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

w Roku św. Józefa
9

Kaliskie jubileusze

Ks. Sylwester Łącki CSMA

Od Józefa do Maryi

Bp Edward Janiak

temat numeru: Mocarz wiary
10-11

Rzeźbiarz Bożego Objawienia

Ks. Marek Łuczak

Fenomen Benedykta XVI można sprowadzić do prostego zdania: Jako jeden z najwybitniejszych teologów dał ludzkości odpowiedzi na najistotniejsze kwestie podejmowane przez myślicieli niemal całego świata.

włoskie Radio Maria
12-13

Katolicki gigant medialny

Z o. Livio Fanzagą SchP – dyrektorem Radia Maria – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Wszyscy w kraju wiemy, że Polska byłaby inna, gdyby nie było Radia Maryja, ale może nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Kościół we Włoszech i na świecie byłby inny, gdyby nie ogólnoświatowa sieć 77 stacji Radia Maria – działających w 71 krajach i mających 35 mln słuchaczy.

IV Synod Archidiecezji Łódzkiej - wspólna droga
14-15

Przestrzeń otwarta dla każdego

Z abp. Grzegorzem Rysiem – metropolitą łódzkim – rozmawia Lidia Dudkiewicz

– 27 stycznia 2018 r. w Kościele łódzkim rozpoczął się szczególny czas łaski – w związku z otwarciem IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Proszę o wyjaśnienie istoty i celu tej wielkiej inicjatywy, zaplanowanej na najbliższe trzy lata

Jan Matejko
16-17

W krakowskim domu Matejki

Mateusz Wyrwich

Jan Matejko: 24 VI 1838 – 1 XI 1893, rok 2018: 180. rocznica urodzin, 125. rocznica śmierci

Europa Christi
18-19

Co Polska zawdzięcza Europie?

Krystyna Czuba

Dzieje Polski w Europie rozpoczynają się w X wieku. Początek naszych dziejów to przyjęcie chrztu z Rzymu – za pośrednictwem czeskiej księżniczki Dobrawy. Była ona małżonką historycznego władcy Mieszka I. Chrzest Polski miał miejsce 14 kwietnia 966 r. i stał się początkiem państwa polskiego.

19

Prawda zwyciężyła

wojna trwa
20-21

Papież pamięta o Ukrainie

Ks. Mariusz Krawiec SSP

800 tys. osób z terenów dotkniętych wojną na wschodniej Ukrainie zostało objętych papieską pomocą w ramach akcji „Papież dla Ukrainy”, która zakończy się w kwietniu br. Gdy dwa lata temu w Niedzielę Bożego Miłosierdzia Franciszek zaapelował do katolików w Europie o solidarność z cierpiącą Ukrainą, zebrano łącznie 16 mln euro

15-21 kwietnia 2018 - Tydzień Biblijny
22-23

Weźmijcie Pismo Święte

Ks. Jacek Molka

W niedzielę 15 kwietnia br. odbywa się Drugi Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W Polsce to także początek X Tygodnia Biblijnego

Bóg nie umarł
24-25

Bóg na ławie oskarżonych

Ks. Kazimierz Gryżenia SDB

Z jednej strony słychać wołanie filozofa, że wiek XXI ma być wiekiem religii, z drugiej – pobrzmiewa wołanie innego filozofa, że religia jest opium ludu. Jaką postawę w tym sporze ma zająć chrześcijanin?

prawda historyczna
26-27

To niezłomni mieli rację

Bogdan Kędziora

Scenariusz decydujący o życiu milionów Polaków przez kolejne powojenne dekady powstawał w Moskwie, w głowach ludzi zarażonych pogardą i nienawiścią do wszystkiego, co polskie, ale realizowany był przez ludzi mówiących po polsku!

14 kwietnia - Dzień Ludzi Bezdomnych
28-29

Wspólnota chleba

Mateusz Wyrwich

Od pół wieku niosą pomoc i pojednanie. Widoczni są jako negocjatorzy podczas światowych konfliktów. Na co dzień jednak ledwie dają się zauważyć, choć pomagają biednym w ponad 70 krajach

ekshumacja - s. Emanuela Kalb CSS
30

Zatroskana o zbawienie dusz

S. Immaculata Kraska CSS

W ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego s. Emanueli Kalb CSS, za zgodą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, 5 kwietnia 2018 r. odbyła się ekshumacja jej doczesnych szczątków z grobowca zakonnego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah

Więzienie czy świątynia?

