Reklama

Niedziela Łódzka

Promotorzy miłości i przyjaźni

Obecni byli słuchacze strony chrześcijańskiej i islamskiej

Piotr Drzewiecki

Obecni byli słuchacze strony chrześcijańskiej i islamskiej

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyły się centralne uroczystości XXIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty i zaprezentowania muzyki Orientu. Uczestników tegorocznych obchodów Dnia Islamu w Łodzi powitał bp Henryk Ciereszko. – Dni Islamu mają za zadanie szerzenie idei dialogu i wzajemne zbliżenie, poznawanie chrześcijaństwa i islamu, istniejących w nich zwyczajów, a także przezwyciężanie uprzedzeń, które niejednokrotnie się rodzą. Pragniemy pokazywać to co łączy, a nie dzieli nasze obie społeczności. Chcemy przezwyciężyć wzajemną wrogość i niechęć na rzecz wzajemnej pomocy! – podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

– Relacje muzułmańsko-chrześcijańskie są nam bliskie, my od dawna razem z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, wspomagamy szkołę w Bejrucie (…). Do tworzenia braterskiego świata, tym co motywuje chrześcijan i muzułmanów, jest ich religia. To, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, powinno nam dodawać motywacji, aby ten świat czynić braterskim. A braterstwo jest możliwe wtedy, kiedy ludzie zachowują swoją różnorodność i po każdej stronie jest pragnieniem przyjąć od drugiej strony tego, co jest najlepsze. Chrześcijaństwo każe papieżowi wejść w to, a islam jest motywem, dla którego wielki imam podejmuje taką rozmowę – tłumaczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dialog to akceptacja człowieka w tym, w czym tkwi. To akceptacja jedno drugiego. Podejście jedno do drugiego to miłość, poszanowanie oraz możliwość wsparcia w tym miejscu, gdzie jest ona możliwa. Dlatego strona muzułmańska i chrześcijanie powinna poznawać wzajemnie swoje światy. Dialog to ludzie dobrej woli chcący ze sobą rozmawiać i siebie akceptować! – mówił Tomasz Miśkiewicz, wielki mufti Polski. W dalszej części spotkania Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, odczytała przesłanie Dżemili Smajkiewicz-Murman, honorowej przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Muzułmańskiej w Gdańsku, jednej z osób, które współtworzyły Dni Islamu w Kościele katolickim.

Reklama

Po odczytaniu fragmentów Ksiąg Świętych – Biblii i Koranu nastąpił dwugłos chrześcijańsko-muzułmański, na temat „Dokumentu o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia” z Abu Zabi. Stronę Kościoła prezentował o. prof. Zbigniew Kubacki, jezuita, z Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskim, a stronę muzułmańską dr Bogusław Zagórski z Instytutu Ibn Chalduna.

Na zakończenie zanoszone były modlitwy: muzułmańska modlitwa spontaniczna du’a i chrześcijańska modlitwa wiernych zakończona modlitwą Ojcze nasz. Uczestnicy przekazali sobie nawzajem znak pokoju. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Spotkanie nawiązuje do tematu przesłania Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-30 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakończyły się obchody XVIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” w warszawie obchodzono w piątek XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst