Reklama

Niedziela Przemyska

W mocy Bożego Ducha

Caritas Apostolat w mocy Bożego Ducha

Ks. prał. Artur Janiec

Archiwum Kurii

Ks. prał. Artur Janiec

Z ks. prał. Arturem Jańcem, dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia jego zastępca ks. Paweł Konieczny (cz. 2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Konieczny: – Księże Dyrektorze, w perspektywie ostatnich 10 lat posługi w Caritas wielość prowadzonych dzieł przynosi zapewne wiele satysfakcji. Czy są takie inicjatywy, placówki, z których funkcjonowania cieszy się Ksiądz wyjątkowo?

Ks. prał. Artur Janiec: – Każde dzieło, każde miejsce, pomysł, ale nade wszystko ludzie zaangażowani w ich realizację są dla mnie powodem do wdzięczności Panu Bogu. Każda z placówek, jaką prowadzi nasza przemyska Caritas, jest inna, ma swoją specyfikę, jest w jakimś sensie nieporównywalna z innymi. Jest tak dlatego choćby ze względu na innych ludzi, którzy w nich pracują oraz z nich korzystają. Są jednak dwie grupy, których działalność chciałbym w tym miejscu naszej rozmowy szczególnie podkreślić. Chodzi o Szkolne Koła Caritas oraz Parafialne Zespoły Caritas. Jest to bardzo piękny i budujący znak, że w sercach tylu dzieci, młodych oraz ludzi dorosłych żywa jest owa wyobraźnia miłosierdzia, o której potrzebie mówił wielokrotnie św. Jan Paweł II.
Za wszelkie przejawy dobra, które dokonuje się ramach działalności tych agend, wszystkim wolontariuszom, ich opiekunom i asystentom duchowym, księżom, siostrom zakonnym oraz katechetom świeckim serdecznie dziękuję.

– Wiemy, że ta wszechstronna działalność wiąże się z zasobami materialnymi. Z jakich źródeł Caritas pozyskuje te środki?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama


– Pierwszym źródłem są oczywiście ofiary składane przez dobrych ludzi. Mówimy tu zarówno o tych, które związane są z ustalonymi okazjami, jak chociażby Niedziela Miłosierdzia czy Pasterka. A ponadto należy wspomnieć o ofiarach składanych w ramach ściśle określonych programów czy konkretnych akcji, jak pomoc dotkniętym kataklizmem czy nieszczęściem losowym. Jestem głęboko świadomy, że są one często owocem dzielenia się z innymi ze strony osób, którym wcale nie powodzi się jakoś szczególnie w życiu. Jest to wyjątkowe świadectwo chrześcijańskiej wrażliwości oraz troski o potrzeby innych, za które przy tej okazji pragnę raz jeszcze wszystkim podziękować.
Drugim źródłem są różne programy i dofinansowania – zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i wojewódzkim, wreszcie powiatowym, a także gminnym.

– W placówkach Caritas pracuje bardzo wiele osób. Oprócz odpowiednich kwalifikacji wymaganych do pracy, w tej posłudze potrzeba pewnych cech, zdolności. Które z nich – zdaniem Księdza – są dziś niezbędne do pracy z ludźmi?

– Podkreśliłbym dwie. Pierwsze to po prostu pragnienie, by pomagać innym. Takie zwyczajne, ludzkie. Chodzi tu innymi słowy o wspomnianą wcześniej ludzką wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, na jego sytuację, na to, co przeżywa. A druga cecha to świadomość, że pomagając innym, pomagamy i służymy samemu Panu Jezusowi. Taka postawa jest czymś więcej niż tylko zwyczajną ludzką dobrocią. Jest dowodem głębi ludzkiej wiary w autentyczność słów Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 24, 40).

– Księże Dyrektorze, za tydzień Wigilia, ten wyjątkowy w ciągu całego roku dzień. Caritas od wielu już lat poprzez akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom niesie pomoc najmłodszym. Jakie formy wsparcia dzieci i młodzieży finansują kupujący świecę Caritas?

Reklama


– Pozyskane wpływy przeznaczane są na następujące cele: całoroczne dożywianie dzieci w świetlicach, wparcie medyczne, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Ponadto chciałbym podkreślić, że pomoc dla dzieci świadczona jest także indywidualnie – w zależności od zaistniałych potrzeb – przez różne placówki Caritas działające na terenie całego kraju, w tym 180 specjalistycznych ośrodków wsparcia dziennego dla dzieci.
Ponadto należy wspomnieć o tym, że 10 groszy z każdej rozprowadzonej w tym roku świecy trafi do potrzebujących dzieci z Afryki. W praktyce środki te zostaną przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców tego kontynentu żyjących w skrajnie biednych warunkach. Chcemy także wesprzeć placówki polskich misjonarzy działających w Ameryce Południowej oraz projekty, które służą przeciwdziałaniu różnym uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.

– Przez najbliższe miesiące w przemyskiej edycji „Niedzieli” prezentowana będzie działalność Caritas naszej archidiecezji. Proszę, by Ksiądz Dyrektor zachęcił Czytelników do śledzenia artykułów, a przede wszystkim do czynnego włączenia się w działalność Caritas i jej placówek.

– Drodzy Czytelnicy, najpierw zwracam się do każdego z Was ze słowami wdzięczności za wszelką już okazaną życzliwość, wsparcie oraz zrozumienie dla działalności naszej Caritas. Chcę ponadto zaprosić do zapoznawania się z działalnością Caritas Archidiecezji Przemyskiej, by zobaczyć, jak wiele dobra dokonuje się codziennie wokół nas, wręcz na naszych oczach. Poczujmy się jednocześnie zaproszeni ze strony samego Pana Jezusa, by być świadkami Jego miłosierdzia wobec drugiego człowieka. W Ewangelii Jezus chwaląc postawę miłosiernego samarytanina, mówi: „Idź, i ty czyń podobnie!”. I te same słowa wciąż kieruje również do każdego z nas. Idźmy zatem, by każdego dnia nieść pomoc, wsparcie, życzliwość, radość wszystkim, których Bóg stawia na naszych drogach życia. Na koniec życzę Wszystkim Czytelnikom błogosławionych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Podziel się:

Oceń:

2018-12-12 07:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigilia częstochowskich bezdomnych

Marian Florek

W Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Warszawie i innych miastach Polski dzięki akcji charytatywnej Caritas Polska, tradycyjnie już w dniach 23-24 grudnia br. odbywają się spotkania wigilijne osób bezdomnych, potrzebujących i samotnych

Więcej ...

Wlk. Brytania: relikwia Tomasza Morusa ma zostać ekshumowana i wystawiona publicznie

2025-07-15 13:57

wikipedia.org

Doczesne szczątki katolickiego męczennika Tomasza Morusa (ang. Thomas More) mają zostać ekshumowane i poddane konserwacji. Poinformował o tym brytyjski tygodnik katolicki „Catholic Herald”. Plany w tym zakresie ogłosił anglikański kościół św. Dunstana w Canterbury. Jednocześnie w 2035 r., w 500. rocznicę egzekucji Morusa, relikwia głowy świętego ma zostać umieszczona w poświęconym mu sanktuarium i wystawiona na widok publiczny.

Więcej ...

PFROŻ: Projekt, który będzie głosowany w Senacie godzi w relacje rodzinne

2025-07-16 10:55

Adobe Stock

Dziś i jutro Senat RP będzie obradował o ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. „Projekt ten będzie powodować konflikty w rodzinie, podważać zaufanie do rodziców, alienować małoletnie dzieci z więzi rodzinnych i pogłębiać ich osamotnienie, przez co godzi w dobro dzieci deklarowane w uzasadnieniu projektów” - czytamy w Stanowisku Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) nt. projektów ustaw ograniczających prawa rodziców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Wiara

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...