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma

Od lęku do przepowiadania

O. Dariusz Kowalczyk SJ

W dzisiejszej Ewangelii według św. Łukasza czytamy, że uczniowie są „zatrwożeni i wylękli”. Ukazuje im się zmartwychwstały Jezus, a oni myślą, że widzą zjawę

tryptyk dla powołanych
34

Obrączka niewygodna

Ks. Krzysztof Pawlina

Powołanie jest skarbem. Dziś w świecie pełnym pokus, gdzie wszystko nęci i wabi, to, co ma jakąś wartość, powinno być pilnie strzeżone. Jak obronić drogocenną perłę swojego powołania?

felieton
35

Naczelny antysemita PRL

Grzegorz Górny

Miesiąc temu obchodziliśmy 50. rocznicę wydarzeń marcowych z 1968 r. Podczas uroczystości organizowanych z tej okazji przez środowiska lewicowe i liberalne dominowała narracja budująca fałszywe analogie między PRL a dzisiejszą Polską. Zestawiano ze sobą prawdziwe represje wobec Żydów za czasów PZPR, Władysława Gomułki i Mieczysława Moczara z rzekomym ich prześladowaniem pod rządami PiS-u, Kaczyńskiego i Morawieckiego.

Złotówkowi niewolnicy

Marian Salwik

rozmawiamy o Polsce
36-37

Nieocenione korzyści z lasu

Z dr. Andrzejem A. Koniecznym rozmawia Wiesława Lewandowska

O wyjątkowości polskich Lasów Państwowych w Unii Europejskiej i polskim projekcie Leśnych Gospodarstwh Węglowych z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych dr. Andrzejem A. Koniecznym rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty, opinie
38

Rozzuchwalanie zła

Jan Maria Jackowski

Środowiska pro-life są słusznie zaniepokojone przedłużającymi się w Sejmie pracami nad ustawą zwiększającą ochronę życia w Polsce

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Skatowany w szpitalu

pr

Podręczniki pełne nienawiści

pr

Podarowali komunikanty

pr

Nowy film o św. Pawle

pr

Twardo za Putinem

pr

Chrystus w 3D

pr

moim zdaniem
40

Ksiądz Wawrzyniak potrzebny od zaraz

Witold Gadowski, dziennikarz

Z każdego głośnika i ekranu wylewa się potop dobrych rad. Wszystkie o tym, jak lepiej zarabiać, jak ochraniać to, co mamy, i jak sięgać po to, czego jeszcze nie mamy czy nie zaznaliśmy.

41

Katolicka rewolucja w biznesie vol.2

felietony
42-43

Miej miłosierdzie dla nas

Alina Czerniakowska

Święto Miłosierdzia Bożego ustanowione przez Jana Pawła II na pierwszą niedzielę po Wielkanocy staje się coraz bardziej znane – nie tylko w Polsce. Za sprawą św. Faustyny, jej „Dzienniczka” i wizerunku Jezusa Miłosiernego świat sięga po Boże Miłosierdzie i powtarza: „Jezu, ufam Tobie”.

A więc wojna!

Zdzisław Skotnicki

Wybory samorządowe będą polem ostrej konfrontacji rządu Zjednoczonej Prawicy z totalną opozycją. Wszystkie obecne utarczki zmierzają do finalnej bitwy, która rozgorzeje w listopadzie 2018 r. Czasu jest coraz mniej.

Na grzyby, na ryby

Mirosław Piotrowski

XXIV Targi Wydawców Katolickich
44

Targi stulecia

Artur Stelmasiak

Ponad 150 wydawnictw, ponad 20 tys. odwiedzających i wiele książkowych nowości – tak wyglądają XXIV Targi Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie. Jednym z wiodących tematów jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

film: premiera 20 kwietnia 2018
45

Tam, gdzie mieszka Bóg

Red.

Pierwszy na świecie film kinowy z osobistym udziałem papieża Franciszka!

rodzina - wierność małżeńska
46-47

Raz i na zawsze

Bp Radosław Zmitrowicz

Wiele małżeństw katolickich przeżywa duże trudności. W jaki sposób można pomóc małżonkom, aby zwycięsko przeszli przez wszelkie kryzysy?

rodzina - poradnik
48

Różowa toyota

Maria Paszyńska

Bądźmy jak dzieci rozkochane w swoim Ojcu, ufne w Jego miłość i śniąc najpiękniejsze sny, zmieniajmy ten świat na lepszy. Od teraz, od zaraz, od dziś!

Bóg wypełni moją pustkę!

