Reklama

Te Deum na 650 lat Słomnik

Niedziela kielecka 1/2009

Rok 2008 w Słomnikach przebiegał pod znakiem jubileuszu z racji 650 lat lokacji miasta, której dokonał w 1358 r. król Kazimierz Wielki. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęto i zakończono w kościele. Zainicjowała je peregrynacja Ikony Jasnogórskiej, a zakończyła Msza św. w drugą niedzielę Adwentu, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, i świąteczno-noworoczne spotkanie słomniczan przy bożonarodzeniowej szopce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości zakończenia jubileuszu wzięli udział księża rodacy, przedstawiciele władz samorządowych z Pawłem Knafelem, burmistrzem miasta i gminy Słomniki, poczty sztandarowe szkół i miejscowej OSP, a oprawę liturgiczną przygotował chór parafialny „Cantabile” oraz orkiestra dęta „Echo”.

„Przy krzyżu rodzi się nowe pokolenie słomniczan”

W homilii bp Ryczan mówił o adwentowym oczekiwaniu i nawróceniu. Nawiązał także do historii miasteczka, którego „kultura życia codziennego została ukształtowana przez Dziesięć Przykazań Bożych”. Słomniki pozostawały pod wpływem duchowości i kapłanów Krakowa oraz miechowskich bożogrobców. Centrum osady, jeszcze przed lokacją miasta, stanowiła drewniana świątynia - miejsce „gdzie gospodarzył Jezus”, do którego przychodzili rajcy, ludzie handlu, wszyscy mieszkańcy. O „pobożności tutejszego ludu” może świadczyć choćby fundowanie ołtarzy przez poszczególne cechy czy założone 300 lat temu bractwo różańcowe. - Różaniec jest źródłem siły i nauczycielem wiary (…). Tutejszy kościół się zestarzał, ale krzyż się nie zestarzał (…), przy nim rodzi się nowe pokolenie chrześcijan słomnickich - mówił bp Ryczan.
Ksiądz proboszcz Stanisław Włosowicz przypomniał symbolikę herbu Słomnik z Michałem Archaniołem oraz zawołanie „Któż jak Bóg”, które zawsze towarzyszyło mieszkańcom. Tak jest do dzisiaj, bowiem jubileuszowy rok był przeżywany i organizowany w łączności z Kościołem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rok pełen inicjatyw

W organizację roku jubileuszowego, jak powiedział „Niedzieli” burmistrz Paweł Knafel, zaangażowana była społeczność zarówno samego miasteczka, jak i całej gminy - w wymiarze społecznym, kulturalnym oraz historycznym i gospodarczym.
Rok zainaugurowała Msza św. z okazji nawiedzenia Słomnik przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz Jubileuszowa Sesja Rady Miejskiej (26 kwietnia 2008 r.). Wręczono wówczas tytuły Honorowego Obywatela Słomnik: Anieli Marii Korkosz, założycielce i dyrygentce chóru „Jutrzenka”, Kazimierzowi Barczykowi, przewodniczącemu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, ks. Adamowi Dalachowi oraz Markowi Michalskiemu (który pomógł Słomnikom nawiązać kontakt i współpracę partnerską z miastem Sparta w USA). Ks. prof. Jan Janicki mówił wtedy o symbolice i znaczeniu herbu Słomnik z wizerunkiem Michała Archanioła, a Henryk Pomykalski, dyrektor Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych - o bogatej historii miasteczka, fantazji i przedsiębiorczości jego mieszkańców, jak i o niezwykłym kolorycie miejscowej społeczności, która swoistą butę i niepokorność skutecznie łączyła z wielką odpowiedzialnością za losy Ojczyzny i postawami patriotycznymi.
1 czerwca 2008 r. wszystkie szkoły gminy Słomniki włączyły się w przygotowanie wielkiego festynu kazimierzowskiego, nawiązującego tematyką i konwencją do czasów Króla Kazimierza Wielkiego i aktu nadania osadzie Słomniki praw miejskich. Był więc królewski orszaki, prowadzony przez „Najjaśniejszego Króla Kazimierza”, a igrcom i radości - już na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach - nie było końca…
O jubileuszu było głośno także podczas tegorocznych Dni Słomnik. Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Słomnikach w czasie dwóch świątecznych dni (14-15 czerwca) umożliwiło lokalnym artystom prezentację własnego dorobku i potencjału. Na scenie wystąpili nauczyciele ZSO w Słomnikach z koncertem pod nazwą „Biesiada Biesiad”, lokalne orkiestry dęte z Niedźwiedzia i Prandocina, miejscowe młodzieżowe zespoły rockowe i taneczne, Zespół Ludowy ze Szczepanowic, który niejednokrotnie z powodzeniem reprezentował gminę Słomniki poza jej granicami, oraz sami mieszkańcy, którzy właśnie z powodu Jubileuszu zaznaczyli swoją obecność i wykazali się talentem wokalnym.
Zamknięciem roku jubileuszowego była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana oraz świąteczno-noworoczne spotkanie z mieszkańcami miasta połączone z prezentacją szopki bożonarodzeniowej. W jubileusz 650-lecia lokacji miasta wpisała się także rocznica 125-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 90. rocznica przybycia do Słomnik Sióstr Sercanek. Siostry pełnią funkcje katechetek i zakrystianki, prowadzą Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz scholę parafialną „Złote nutki”.

Z dziejów Słomnik

Słomniki jako miasto królewskie powołał do życia król Kazimierz Wielki w 1358 r., przy tzw. szlaku solnym. Średniowieczna osada była już wzmiankowana w 1287 r. Pierwszy drewniany kościół ufundował zapewne Kazimierz Wielki. W historii Słomniki stanowiły ważny węzeł komunikacyjny i gospodarczy głównie ze względu na swoje położenie u styku kilku szlaków handlowych. Szczególnie w XV/XVI wieku były ośrodkiem handlu solą, zbożem oraz rzemiosła. Były także miejscem pierwszego formalnego zboru kalwińskiego w 1554 r. Znacznie zniszczone zostały podczas najazdu szwedzkiego z XVII wieku. Pozbawiono je praw miejskich w 1870 r. - odzyskały je w 1917 r. Neoromański kościół pw. Bożego Ciała wybudowano w latach 1888-93. Posiada cenny krucyfiks późnogotycki z I poł. XVI wieku oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w sukience barokowej.
Korzystne położenie pod Krakowem do dziś stymuluje rozwój Słomnik, szczególnie w zakresie oferty usługowej i rozwoju drobnego przemysłu metalowego i odzieżowego. Miasteczko w północnej części woj. małopolskiego i na krańcach diecezji kieleckiej, zlokalizowane przy drodze krajowej E7, liczy ok. 4,5 tys. mieszkańców. W gminie Słomniki mieszka 13 500 mieszkańców.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny do neoprezbiterów: Świętość nie jest dla wybranych, a kapłaństwo ma być naszą drogą do świętości. Jest ona przez posługę na wzór Jezusa Chrystusa

2024-05-25 11:49
Neoprezbiterzy 2024

ks. Łukasz Romańczuk

Neoprezbiterzy 2024

Katedra św. Jana Chrzciciela to miejsce szczególne dla większości kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej, którzy tam przyjmują święcenia prezbiteratu. Tym razem sakrament kapłaństwa przyjęło 7 diakonów. 6 diecezjalnych i jeden ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy [klaretyni]

Więcej ...

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu radość?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 13-16.

Więcej ...

Wspaniałe narzędzie

2024-05-25 21:43

Mateusz Góra

- Dialog między Bogiem a człowiekiem odbywa się w różny sposób. Często w cichej modlitwie, czasem w milczeniu, nieraz z dyskretnym płaczem. W każdym z tych momentów pojawia się jednak potrzeba uzupełnienia myśli i uczuć muzyką, która niejako podnosi nas w stronę nieba – powiedział ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania