Reklama

Niedziela Lubelska

Idziemy po śladach przodków

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Stanisław Sadowski

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Jak co roku, tydzień po uroczystej inauguracji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło Metropolitalne Seminarium Duchowne

Uroczystości, którym towarzyszyły słowa Ojca Świętego Benedykta XVI „Miłość Chrystusa wypełnia nasze serca i pobudza nas do ewangelizacji”, odbyły się w niedzielę, 28 października. Najpierw społeczność seminarium, które za dwa lata przeżywać będzie jubileusz 300-lecia powstania, uczestniczyła w Mszy św., a następnie wespół z licznie przybyłymi gośćmi w spotkaniu inauguracyjnym, odbywającym się tradycyjnie w auli wielofunkcyjnej. Zgromadzonych, wśród których obecni byli, m.in.: abp Stanisław Budzik i bp Artur Miziński oraz rektorzy lubelskich uczelni z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim, powitał gospodarz ks. dr Marek Słomka. Wśród gości Rektor seminarium wyróżnił licznie przybyłych kapłanów, którzy „ukazują alumnom piękno drogi powołania”, a także siostry zakonne, w tym Siostry Służki, które na co dzień pracują w seminarium, „ewangelizując przyszłych kapłanów świadectwem życia, oddania Bogu, Kościołowi i człowiekowi”.

Akademickie święto szczególnie przeżywali klerycy pierwszego roku, którzy zaledwie kilka tygodni wcześniej przekroczyli próg seminarium. Z rąk wicedziekana Wydziału Teologii KUL ks. prof. Marka Chmielewskiego 19 studentów odebrało indeksy. - Życzę wam, by studia teologiczne były dla was nie tylko wsłuchiwaniem się w słowo o Bogu, ale w Słowo Boga; by były czasem rozwijania się w wierze - mówił Ksiądz Dziekan. W roku akademickim 2012/2013 studia teologiczne, połączone z formacją kapłańską, podjęło 16 nowych alumnów obrządku rzymskokatolickiego oraz trzech grekokatolików. Do wspólnej historii seminarium i KUL-u nawiązał rektor uniwersytetu ks. prof. A. Dębiński: - Gdy młody uniwersytet katolicki szukał własnego lokum, zajęcia przez kilka lat odbywały się w budynku seminarium, natomiast od 1945 r. kształcenie seminarzystów odbywa się w ramach Wydziału Teologii KUL.

Jak podkreślał ks. M. Słomka, alumni powrócili po wakacyjnej przerwie do nauki i pracy ubogaceni duszpasterskimi praktykami. W letnich miesiącach lubelskich seminarzystów można było spotkać m.in. na pieszej pielgrzymce do Częstochowy, oazach dziecięcych i młodzieżowych, koloniach Caritas, wczasorekolekcjach dla chorych i niepełnosprawnych, a także na „Przystanku Jezus”. Wielu z nich, podróżując po różnych krajach Europy i świata, doświadczało bogactwa Kościoła powszechnego oraz wspomagało modlitwą i pracą Polonię. - Codzienna nauka i formacja w seminarium, a także wakacyjne zaangażowania dla kleryków są okazją do pogłębiania relacji z Bogiem i bliźnim. W tym roku akademickim, który za przyczyną papieża Benedykta XVI stał się Rokiem Wiary, nadal wspólnie będziemy poszukiwać Chrystusa na naszych drogach i umacniać wiarę Słowem Bożym, modlitwą, lekturą Pisma Świętego, dokumentów soborowych i Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz spotkaniami z prawdziwymi świadkami Chrystusa - mówił Ksiądz Rektor. Rok Wiary wpisuje się w ostatnie seminaryjne przygotowania do 300-lecia istnienia. - Nasze seminarium zostało założone w 1714 r. Zgłębianie historii utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy po śladach zacnych przodków. Chcemy ocalić dla potomnych jak najwięcej, dlatego podjęliśmy się nie tylko renowacji kompleksu sakralnego, ale troszczymy się o nasze duchowe dziedzictwo, m.in. w ramach przygotowania do rocznicy zbierane są świadectwa dawnych wychowanków, które zostaną opracowane i opublikowane - wyjaśniał ks. Słomka.

Reklama

Z okazji inauguracji z okolicznościowym wykładem nt. „Zabytkowy zespół budynków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie - historia i rola w przestrzeni miasta”, wystąpił miejski konserwator zabytków Hubert Mącik. Przypomniał w nim historię fundacji zespołu klasztornego i kościelnego Misjonarzy św. Wincentego ŕ Paulo, a także wskazał na szczególnie cenne elementy dekoracji, jakimi są, m.in. medaliony z wizerunkami królów i książąt polskich na jednej ze ścian dawnej kamienicy Suchorabskiej, która stanowiła zaczątek zabudowań seminaryjnych oraz kaplica (obecnie używana przez kleryków grekokatolickich) z pięknym ikonostasem autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego.

Nim akademickie spotkanie zakończył dostojny śpiew chóru seminaryjnego „Gaudeamus igitur”, o pasterskie słowo i błogosławieństwo został poproszony Metropolita Lubelski. Abp Stanisław Budzik, odnosząc się do chlubnej historii seminarium i bogatej tradycji kształcenia duchowieństwa w Lublinie, podkreślał: - Trzeba dbać nie tylko o odnowę zewnętrznego wyglądu, ale o to, by promieniowało wewnętrznym blaskiem. To apel przede wszystkim do was, drodzy alumni i wychowawcy, aby budować to wewnętrzne duchowe piękno, aby seminarium lubelskie, które od 300 lat wpisuje się w panoramę duchową miasta, dalej tym duchem promieniowało.

2012-11-19 08:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzielmy się dobrem

Każdy może być św. Mikołajem

Paweł Wysoki

Każdy może być św. Mikołajem

W niedzielę, 8 grudnia, ulicami Lublina już po raz 6. przejdzie Orszak św. Mikołaja

Więcej ...

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

Więcej ...

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57
Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...