Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości u św. Judy Tadeusza

Niedziela legnicka 47/2012, str. 5

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Czesława Włodarczyka

Jan Foremny

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Czesława Włodarczyka

Potrójna okazja zgromadziła 28 października na uroczystej Eucharystii wiernych parafii pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Czesław Włodarczyk, dyrektor legnickiej Caritas

Przy ołtarzu, w koncelebrze stanęli także: ks. prof. Paweł Bortkiewicz, ks. Bogdan Żygadło - dziekan rejonu jeleniogórsko-kamiennogórskiego, ks. Krzysztof Kowalczyk - obecny dziekan dekanatu Jelenia Góra-Wschód wraz z ks. Tadeuszem Dańko, ks. Grzegorz Niwczyk - wicedziekan dekanatu Jelenia Góra-Zachód, ks. Mieczysław Bętkowski - dziekan dekanatu Mysłakowice, ks. Józef Stec, o. Ignacy Tomaszewski, ks. Bronisław Piśnicki i ks. Czesław Grębosz - pełniący obowiązki duszpasterskie w zastępstwie proboszcza parafii ks. Jerzego Gniatczyka.

- Trzy tematy, trzy znaki czasu gromadzą nas tutaj dzisiaj - powiedział na wstępie homilii ks. Paweł Bortkiewicz - odpust ku czci św. Judy Tadeusza, 30 lat istnienia parafii na osiedlu Czarne i 25-lecie posługi proboszczowskiej ks. Jerzego Gniatczyka w tej wspólnocie wiernych. Trzy tak różne tematy, ale jeden wspólny mianownik, jedna wspólna wartość: nadzieja. Wokół niej snuł swoje rozważania Kaznodzieja. - Juda Tadeusz, czyli Odważny. Nie wiemy dlaczego uzyskał ten przydomek, ale odwaga, którą okazał, musiała być znacząca, musiała być znakiem sprzeciwu wobec rozpaczy, zła, była także znakiem nadziei. Odznaczał się nią św. Apostoł, który w Roku Wiary dla nas - parafian powinien być pierwszym świadkiem wiary, wskazującym drogę do Jezusa.

Drugim powodem naszego świętowania było 30-lecie istnienia parafii. 28 października 1978 r. odprawiono pierwszą Mszę św. na naszym osiedlu, a cztery lata później erygowano parafię. Św. Juda Tadeusz dla naszych ojców, dziadków stał się spełnieniem obietnicy, marzeń, tęsknoty oraz nadziei na własny kościół.

- Jest jeszcze trzecia okazja do świętowania - powiedział na zakończenie homilii ks. Paweł - 25 lat posługi proboszczowskiej ks. prał. Jerzego Gniatczyka. Wspomniał o dobroci, jaką Ksiądz Proboszcz świadczył i nadal świadczy innym. A teraz swoim życiem ks. Jerzy w sposób szczególny uczy zjednoczenia z Chrystusem cierpiącym poprzez trud choroby. Nikt nie może wierniej oddać słów św. Pawła: „Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża” (Ga 2, 19). Wobec tej tajemnicy cierpienia, ofiary, pozostaje jedynie milczenie, pozostaje wiara i solidarna współobecność.

Reklama

„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”. Te słowa ks. Paweł wypowiadał kilkakrotnie i w sposób szczególny można je odnieść do s. Krystyny Bogdan, która dla ks. Jerzego na pewno jest znakiem nadziei. To ona wiernie, każdego dnia, trwa przy ks. Jerzym i pomaga mu w codziennych zmaganiach z bólem i chorobą. Nadzieja przychodzi z Chrystusem - źródłem nadziei. Dlatego Chrystusowi zawierzyliśmy naszą parafię i jej Duszpasterza, zawierzyliśmy nasze dziś i jutro, bo wiemy, że dla Boga nie ma nic niemożliwego.

Po zakończonej Eucharystii, w której wzięli udział także przedstawiciele Sejmu, Sejmiku Dolnośląskiego, władze Miasta, NSZZ „Solidarność” oraz przedstawiciele Policji, których kapelanem jest Ksiądz Jubilat, w imieniu całej społeczności parafialnej słowa podziękowań złożył Księdzu Proboszczowi Ryszard Sos: - Dziękujemy za tą wspaniałą świątynię, będącą niewątpliwie ozdobą tej części Jeleniej Góry, którą już na zawsze historia będzie wiązała z Twoim imieniem. Wyzwoliłeś w nas tę energię i wolę, która tak wspaniale zaowocowała. Bez Twojego przykładu wiary, zaangażowania, ogromnego samozaparcia i ciężkiej pracy, w tym miejscu nadal byłoby puste pole.

Podziękowania ze strony parafian skierowane były również do s. Krystyny i posługującego w zastępstwie ks. Jerzego, ks. Czesława Grębosza. Życzenia imieninowe od parafian przyjął także były dziekan dekanatu ks. Tadeusz Dańko.

2012-11-19 08:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tego mostu nie może zamknąć żaden wirus

Diecezjalne uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego miały w tym roku inny charakter, niż zwykle, z powodu koronawirusa. Odbywały się po polskiej i czeskiej stronie Cieszyna na poziomie parafialnym, przy relikwiach Męczenników Koszyckich, bez transgranicznej procesji z relikwiami męczennika i bez delegacji z diecezji.

Więcej ...

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...