Jarosław Kumor

Jest taka kategoria zranień mężczyzn, nad którymi pracuje się latami. Przy każdej okazji mówienia o bagażu trudnych męskich doświadczeń z przeszłości jak bumerang wraca temat relacji ojciec – syn. Widzę to wewnątrz mojej wspólnoty i przy wielu okazjach wyjścia przez tę wspólnotę z zewnętrznymi inicjatywami.

muzycznie
49

Kompozytor rozdarty historią

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Już dawno żadna książka nie namieszała mi w głowie tak jak „Zgiełk czasu” Juliana Barnesa. Laureat Nagrody Bookera wchodzi w życie Dymitra Szostakowicza może nie z przysłowiowymi buciorami, ale bez ogródek, by odbrązowić jeden z najbardziej monumentalnych pomników kultury muzycznej XX wieku.

Niedziela Młodych
50-53

Wystarczy kochać

Anna Kapłańska

„Chciałem pomóc biedniejszemu od siebie. Po czasie okazało się, że to ja otrzymałem najwięcej” – takie słowa często można usłyszeć wśród osób, które angażują się w różne formy wolontariatu

Bezdomni czy bez miłości?

Damian Krawczykowski

Poradnik na różne okazje

Ks. dr Andrzej Maciejewski

Są jednymi z najczęściej kupowanych i czytanych książek. Zdrowia, wychowania, przedsiębiorcy, rysunku, szczęścia. Jak być atrakcyjnym, jak znaleźć męża/żonę czy przyjaciół, jak urządzić mieszkanie czy ogród, jak nauczyć się rysować. Poradniki na wszystkie okazje. A czy... Biblia może być poradnikiem? Odpowiedzieć na nasze pytania, wątpliwości?

Jesteś cenny

Wspólnota LEDNICA 2000

Przez XXII Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 poprowadzi nas słowo „JESTEM”. „JESTEM” to synteza ukochanego przez o. Jana Górę OP i powtarzanego za św. Janem Pawłem II zdania: „Człowiek, będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego”.

kultura
54

Józef Skrzek i koledzy

Witold Dudziński

Łowca Oscarów

jk

Ostatni z tria

wd

Polska specjalność

wd

bliżej świata - Kartagina
55

Pozostałości świetności

Wojciech Dudkiewicz

Z wielkiej potęgi państwa Hannibala pozostało gruzowisko. W Kartaginie, 20 km na północny wschód od Tunisu, 3 tys. lat temu rozpoczęła się historia miasta i państwa, które poważnie zagroziło Rzymowi

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

różne
57

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

Kewin

58-68

Pierogi z soczewicą

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Pierogi z soczewicą mogą być smaczną alternatywą dla popularnych pierogów ruskich czy z mięsem, tym bardziej że smak farszu jest podobny do mięsnego. Soczewica jest ponadto wysokowartościowym źródłem białka, dlatego warto ją uwzględniać w diecie

Weź udział w konkursie „Niedzieli”

Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Rozjaśnić szarość nadzieją

Ks. Ireneusz Skubiś

Bez nadziei nie można żyć. Człowiek potrzebuje – jak to się poetycko określa – jakiegoś światełka w tunelu. W sytuacjach ogromnego szumu medialnego, a jednocześnie jakiejś wielkiej samotności, którą przeżywa współczesny człowiek, jeszcze bardziej dopytujemy o nadzieję i próbujemy nie poddać się rozpaczy.

Miłosierdzie ewangelizacji

O. Damian Cichy SVD

Jako misjonarz Zgromadzenia Słowa Bożego w tym roku dane mi było wygłosić wielkopostne rekolekcje w jednej z mniejszych parafii archidiecezji częstochowskiej – w Toporowie.

Bogactwa Kościoła

Bp Andrzej Przybylski

To rzeba się otwarcie do tego przyznać, że Kościół katolicki to najbogatsza instytucja na świecie. I wcale nie dlatego, że posiada wiele cennych zabytków, budowli, a może nawet i oszczędności, ale dlatego, że dysponuje takimi środkami, które mają nadludzką moc i wieczną skuteczność.

Niedziela małopolska

Razem tworzą wielki płomień

Barbara Gajda-Kocjan

Każdy ma poczucie, że jest takim małym płomykiem w ognisku i dopiero razem dajemy wielki płomień – tak o pracy w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” mówi kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Teligi w Krakowie Małgorzata Wojdowska.

Dzień poruszeń i odkryć

Monika Ziółkowska

„4xP: Profesjonalizm, Pasja, Pieniądz i Pan Bóg – jak to poukładać?” – pod takim hasłem odbyły się w Kamieniołomie im. Jana Pawła II przy parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu warsztaty organizowane przez portal Niebanalni.pl oraz Fundację „Chrześcijańskie Granie”.

Ciepło ziarnka gorczycy

Małgorzata Cichoń

Kiedyś była wojującą feministką. Dziś jest szczęśliwą żoną i mamą sześciorga dzieci, a także młodą bizneswoman, która promuje zdrowotne wartości biblijnej rośliny.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

W edukacji stawiamy na rodzinę

Monika Mazanek-Wilczyńska

Ścisła współpraca nauczycieli z rodzicami to główny program wychowawczy rodzinnej szkoły podstawowej dla chłopców „Nawigator”, szkoły dla dziewcząt „Fale” i przedszkola koedukacyjnego „Fale” prowadzonych przez Fundację Edukacji Rodzinnej.

Misterium znaczy Tajemnica

Ks. Waldemar Szczurowski

Pierwsze inscenizacje misteryjne stanowiły odpowiedź na potrzeby ludności domagającej się możliwości osobistego „uczestniczenia” w najważniejszych wydarzeniach z Pisma Świętego.

Poznańskie DA

Przemysław Fenrych

Nie mam co do tego wątpliwości: tamto środowisko, ludzie tamtego czasu, tamto miejsce ukształtowały mnie na całe życie. Poznańskie duszpasterstwo akademickie prowadzone przez ojców dominikanów – tam dokonały się wszystkie moje najważniejsze życiowe wybory.

Niedziela toruńska

Droga ku życiu

Ks. Paweł Borowski

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to niezwykły czas, w którym przeżywamy zwycięstwo Chrystusa. Jest to zwycięstwo życia nad śmiercią, prawdy nad kłamstwem, światła nad ciemnością.

Żywa ikona Męki Jezusa

Marianna Mucha

W Wielką Środę w Grębocinie pod Toruniem po raz dziesiąty odbyło się misterium Męki Pańskiej, w którym stu kilkudziesięciu aktorów, z dużą dbałością o autentyzm, inscenizuje ostatnie wydarzenia z życia Jezusa.

Patron życia codziennego

Dk. Waldemar Rozynkowski

Z krótkiego okresu wikariuszowskiego ks. Stefana w parafii Mariackiej w Toruniu zachowało się kilka interesujących źródeł. Jednym z nich są pisane przez błogosławionego krótkie artykuły do tygodnika parafialnego „Wiadomości Kościelne parafii Najświętszej Marii Panny w Toruniu”.

Niedziela wrocławska

Dobry pasterz

Wanda Mokrzycka

Pogoda nie dopisała, co wiąże się z rozczarowaniem... Niestety, długo planowana wyprawa ojca z dziećmi nie dojdzie do skutku.

Bóg jest po Twojej stronie

Oprac. Ag

Kłopoty z wiarą nie są niczym nowym. Miewali je nawet wybrani z wybranych, przesiani – apostołowie.

Potrzeba ciszy, by usłyszeć Słowo

Anna Buchar

Mimo iż św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian zapewnił, że nagrodę otrzymuje ten, kto pierwszy dobiegnie – a więc pobiegnie najszybciej, to uczestnicy III Maratonu Czytania Biblii we Wrocławiu nie spieszyli się.

Język Biblii płynie jak strumień

Agnieszka Bugała

O języku Biblii i o tym, czy modlitwa „Ojcze nasz” potrzebuje korekty z abp. Marianem Gołębiewskim, biblistą i inicjatorem powstania Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Polsce rozmawia Agnieszka Bugała.

Co z duszą Caritas

Małgorzata Trawka

Głodnych nakarmić, nagich przyodziać, chorych nawiedzać – z tym kojarzy się Caritas. A przecież są jeszcze inne uczynki miłosierdzia: grzeszących napominać, nieumiejętnych pouczać, strapionych pocieszać… Czy na nie też jest miejsce w działaniach Caritas?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Poszedł po jego śladach

Ks. Krzysztof Hawro

Wielki Piątek to dla chrześcijan dzień męki i śmierci Pana Jezusa, to czas przygotowania się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Ale tegoroczny Wielki Piątek przyniósł coś, czego nikt się nie spodziewał.

Szlachetni Polacy w służbie zdrowia

Joanna Ferens

Uroczysta peregrynacja relikwii lekarki bł. s. Ewy Bogumiły Noiszewskiej i pielęgniarki, bł. s. Marty Wieckiej na ziemi biłgorajskiej rozpoczęła się w kaplicy szpitalnej pw. Miłosierdzia Bożego w biłgorajskim szpitalu.

Bezinteresownie dla Mii

Ewa Monastyrska

Czy można zrobić coś dla kogoś obcego zupełnie bezinteresownie? Choć w dzisiejszych czasach taka sytuacja wydaje się zupełnie nierealna, to jednak młodzi ludzie z Tomaszowa Lubelskiego udowodnili, że aby pomagać, wystarczą jedynie dobre chęci i świetna organizacja.

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna