Reklama

Niedziela 6/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Czy to nie wspaniałe?

Ks. Jarosław Grabowski

Ciężkie doświadczenia uczą pokory, cierpliwości, doceniania tego, co mamy. Paradoksalnie – radości z tego, co mamy.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Jasna Góra, nie tylko w Światowy Dzień Chorego, jest miejscem niemalże ustawicznej modlitwy o łaskę zdrowia, siłę i moc dla wszystkich, którzy cierpią, a także za tych, którzy przychodzą im z pomocą. Wiele intencji mszalnych zawiera prośbę o uzdrowienie, ulgę w cierpieniu czy pomyślny przebieg operacji.

Treści wiary
12-16

Lekcja z Lourdes

Wincenty Łaszewski

Matka Boża przychodzi do pirenejskiej wioski nie jako teolog, ale jako wzór. Pokazuje, że każdy człowiek jest przeznaczony do życia bez grzechu.

Jak działa Duch Święty?

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Papież Franciszek

Duszpasterstwo w kluczu misyjnym wymaga rezygnacji z wygodnego kryterium pasterskiego, że „zawsze się tak robiło”. Zachęcam wszystkich, by byli odważni i kreatywni w tym zadaniu przemyślenia celów, stylu i metod ewangelizacyjnych swojej wspólnoty.

Głębia mądrości i szczyt religijności

Ks. Janusz Królikowski

>W kulcie maryjnym mamy do czynienia ze znaczącym i wyjątkowym zjawiskiem, które stanowi żywą tkankę pobożności i duchowości chrześcijańskiej. W 50. rocznicę ogłoszenia przez papieża Pawła VI adhortacji Marialis cultus odpowiadamy na pytanie: jakie znaczenie ma kult maryjny w Kościele

Liturgia tygodnia
17-20

Uzdrowienie trędowatego

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 1, 40-4

Co to znaczy być posłusznym wierze?

Ks. Mariusz Frukacz

W naszych czasach najtrudniejszą postawą do zaakceptowania przez człowieka jest posłuszeństwo. Często przedstawiane jest ono jako ograniczenie wolności. Tymczasem trudno wyobrazić sobie prawdziwą wiarę bez posłuszeństwa.

Wszyscy jesteśmy kapłanami

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W Starym Testamencie istotne miejsce zajmował ród kapłański wywodzący się od brata Mojżesza – Aarona. Jego początki sięgają czasów, kiedy Bóg wybrał ród Aarona do sprawowania posługi kapłańskiej. Kapłaństwo było zatem ograniczone tylko do jednego rodu.

Trąd nie przeraża Jezusa

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Zapewne tylko nieliczni są świadomi tego, że jako mieszkańcy Ziemi przemierzamy w ciągu doby ponad... 2,5 mln km. To w związku z wędrówką naszej planety wokół Słońca. Ponadto trzeba by doliczyć kilkadziesiąt tysięcy kilometrów z tytułu codziennego obrotu Ziemi wokół własnej osi.

Apostoł jedności w Kościele

Ks. Mariusz Frukacz

Eulogiusz, znany jako Eulogiusz Aleksandryjski, pochodził z Syrii. Należał do najważniejszych postaci Kościoła wschodniego w VI wieku. Był serdecznym przyjacielem papieża św. Grzegorza I Wielkiego. Wychował się w klasztorze, został wyświęcony na kapłana w Antiochii. Gorliwie współpracował z patriarchą Antiochii. W 581 r. Eulogiusz został wybrany na patriarchę Aleksandrii.

Moim zdaniem
21

A ty czyń na opak…

Ks. Paweł Bortkiewicz

Z informacji, które docierają z wiarygodnych źródeł, wynika, że urzędnicy administracji ministerialnych, przynajmniej niektórych, są pochłonięci tak gigantyczną machiną audytu i kontroli, że nie są w stanie realizować bieżących zadań. Takie działania można więc odczytać jako politykę rozliczenia, by nie powiedzieć: zemsty, kosztem realnych potrzeb związanych z roztropną troską o dobro wspólne. Amok rozliczeń uniemożliwia spojrzenie na teraźniejszość, a co gorsza – na przyszłość.

Śladami Biblii
22-23

Rodzinne strony Abrahama

Katarzyna i Hakan Kanerowie

Abraham – przez chrześcijan nazywany ojcem wiary, dla muzułmanów i żydów wielki prorok – cieszy się opinią świętości wśród wszystkich wyznawców religii monoteistycznych.

Życie Kościoła
24-28

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

W obliczu utrzymywania się nadużyć liturgicznych Dykasteria Nauki Wiary w nocie Gestis verbisque, opublikowanej 3 lutego, potwierdza, że słowa i elementy ustanowione w zasadniczym obrzędzie każdego sakramentu nie mogą być zmieniane, ponieważ wtedy sakrament nie zaistnieje. Co to oznacza?

Jedna parafia, ale jaki potencjał!

Kamil Krasowski

Jak ożywić parafię? Po prostu – zrobić „przegląd” grup i wspólnot parafialnych. Okazuje się, że to ogromne bogactwo, które trzeba wydobyć na nowo. W Zielonej Górze się to udało!

Nie odwracamy się plecami

K.W.

Wspólna modlitwa w pierwszy piątek Wielkiego Postu i solidarne działanie na co dzień – tak Kościół wspiera osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej.

W centrum uwagi
30-31

Wielka migracja, czyli gehenna ludzi

Marek Bober

Liczby są porażające i niedokładne. Jedno jest pewne: odkąd prezydentem USA został Joe Biden, południowo-zachodnią granicę z Meksykiem przekraczają – praktycznie bez przeszkód – miliony ludzi. Nim do tej granicy dotrą, doświadczają tragedii. Tylko w grudniu ub.r. przybyło 370 tys. osób, a od 1 października do końca 2023 r. – 800 tys.

Obserwator
32-33

Obserwator

Śledztwo ws. wspierania katalońskich separatystów przez Rosję zatacza coraz szersze kręgi. Środki finansowe dla separatystów, mających wpływ na politykę regionu miały m.in. torpedować budowę gazociągu MidCat dla przesyłu gazu ziemnego z Algierii przez Hiszpanię do Niemiec – wynika z hiszpańskiego śledztwa, na które powołuje się dziennik Vozpópuli.

Punkt widzenia
34-35

Aborcja bez szans

Artur Stelmasiak

Koalicja Obywatelska i Lewica chcą zmian w prawie, tak by aborcja była legalna od 12. tygodnia ciąży. Innego zdania są jednak koalicjanci z Trzeciej Drogi. Aborcyjne pomysły łamiące Konstytucję RP najprawdopodobniej nie uzyskają poparcia większości posłów.

Bezprawie silniejszego

Paweł Sarafin

Została podważona wiarygodność polityków i prawników. W odbiorze społecznym nie ma konstytucji dla wszystkich, bo każdy ma swoją. A rację ma ten, kto jest silniejszy – stwierdza dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Moim zdaniem
36-37

Jak posklejać społeczeństwo?

Podróżnik, odkrywca, reporter Jacek Pałkiewicz

Ludzie są zmęczeni manipulowaniem informacjami i opluwaniem się nawzajem przez zacietrzewionych polityków.

Zasady Bożej ekonomii

Dziennikarz, pisarz, poeta Witold Gadowski

Praca nie stanowi wartości samej w sobie, ale zyskuje ją w momencie, gdy dzięki niej człowiek realizuje swoją godność i wolność.

Historia
38-39

Upokorzone imperium

Jan Józef Kasprzyk

To miała być szybka wojna, która zapewni Rosji duże wpływy na Dalekim Wschodzie. Car Mikołaj II powiedział w 1904 r. z pogardą o Japończykach: to „nie jest wojsko z prawdziwego zdarzenia i gdybyśmy musieli mieć z nimi do czynienia, to (...) pozostałaby po nich tylko mokra plama”.

Listy
40

Zakątek Czytelnika

Aleksandra

Już parę razy prosiłam Was, Kochana Redakcjo, o opublikowanie mego zgłoszenia w Waszej gazecie, co spełniliście i za co jestem Wam wdzięczna. Oczywiście, za każdym razem otrzymywałam parę listów, z czego bardzo się cieszyłam.

Chcą korespondować

Mam 53 lata, jestem praktykującą katoliczką, cenię sobie wartości chrześcijańskie. Chciałabym poznać osobę bliską mojemu sercu, z którą mogłabym założyć rodzinę. Cenię lojalność, szczerość oraz uczciwość i sama staram się kierować tymi wartościami. Proszę o podanie nr. tel. i adresu do kontaktu.

Niedziela z kulturą
43

Sztuka wysoka

J.K.

Podtytuł wystawy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego (oddział Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli) – „Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” – mówi sporo.

Wspólne źródła

J.K.

Prace pięćdziesięciorga artystów z Polski i Ukrainy są prezentowane na wystawie „Bizantyjska nostalgia” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Od jazzu po punk rock

W.D.

Na wystawie o antysystemowej muzyce okresu PRL znajdą się plakaty koncertowe, nagrania i zdjęcia, ziny oraz oryginalne instrumenty muzyków. Wystawa będzie prowadzić od muzyki jazzowej, przez rock’n’rolla, do alternatywy lat 80. ubiegłego wieku, czyli punk rocka i reggae.

Polecamy
44

Więcej niż kalendarz

Ignacy Tarnobrzeski

Tegoroczna edycja Kalendarza pszczelarza polskiego zawiera wszystko to, co zdecydowało o dużej popularności jego wcześniejszych wydań. Znajdziemy tu zatem nie tylko przejrzyste kalendarium z praktycznymi informacjami, wzbogacone o sentencje zaczerpnięte z przysłów i porzekadeł ludowych. Na stronach z kalendarium nie zabrakło także profesjonalnych porad, np. z zakresu prac, jakie należy w danym miesiącu wykonać przy pszczołach.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
53

Trzy muzyczne perły

Piotr Iwicki

W oddaleniu od wielkiej fonograficznej polityki, niejako w opozycji do sztampowej oferty wielkich graczy muzycznego rynku, powstają albumy piękne. Ot, ozdoby niejednej domowej kolekcji melomana.

Opowiadanie
54-56

Nawet na popiół pazerni

Wikary Makary

Ante cinerum et quadragesimae... – Proboszcz mówi, a gospodyni tłumaczy. Znam pojęcia, ale nie znam zwyczajów... – Mamy posiedzenie sztabu duszpasterskiego. Brzmi bojowo, nie bardzo wiem, z czym się to je. Gospodyni:

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Świat pod lupą
58-59

Gorzki smak rekina

Witold Dudziński

Badać można rozmaite zjawiska i różne rzeczy, ale niektóre odkrycia naukowe nie wydają się wzbogacać nauki.

Sprawy rodzinne
60-61

Harmonia dwóch serc

Beata Kociołek

Tradycyjnie w drugą niedzielę lutego obchodzimy Światowy Dzień Małżeństwa. W Polsce jest to wciąż mało znane święto, któremu w 1993 r. pobłogosławił św. Jan Paweł II, aby nadać ważnym sprawom odpowiednią rangę. To szansa na małżeński update (aktualizację – przyp. red.) – mój, twój, nasz. Bezsprzecznie małżeństwo jest wartością ważną społecznie.

Dobre rady
62-63

Imbir dobry nie tylko zimą

Emilia Pieńkowska; psychodietetyk

Imbir wywodzi się z obszarów Azji. Jest uprawiany w Afryce, Indiach oraz innych tropikalnych regionach świata. Niestety, nasz klimat nie sprzyja uprawie imbiru w glebie. Możliwa jest jednak jego uprawa w doniczce. Obok imbiru świeżego, dostępnego w sklepach, w Polsce można kupić imbir w proszku lub w postaci tabletek, kapsułek, syropu, soku czy nalewek.

Co mówią usta

Anna Wyszyńska

Jednym z problemów, które pojawiają się zwłaszcza zimą, jest pierzchnięcie ust. Naskórek w obszarze czerwieni wargowej jest wyjątkowo cienki i delikatny, dlatego łatwo wysycha i pęka. Przyczyną bolesnego i powodującego dyskomfort problemu mogą być warunki zewnętrzne – mróz i wiatr, ale także silne nasłonecznienie.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

Dobre rady
64

Hałaśliwy sąsiad

Bożena Kwiecińska; prawnik

Polskie prawo, w celu zapewnienia spokoju i komfortu nocnego odpoczynku, wprowadziło regulacje dotyczące tzw. ciszy nocnej.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Red.

Świadectwo: święci to dla mnie ludzie do tańca i do Różańca!

Wysłuchała Angelika Kawecka

„Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić”. Pod tym hasłem podpisuje się nasza bohaterka.

Krzyż w domu

Elżbieta Nowak

Opowiada p. Zofia z Mazowsza: „Mam 62 lata, jestem na emeryturze, opiekuję się schorowaną leżącą mamą, która ma 88 lat. Mama mieszkała na wsi, ale po śmierci brata nie było komu się nią zaopiekować, więc z mężem my podjęliśmy się opieki. Mama choruje na niewydolność płuc, nadciśnienie, reumatologiczne zwyrodnienie stawów. Opiekuję się nią od 6 lat.

Gdy zapusty spotkają się z postem

Agnieszka Dziarmaga

Po tłustym czwartku koniec karnawału przyspiesza. Zbliża się okres umiaru i ascezy – w codzienności, w jedzeniu, w zachowaniu. Jak to było kiedyś?

Wierzbownica drobnokwiatowa

Ojciec Henryk

>Roślina ta, choć nieco zapomniana, już od drugiej połowy XIX wieku była wykorzystywana przez medycynę ludową jako pomoc w leczeniu łagodnego przerostu prostaty oraz w stanach zapalnych układu moczowego. Dziś, odkryta na nowo, jest szeroko wykorzystywana dla poprawy męskiego zdrowia.

Naturalne terapie dla zdrowia

Katarzyna Galarowicz, naturoterapeuta Natura-Med

Do poprawy zdrowia warto podejść holistycznie i korzystać ze wsparcia różnych zabiegów, które można wykonać także w domu.

Natura i ekologia rządzą

KJK

Dywan, chodniczek, wykładzina, a może pusta podłoga? Warto kierować się nie tylko aktualnymi trendami, ale też zastanowić się, co najlepiej będzie służyło domownikom.

Na ostatki

Red.

Trwają zapusty, czyli ostatnie dni zabaw przed nadchodzącym Wielkim Postem. Liczy się je od tłustego czwartku do wtorku przed Środą Popielcową, zwanego w Polsce „śledzikiem”. Zwyczajowo w tym dniu podaje się na przekąskę właśnie śledzika, aby przypomnieć o zbliżającym się okresie wstrzemięźliwości. Proponujemy przepisy na śledzie z naszego redakcyjnego przepiśnika.

Po ratunek do Maryi

Red.

Płyną w nich błagania o nawrócenie i cud uzdrowienia. Ludzie z całego świata dzielą się otrzymanymi łaskami. Są znakiem Bożego działania w historii konkretnego człowieka. Maryjne sanktuaria na całym świecie każdego dnia są wypełnione pielgrzymami.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…

I.C.

...nie ma drugiego takiego kościoła, gdzie w prezbiterium znajduje się tzw. Drzewo Chrześcijaństwa?

Mógł być sklep, jest kaplica

Beata Pieczykura

Jak parafia w bloku na poznańskiej Łacinie buduje żywą wspólnotę? Dlaczego organizuje ją menadżerka? Co sprawia, że Kościół i parafia stają się domem?

Trzeba być z ludźmi

Ewa Biedroń

W dniu 25 stycznia 2014 r. proboszczowie ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i ze świata. Kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył wówczas Mszy św., uczyniwszy syntezę z dwóch biskupich zawołań, poprosił, by głosili oni radośnie i w miłości Ewangelię. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz bp Władysław Bobowski.

Służy prawdzie

Ewa Biedroń

Rozgłośnia diecezji tarnowskiej – RDN Małopolska ma 30 lat. Jej siedziba w Tarnowie przy ul. Bema 14 przeszła generalny remont.

Laureat z Jodłowej

Maria Fortuna-Sudor

Ucieszyłem się, ale też było to dla mnie ogromne zaskoczenie – przyznaje Szymon Pyznarski, laureat etapu diecezjalnego XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej w Tarnowie.

Inspiruje młodych

Oprac. za: diec. bydgoską

Kilkadziesiąt osób z diecezji bydgoskiej wzięło udział w konkursie „W rodzinie siła – dobro, miłość, odwaga. Wzrastanie w wierze na wzór błogosławionej rodziny Ulmów”.

Sportowe zmagania

Oprac za: diecezja.radom.pl

Zachęcam do zgłaszania parafialnych drużyn ministranckich do udziału w XXII Diecezjalnych Mistrzostwach Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej – powiedział ks. Mariusz Chamerski, duszpasterz młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Niedziela częstochowska

Siedem dni

Siostry honoratki

W tegorocznym Wielkim Poście po raz kolejny będziemy mieli okazję doświadczyć drogi przemiany.

Nasz Wielki Post

Zebrał: ks. Mariusz Frukacz

Jest to czas, w którym mamy się duchowo odrodzić i przygotować do obchodów pamiątki najważniejszego wydarzenia w historii ludzkości – męki i zmartwychwstania naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Nasi czytelnicy opowiedzieli nam, w jaki sposób przeżywają ten wyjątkowy czas.

Leczyć rany czy zapobiegać?

Karol Porwich

Obecny świat mówi nam cały czas, że musi być lekko, łatwo i przyjemnie, a w małżeństwie to, niestety, tak nie jest – przyznaje Agnieszka Tomczak, uczestniczka Spotkań Małżeńskich przy parafii św. Kaspra del Bufalo u Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie.

Niedziela podlaska

Świąteczne spotkanie sołtysów

Ks. Marcin Gołębiewski

Miejscem tegorocznego spotkania sołtysów z dekanatów łochowskiego, sokołowskiego, sterdyńskiego i węgrowskiego była parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.

Wierni przyjaciele Oblubieńca

Ks. Marcin Gołębiewski, Paulina Gontarz

Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca w tym roku świętuje swoje 10. urodziny. Jest obecna i działa w diecezji drohiczyńskiej.

Punkt orientacyjny człowieka wierzącego

Ks. Marek Weresa

25 stycznia 2024 r. diecezja siedlecka obchodziła jubileusz 100-lecia przeniesienia siedziby diecezji z Janowa Podlaskiego do Siedlec. W jubileusz ten wpisuje się również 100. rocznica przeniesienia do Siedlec Kapituły Katedralnej. W uroczystościach wziął udział bp Piotr Sawczuk, który wygłosił okolicznościową homilię.

Niedziela kielecka

„Srebrna” jamajska misja

Agnieszka Dziarmaga

Kapłan diecezji kieleckiej ks. Marek Bzinkowski założył w styczniu 1999 r. parafię Ducha Świętego, w miejscowości Magotty, w diecezji Mandeville, zaczynając od zaledwie ośmiu osób. Dzisiaj to prężna kilkusetosobowa wspólnota z bogatym zapleczem duszpasterskim i duchowym.

Prawdziwi przyjaciele

Władysław Burzawa

Przyjaciele i sympatycy najstarszej kieleckiej uczelni, rodziny i bliscy kapłanów i kleryków, proboszczowie, skąd pochodzą powołani, młodzi i starsi z różnych stron diecezji pamiętają w codziennych modlitwach o powołanych i troszczą się, by ten dar rozwijali. Coroczne spotkanie z nimi w murach Wyższego Seminarium Duchownego i katedrze to wyraz wdzięczności powołanych za ich przyjaźń i wierność.

Lek na samotność

Rozmawia: Katarzyna Dobrowolska

O samotności, kulturze współczucia i czułości z ks. dr. Janem Jagiełką rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Niedziela sosnowiecka

Matce Bożej się nie odmawia

Jarosław Ciszek

Przez dwa tygodnie w sosnowieckiej parafii św. Andrzeja Boboli wierni mieli szansę na spojrzenie w oczy Matki Bożej Łaskawej w kopii Jej Cudownego Obrazu, odbierającego cześć w warszawskim sanktuarium.

Wyjść poza granice

Piotr Lorenc

– Świat potrzebuje miłości, zatroszczenia się o dobro. Pragniemy z wiarą i nadzieją w sercach, stanąć przed Panem i zanosić do Boga wspólne modlitwy o jedność – powiedział ks. Mariusz Karaś, diecezjalny duszpasterz ds. ekumenizmu, podczas nabożeństwa międzywyznaniowego.

Żywy znak Boga

Piotr Lorenc

Osoby konsekrowane wybrały życie w zażyłej więzi z Jezusem. Ze względu na Niego pragną żyć tak jak On: w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Te trzy śluby zakonne są pieczęcią miłości, którą zostały obdarowane przez Boga.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Nasz święty opiekun

s. Teresa Szałkowska Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego

Cieszymy się, że błogosławiony chodził po naszych ulicach, że tu spowiadał, odprawiał Msze św. i głosił rekolekcje – zaznacza s. Teresa Szałkowska.

Wypocznijcie nieco

Ks. Marcin Miczkuła

W Ewangelii wg św. Marka Chrystus zwraca się do Apostołów: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”. Taki czas swoistej pustyni, odpoczynku i spotkania z Bogiem, przeżyła młodzież naszej archidiecezji.

Historia nie może być zapomniana

Monika Mazanek-Wilczyńska

To jest mój wyraz szacunku dla tych księży, bo ich służba to biała plama w historii. Ich olbrzymie bohaterstwo i spokój. Nienarzekanie – podkreśla ks. prał. Stanisław Budyn.

Niedziela wrocławska

Świętować? Ale jak?

Ks. Łukasz Romańczuk

W tym roku w Środę Popielcową wypadają Walentynki. Jak powinny postąpić osoby, które chciałyby w zgodzie z sumieniem i przeżywanym czasem połączyć te dwie sprawy – czy tak się da? – odpowiada ks. Aleksander Radecki.

Towarzyszenie na miarę miłości

Marzena Cyfert

Rozwój techniki i tempo pracy sprawiają, że człowiek jest dzisiaj niezwykle aktywny. Zmienia się to diametralnie, gdy przychodzi choroba i zakłóca rytm codzienności a czasem wywraca życie do góry nogami. Gdy byłam dzieckiem, pewnego dnia tato zabrał mnie do cyrku. Objazdowy cyrk w małej miejscowości to nie lada gratka.

Jak Jan Chrzciciel i św. Mikołaj

Magdalena Lewandowska

W parafii św. Antoniego modlono się w intencji śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dziękując za jego życie i działalność.

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj